Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

W tych zawodach kobiety zarabiają więcej niż mężczyźni

Dzień Równej Płacy przypomina nam, że kobiety w Niemczech nadal zarabiają znacznie mniej niż mężczyźni. Ale w dwóch branżach jest odwrotnie – w jednej jest to jeszcze wyraźniejsze.  Branża, w której kobiety zarabiają znacznie więcej niż mężczyźni, dla wielu może być zaskoczeniem. Ponieważ w inżynierii lądowej kobiety zarabiają aż o 880 euro więcej niż ich koledzy. Według danych Federalnej Agencji Pracy pracujące w pełnym wymiarze godzin kobiety zarabiają tam średnio 4141 euro brutto.

Nieco więcej kobiety zarabiają w zawodach związanych z geologią, geografią i ochroną środowiska. Na koniec miesiąca otrzymasz 4323 euro brutto. Wciąż o 111 euro więcej niż mężczyźni . Różnica w wynagrodzeniach wynosi jednak zaledwie 2,5 proc. – dla inżynierów budownictwa jest to 21,25 proc.   Prawdopodobnie istnieją różne powody, dla których kobiety zarabiają lepiej niż mężczyźni w tych dwóch dziedzinach zawodowych.  „Podejrzewam, że dzieje się tak dlatego, że w tych sektorach gospodarki pracuje bardzo niewiele kobiet, a te, które pracują, są bardzo podobne do mężczyzn pod względem indywidualnych cech, takich jak wykształcenie, godziny pracy i historia zatrudnienia” – wyjaśnia prof. Katharina Wrohlich z niemieckiego Instytutu Instytut Badań Ekonomicznych (DIW Berlin).

Wrohlich nie ma danych wyjaśniających uderzającą różnicę w zarobkach w inżynierii lądowej. Można sobie wyobrazić na przykład, że nieliczne kobiety w branży zajmują głównie wyższe stanowiska i dlatego zarabiają więcej niż mężczyźni.   Zwłaszcza zawody, w których pracuje duży udział pracowników sektora publicznego , charakteryzują się niewielkimi różnicami w wynagrodzeniach, mówi Wrohlich. W sektorze prywatnym różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn jest jednak większa.

Według danych Federalnej Agencji Pracy do sektorów charakteryzujących się najmniejszymi różnicami zaliczają się stanowiska nauczyciela przedmiotów zawodowych (różnica 0,15 proc.), praca w opiece nad dziećmi (różnica 0,33 proc.) i opieka osobista (1,64 proc.).   Największe różnice występują jednak w przypadku karier na stanowiskach kierowniczych w przedsiębiorstwach. Mężczyźni tutaj zarabiają średnio 5505 euro brutto, pracując w pełnym wymiarze czasu pracy. To o 1801 euro więcej miesięcznie niż jej koledzy zarabiają (różnica 48,61 proc.). Tuż za nimi plasują się sektory organizacji przedsiębiorstw (różnica 44,07 proc.) oraz księgowość, kontroling i audyt (różnica 41,98 proc.).

“Szczególnie duże różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn obserwujemy zazwyczaj w tych branżach, w których zbyt długie godziny pracy są wynagradzane nieproporcjonalnie. Typową branżą, w której tak się dzieje, są na przykład usługi finansowe” – mówi Wrohlich z DIW Berlin. Tam różnice płacowe były szczególnie trwałe.

Według danych Federalnej Agencji Pracy, które dotyczą pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin i ich miesięcznych wynagrodzeń brutto, różnica w zarobkach mężczyzn i kobiet w 61 odnotowanych obszarach zawodowych wynosi około 10 procent, czyli 365 euro.  Federalny Urząd Statystyczny szacuje, że nieskorygowana różnica w zarobkach mężczyzn i kobiet wynosi 18 procent na godzinę – dotyczy to również wynagrodzeń, które nie dotyczą wyłącznie pracy w pełnym wymiarze godzin.

Według statystyk różnica między mężczyznami i kobietami ma dwie główne przyczyny. Z jednej strony kobiety znacznie częściej podejmują pracę na stanowiskach mniej płatnych. Z drugiej strony znacznie więcej kobiet niż mężczyzn pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy. Znajduje to odzwierciedlenie w niższych średnich godzinowych zarobkach brutto.  Odsetek, którego statystycy nie są w stanie wyjaśnić na podstawie swoich danych i który w związku z tym odpowiada skorygowanej różnicy w wynagrodzeniach   kobiet i mężczyzn , wynosi sześć procent.

Tak czy inaczej: położenie kresu nierównym wynagradzaniom kobiet i mężczyzn jest wciąż odległą perspektywą.

Polecane artykuły
AktualnościCheck PointcyberatakicyberbezpieczeństwoWiadomości

Polacy planują majówkę i urlop a cyberprzestępcy podszywają się pod Airbnb

AktualnościITWiadomości

Ultimatum Komisji Europejskiej dla Tiktok

AktualnościWiadomości

Mistral planuje pozyskać pięć miliardów dolarów

AktualnościWiadomości

Adidas zachwyca swoich akcjonariuszy

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: