Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Podwoi się liczba milionerów w Chinach

Według badań, liczba milionerów w Chinach podwoi się do 2026 roku, pomimo ogłaszanej przez rząd w Pekinie walki z rosnącą nierównością majątkową. W ubiegłym roku wzrosły one o ponad milion do łącznie 6,2 mln w Republice Ludowej, wynika z opublikowanego we wtorek badania szwajcarskiego banku Credit Suisse . Odpowiada to wzrostowi o około 20 procent. Oczekuje się, że do 2026 r. wzrośnie do 12,2 mln. Mówi się, że całkowite bogactwo prywatnych gospodarstw domowych w Chinach wyniosło w zeszłym roku 85,1 biliona dolarów – to 15,1 procent lub 11,2 biliona dolarów więcej niż w 2020 roku.

W ostatnich latach przywódcy Pekinu postawili sobie za cel „ogólny dobrobyt”. Tłumienie ekscesów w sektorach takich jak technologia i prywatna edukacja zaniepokoiło wielu inwestorów. Ponadto w tym roku sytuacja gospodarcza nie idzie dobrze, ponieważ strategia „zero-Covid” powoduje, że miliony miast, takich jak Szanghaj i Shenzhen, są blokowane. Ponadto, rynek nieruchomości, który od dłuższego czasu kwitnie , znajduje się w kryzysie .

Liczba milionerów dolarowych na całym świecie wzrosła w ubiegłym roku o prawie 5,2 miliona do prawie 62,5 miliona osób dzięki boomom giełdowym i rosnącym cenom nieruchomości, wynika z raportu. Ekonomiści banku, którzy od 2010 roku corocznie prezentują Global Wealth Report, spodziewają się, że bogaty klub wzrośnie do ponad 87 milionów w ciągu najbliższych pięciu lat.

Na koniec 2021 roku zdecydowanie najwięcej milionerów dolarowych nadal mieszkało w USA (prawie 24,5 mln osób – o 2,49 mln więcej niż rok wcześniej). Według analizy Niemcy na koniec 2021 r. miały niewiele mniej niż 2,7 miliona dolarów milionerów. Według najnowszych danych było to o 58 tys. mniej niż rok wcześniej. Spadło też bogactwo Niemców: pod koniec 2021 r. ludzie w Niemczech posiadali łącznie 17,5 (2020: 18,3) biliona dolarów (obecnie 17,45 biliona euro).

Według Credit Suisse bogactwo prywatnych gospodarstw domowych na całym świecie wzrosło o 12,7 procent w 2021 r., szybciej niż kiedykolwiek wcześniej, jeśli zignoruje się efekty kursowe. Światowe bogactwo gospodarstw domowych wzrosło o 9,8 procent rok do roku, osiągając 463,6 biliona dolarów. Wynika to głównie z gwałtownego wzrostu bogactwa finansowego, który pogłębił nierówności.

Według raportu Stany Zjednoczone, Chiny i Kanada były najlepszymi graczami w zwiększaniu bogactwa. „Prawdopodobnie jest jeszcze za wcześnie, aby w pełni ocenić wpływ inflacji , kryzysu na Ukrainie i kryzysu łańcucha dostaw” – powiedział prezes Credit Suisse Axel Lehmann (63 lata). „Ale prawdopodobnie zobaczymy odwrócenie globalnego wzrostu bogactwa w 2022 roku”. Oczekuje się jednak, że do 2026 r. globalne bogactwo gospodarstw domowych gwałtownie wzrośnie o 169 bilionów dolarów.

Polecane artykuły
Aktualnościataki cyberCheck PointcyberatakicyberbezpieczeństwoWiadomości

Rosyjscy hakerzy atakują Polskę w przeddzień wyborów samorządowych. Celem infrastruktura komunikacyjna Polski

AktualnościWiadomości

Jak zapobiegać kradzieży danych podczas podróży służbowych

AktualnościWiadomości

Zestresowany pracą? Dzięki Job Crafting możesz to zmienić

AktualnościWiadomości

Pożegnanie strajków: Lufthansa i Verdi kończą spór dotyczący rokowań zbiorowych

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: