
Nadzwyczajną pomoc planuje w związku z częściową blokadą w listopadzie rząd federalny dla osób samozatrudnionych. Jak wynika z artykułu rządu federalnego, osoby samozatrudnione na własny rachunek, tacy jak artyści, powinny mieć możliwość ubiegania się o pomoc do maksymalnej stawki dotacji w wysokości 5000 euro – a nie, jak w przypadku przedsiębiorstw, za pośrednictwem doradców podatkowych i audytorów.
Osoby poszkodowane z branży kultury i eventów powinny otrzymywać od państwa „wynagrodzenie fikcyjnego przedsiębiorcy”. Rzecznik rządu Steffen Seibert (60 l.) Ogłosił, że w listopadzie ośrodki kulturalne, artyści otrzymają 75 procent swojej średniej sprzedaży w formie bezpośredniej pomocy. Osoby samozatrudnione mogą wybrać jako podstawę obrót z listopada 2019 r. lub średnie miesięczne zarobki z poprzedniego roku. Artykuł został udostępniony niemieckiej agencji prasowej w środę. W ministerstwach finansów i gospodarki mówiono, że szczegółowe pytania są nadal otwarte.
Minister stanu ds. Kultury Monika Grütters (58 l., CDU) powiedziała w środę: „Udało nam się stworzyć osobną serię dla osób samozatrudnionych, gdyż największa grupa docelowa powinna pochodzić z branż kreatywnych obok innych sektorów”. Wszyscy ministrowie kultury krajów związkowych od wiosny walczyli o to we wszystkich partyjnych barwach politycznych.
Pozwoliłoby to teraz właściwie rozpoznać potrzeby tych grup pracowników. „Planuje się, że będzie można ubiegać się o pomoc bezpośrednio, bez biurokracji i łatwo” – powiedział Grütters. „To postęp w naszych wysiłkach na rzecz przezwyciężenia kryzysu, a przede wszystkim wyraz uznania dla wielu osób działających w branży kulturalnej i kreatywnej, którzy wiele robią dla naszej społeczności”.
Pomoc także dla firm dotkniętych pośrednio
Ponadto firmy, które są pośrednio dotknięte zamknięciami – takie jak dostawcy do restauracji i pubów, również powinny mieć możliwość uzyskania pomocy pomostowej. Warunkiem wstępnym jest to, że regularnie generują 80% swojej sprzedaży w firmach, na które środki mają bezpośredni wpływ.
„Dotyczy to również sektora kultury. W branży kultury i branży twórczej jest wiele osób, które są widoczne na scenie kulturalnej, ale często w tle pracuje znacznie więcej osób, które umożliwiają przede wszystkim występy artystyczne” – mówi Grütters. Według von Grüttersa, w sektorze kultury i kreatywności żyje ponad 1,5 miliona ludzi, którzy wnoszą ponad 100 miliardów euro do produktu krajowego brutto w postaci wartości dodanej.
Rządy federalne i stanowe zgodziły się na ogromne ograniczenia, aby przełamać drugą falę koronową. Od ostatniego poniedziałku do końca listopada restauracje, teatry, kina i studia fitness zostały w dużej mierze zamknięte, a hotele nie mogą już przyjmować turystów. Według gazety, hotele należy postrzegać jako firmy, na które ma to bezpośredni wpływ.
Pomoc ryczałtowa za każdy zamówiony tydzień blokady
Rząd federalny zapowiedział pomoc finansową w wysokości do dziesięciu miliardów euro, aby pomóc poszkodowanym. Minister gospodarki Peter Altmaier (62 l., CDU) powiedział we wtorek, według uczestników internetowego spotkania grupy parlamentarnej Unii, że jego celem jest, aby przynajmniej zaliczki mogły zostać wypłacone przed końcem listopada.
Firmy, osoby samozatrudnione, kluby i instytucje dotknięte blokadą mają otrzymać masową rekompensatę. Firmy zatrudniające maksymalnie 50 pracowników otrzymają zwrot 75 proc. obrotów, które wygenerowały w listopadzie 2019 r., Większe firmy trochę mniej. Osoby samozatrudnione powinny teraz móc wykorzystać średnią miesięczną sprzedaż z 2019 r. jako podstawę sprzedaży porównawczej – jeśli nie mieli żadnej sprzedaży w listopadzie 2019 r.
Dotacje mają być przyznawane w formie ryczałtu, tak aby np. osoby prowadzące samodzielną działalność na własny rachunek mogły je wykorzystać również na własne wydatki na życie. Opłata ryczałtowa jest płatna za każdy zamówiony tydzień blokady. Koszty operacyjne, takie jak czynsze lub dzierżawy, są zwracane w ramach bieżącej pomocy pomostowej. W pomocy listopadowej należy uwzględnić inne świadczenia, takie jak dodatki za pracę w niepełnym wymiarze godzin.
oprac. Andrzej Mroziński