Artykuł miesiąca: Kielecki Park Technologiczny łączy firmy ze startupami

AktualnościFinanseWiadomości

Najbardziej agresywne podwyżki stóp w historii USA

 

Tydzień z 13 spotkaniami banków centralnych trzyma inwestorów na całym świecie w napięciu. „Mamy do czynienia z jedną z najbardziej agresywnych podwyżek w historii”, ostrzegali analitycy Bank of America. Zbliżające się podwyżki stóp podsyciły obawy inwestorów o recesję, których główny nacisk kładzie się na decyzję w sprawie stóp procentowych przez Rezerwę Federalną USA (Fed) w środę wieczorem (czasu europejskiego).

Wzrost o 0,75 punktu procentowego jest uważany za bezpieczny, niektórzy oczekują nawet pełnego punktu procentowego. „To będzie ekscytujące zobaczyć, czy iw jaki sposób giełda poradzi sobie z takim ruchem”, mówi analityk Jochen Stanzl z brokera internetowego CMC Markets. “Mogło dojść do pewnego zaznajomienia się ze środkami zacieśniania polityki pieniężnej, a po stworzeniu faktów ceny ponownie wzrosną.”

Od dorocznego sierpniowego posiedzenia Rezerwy Federalnej w Jackson Hole nie było wątpliwości , że prezes Fed Jerome Powell (69 l.) zmienił kierunek i jest teraz zdeterminowany, by walczyć z inflacją poprzez gwałtowne podniesienie stóp procentowych . Jego jasne przesłanie na tym posiedzeniu było takie, że Fed zaakceptuje również recesję jako cenę walki z wysoką inflacją.

Ma na myśli byłego prezesa Fed Paula Volckera , który mocno uderzył w gospodarkę podwyżkami stóp procentowych na początku lat osiemdziesiątych. „Musimy trzymać się tego, dopóki praca nie zostanie wykonana” – powiedział Powell, powołując się na tytuł autobiografii Volckera z 2018 roku, Keeping At It .

We wtorek szwedzki bank centralny przygotował się na wysoką inflację gwałtowną podwyżką stóp procentowych. Główna stopa procentowa wzrośnie o cały punkt procentowy do 1,75 procent, jak ogłosił Reichsbank w Sztokholmie. To już trzecia podwyżka w tym roku. Analitycy oczekiwali dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej, ale większość oczekiwała kroku o 0,75 pkt. proc. Nawet taki wzrost byłby bardzo znaczącym usprawnieniem.

Inwestorzy z niecierpliwością wyczekiwali też posiedzenia Banku Anglii , który przełożył posiedzenie na czwartek ze względu na usługi pogrzebowe królowej Elżbiety II. Traderzy rynkowi z góry spekulowali, że główna stopa procentowa zostanie podniesiona o 0,75 punktu.

Z drugiej strony Japonia pozostaje krajem odstającym w globalnej fali zacieśniania polityki pieniężnej. Inflacja zasadnicza w trzeciej co do wielkości gospodarce świata osiągnęła w sierpniu 3%, najwyższy poziom od 1991 roku. Jednak Bank Japonii zobowiązał się do utrzymania bardzo niskich stóp procentowych. Według analityków Bank Japonii również nie podniesie w najbliższym czasie stóp procentowych, ponieważ wzrost płac i konsumpcji pozostaje słaby.

Chiński bank centralny również utrzymał we wtorek stopy procentowe. Kluczowa stopa roczna pozostała na poziomie 3,65%, a kluczowa stopa pięcioletnia pozostała na poziomie 4,30%. Większość pożyczek w Chinach opiera się na stawce jednorocznej, kluczowa stawka dla pożyczek pięcioletnich ma wpływ na kredyty hipoteczne. Obniżając stopy procentowe w zeszłym miesiącu, Ludowy Bank Chin w Pekinie pomógł gospodarce osłabionej przez kryzys na rynku nieruchomości i koronę.

Perspektywa trzeciej podwyżki stóp XXL przez Fed również daje wiatr w ogon czołowej walucie świata. Dolar amerykański obecnie wraca do ostatniego 20-letniego maksimum. Tymczasem silna waluta amerykańska i ponure perspektywy wzrostu zaważyły ​​na cenie ropy. Ryzykowne inwestycje, takie jak kryptowaluty Bitcoin i Ethereum, również są wycofywane z magazynów. „Oczywiście wydaje się, że nie każdy uczestnik rynku wycenił możliwy zakres restrykcyjnych środków Fed”, mówi analityk Timo Emden z Emden Research.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Dokąd polecimy Air France jesienią i zimą?

AktualnościITWiadomości

70% pracowników branży IT zauważa u siebie wypalenie zawodowe, co dziesiąty cierpi na depresję

AktualnościTechnologieWiadomości

W tym roku w Polsce przybyło 13 proc. jednoosobowych działalności IT - jest ich już blisko 150 tys.

AktualnościWiadomości

Sportowy brand Mercedesa notuje rekordowe wyniki sprzedaży

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: