Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

Bez kategorii

Co trzeci pracodawca wymaga znajomości co najmniej jednego języka obcego

W ciągu ostatnich kilku dekad dzięki zmieniającemu się rynkowi pracy, międzynarodowym inwestycjom i otwarciu granic, posiadanie przez polskich pracowników wysokich kompetencji językowych stało się kluczowe dla rozwoju polskiej gospodarki, a także możliwości wymiany wolnorynkowej. Jak wynika z analizy danych portalu Praca.pl przeprowadzonych wraz z firmą Babbel, w obecnych czasach znajomość języków to podstawa do znalezienia nowej pracy. Niekwestionowanym liderem na rynku pracy jest język angielski, a na drugim miejscu plasuje się język niemiecki.

W pierwszym półroczu 2022r. na jednym z największych portali pracy w Polsce, Praca.pl, pojawiło się ponad 206 tys. ofert pracy. Babbel, platforma do nauki języków obcych wraz z Praca.pl postanowił bliżej przyjrzeć się wymaganiom stawianym kandydatom w zakresie umiejętności lingwistycznych. Nie ulega wątpliwości, że języki obce to podstawa dla współczesnego pracodawcy. Z analizy wynika, że co trzeci wymaga ich znajomości. Język angielski jest wciąż tym, który pojawia się najczęściej, jednak co może zaskakiwać, nie stanowi większości, a jedynie 21 proc. wszystkich ofert.

W jakich branżach wciąż najbardziej liczy się angielski?

Branże, w których język angielski wymagany jest najczęściej to IT, wymaga go co trzeci pracodawca. Na drugim miejscu uplasowała się inżyniera i projektowanie (24 proc.), a zaraz za nim sprzedaż i obsługa klienta (17 proc.) oraz budownictwo i geodezja (15 proc.). W branży przemysłowo-produkcyjnej języka angielskiego wymaga 12 proc. firm.

Wyjazd za pracą, ale ze znajomością języka

Jak wykazały wyniki analizy ofert pracy, okazuje się, że dla pracodawców poza językiem angielskim, bardzo cenna jest znajomość języka niemieckiego (6 proc.) – szczególnie istotna, jeśli pracownicy zamierzają pracować w Niemczech lub w szeregach niemieckich firm. Znajomość języka niemieckiego jest też korzyścią dla przyszłego pracownika, w końcu jeśli decydujemy się na stałą pracę poza granicami Polski, podlegamy miejscowym przepisowym prawa. Jakie branże najczęściej wymagają języka niemieckiego? W zdecydowanej większości znajomość języka niemieckiego może pomóc pracownikom fizycznym oraz zatrudnionym w branży przemysłowej, technicznej i serwisie (np. inżynierzy serwisu, pracownicy serwisu remontowego).

– Patrząc na te wyniki, nie ma wątpliwości – język obcy jest obecnie podstawowym wymogiem przy poszukiwaniu wymarzonej pracy. Coraz więcej firm wymaga od pracowników komunikowania się w języku obcym nie tylko z klientami, ale także ze współpracownikami z całego świata. Co więcej, posługiwanie się różnymi językami jest ogromną oznaką pasji do nauki, która jest jednym z najbardziej pożądanych atrybutów w firmach technologicznych. W dzisiejszych procesach rekrutacyjnych weryfikacja naszych umiejętności językowych, przynajmniej podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jest standardem – mówi Cemre Akdemir, Team Lead in Talent Acquisition, Babbel.

– Znajomość języków obcych, najlepiej więcej niż jednego, bezsprzecznie otwiera drzwi do kariery. Jeżeli chcemy rozwijać się zawodowo w środowiskach międzynarodowych, znajomość języka angielskiego jest obowiązkowa, natomiast znajomość dodatkowego języka obcego może ułatwić rozwój zawodowy. Umożliwia np. kontakt z wieloma, czasami nawet dalekimi od naszej, kulturami, organizacjami, co pozwala poszerzyć horyzonty i zdobyć bezcenne doświadczenie.
Na Praca.pl spotykamy też oferty pracodawców, którzy proponują dodatki do wynagrodzenia za znajomość dodatkowego (obok języka angielskiego) języka obcego. Poza możliwością rozwoju zawodowego, znajomość języków obcych to większa szansa na ciekawe zagraniczne podróże służbowe – podkreśla Aleksandra Wesołowska-Sieja, ekspert rynku pracy, Praca.pl.

Poszerzaj swoje kompetencje, nie wychodząc z domu

Bez względu na branżę, stanowisko czy nasze wykształcenie – angielski biznesowy to podstawa. Na szczęście współczesna technologia pozwala nam na naukę w każdym momencie dnia i w każdym miejscu na własnych zasadach. Możemy uczyć się zarówno poprzez aplikację na telefon (Android, iOS), jak i korzystając ze strony internetowej www.babbel.com. Brak czasu nie będzie odtąd żadną wymówką, jedna lekcja trwa jedynie 15 minut, czyli krócej niż jeden odcinek naszego ulubionego serialu. Kursy, opracowane przez zespół dydaktyków i ekspertów językowych z całego świata, to przede wszystkim praktyczne i przydatne słownictwo. W Babbel znajdziemy realistyczne dialogi, które można szybko przyswoić i wykorzystać w praktyce. Aplikacja posiada dodatkowo funkcję rozpoznawania mowy, dzięki której szlifujemy nasz język, akcent oraz szybkość formułowania pełnych wypowiedzi. Oprócz lekcji online, Babbel oferuje również zdalne lekcje na żywo z lektorami, podcasty czy interaktywne gry.

Rozszerzając swoje językowe umiejętności, dodajemy wartości do swojego CV, podnosimy kompetencje, a co za tym idzie nasza perspektywa możliwości zawodowych zdecydowanie się powiększa.

Polecane artykuły
Bez kategorii

Pojedynek zegarowy Bulgari z Piagetem

Bez kategorii

Tui spodziewa się dużego popytu podczas jesiennych wakacji

Bez kategorii

Kim jest znaleziony martwy na zatopionym jachcie miliarder z branży technologicznej?

Bez kategorii

Co piąty badany wykorzystuje AI do celów informacyjnych o charakterze politycznym

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły