Artykuł miesiąca: KLM wylądował w Katowicach

AktualnościWiadomości

Ceny producentów rosną w rekordowym tempie

Reklama

Niemczech wzrost cen na poziomie producenta znacznie się zintensyfikował z już wysokiego poziomu. Ceny producentów wzrosły w sierpniu o 45,8 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, jak poinformował we wtorek Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. To znacznie więcej niż wzrost o 37,2 proc. w lipcu i największy wzrost od początku badań w 1949 roku. Oczekiwania analityków, którzy oczekiwali średniego wzrostu o 36,8 proc., zostały wyraźnie przekroczone.

Ekonomiści byli zaskoczeni siłą inflacji na poziomie producentów. „Niewiarygodny młotek cenowy” – skomentował rozwój firmy, ekonomista LBBW, Jens-Oliver Niklasch . „Nic z tego nie wróży dobrze inflacji. Jest tu na stałe”. Ceny producenta są uważane za prekursory kształtowania się ogólnej inflacji.

Według Urzędu Federalnego główną przyczyną wzrostu cen jest kształtowanie się cen energii. Były one w sierpniu o 139 proc. wyższe niż rok temu. W porównaniu z samym poprzednim miesiącem ceny energii wzrosły o ponad 20 procent. Energia elektryczna była o prawie 175 proc. droższa niż rok wcześniej. Przy wzroście o dobre 209 procent, gaz ziemny kosztował ponad trzy razy więcej niż rok temu. Oprócz energii znacząco wzrosły również ceny dóbr pośrednich, dóbr kapitałowych i dóbr konsumpcyjnych.

„Można się spodziewać nowych rekordów w zakresie inflacji cen konsumpcyjnych”

„Dzisiejsze ceny producentów zawierają zatem mieszane przesłanie. Chociaż malejąca dynamika cen dóbr pośrednich daje zachętę, że wzrost cen konsumpcyjnych również osiągnie szczyt w nadchodzących miesiącach”, mówi Ralph Solveen , ekonomista Commerzbanku , „jednak niedawny wzrost w cenach energii, że istnieje tutaj znaczny potencjał niepewności i że w nadchodzących miesiącach można spodziewać się nowych rekordowych poziomów inflacji cen konsumpcyjnych”.

Ceny producentów wpływają na ceny konsumpcyjne, na których Europejski Bank Centralny (EBC) opiera swoją politykę monetarną. Zarówno w Niemczech, jak iw strefie euro inflacja znacznie przekracza średnioterminowy cel cenowy EBC, który wynosi 2%. EBC przygotowuje się teraz na wysoką inflację poprzez znaczne podwyżki stóp procentowych. Jednak zaczął podnosić stopy procentowe znacznie później niż inne banki centralne.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Oferty nieruchomości - nie musisz za nie płacić!

AktualnościWiadomości

Air France-KLM inwestuje we flotę

AktualnościWiadomości

Jak zbudować startup warty miliardy

AktualnościWiadomościZdrowie

Google rozwija sztuczną inteligencję, która powinna być w stanie rozszyfrować pismo lekarza

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: