Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościITWiadomości

USA zakazują rosyjskiego oprogramowania antywirusowego Kaspersky

Kaspersky miał kiedyś dobrą międzynarodową reputację w zakresie ochrony przed wirusami. Jednak obawy, że program może stać się bramą dla rosyjskich tajnych służb, prowadzą obecnie do jego zakończenia w USA. Rząd USA zakazuje rosyjskiego oprogramowania antywirusowego Kaspersky . Szczegółowe dochodzenie wykazało, że był to jedyny sposób rozwiązania problemów związanych z bezpieczeństwem narodowym – stwierdziła podagencja Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych. Kaspersky zaprzecza zarzutom i chce się bronić.

Sprzedaż oprogramowania firmy Kaspersky firmom i konsumentom w USA zostanie zakazana od 20 lipca. Od 29 września Kaspersky nie będzie już mógł instalować aktualizacji – spowodowałoby to, że oprogramowanie byłoby w dużej mierze bezużyteczne w walce z nowymi zagrożeniami. Od tego momentu odsprzedaż również jest zabroniona. Okres przejściowy powinien dać klientom czas na przejście do innych dostawców – wyjaśnił Urząd Przemysłu i Bezpieczeństwa. 

Powodem zakazu są możliwości rosyjskiego rządu w zakresie cyberataków i jego zdolność do wpływania na działalność firmy Kaspersky. Oprogramowanie firmy jest w stanie zbierać informacje od amerykańskich firm i obywateli, które mogą zostać wykorzystane w niewłaściwy sposób przez rosyjski rząd – ostrzegła agencja. Konsumentom i firmom nie grożą jednak żadne kary w przypadku dalszego korzystania z oprogramowania firmy Kaspersky.

Spółka komentuje decyzję

W pierwszej reakcji Kaspersky zapowiedział podjęcie kroków prawnych w celu ochrony firmy. Uważa się, że decyzję podjęto „w oparciu o aktualny klimat geopolityczny i wątpliwości teoretyczne”, a nie w oparciu o analizę oprogramowania i usług firmy. „Kaspersky nie angażuje się w działania zagrażające bezpieczeństwu narodowemu Stanów Zjednoczonych ” – napisano w oświadczeniu na platformie internetowej X.

Kaspersky, niegdyś szanowany na arenie międzynarodowej specjalista ds. bezpieczeństwa komputerów osobistych, od lat boryka się z trudnościami na Zachodzie. W Niemczech Federalny Urząd ds. Bezpieczeństwa Informacji ( BSI ) ostrzega przed używaniem tego oprogramowania. W USA instalacja na urządzeniach rządowych jest zakazana od 2017 roku.

Powodem tego jest epizod, w którym podejrzane oprogramowanie szpiegowskie amerykańskiej tajnej służby NSA trafiło w ręce firmy Kaspersky. Firma podała wówczas, że kod źródłowy został wykryty jako nieznany wcześniej wariant szkodliwego oprogramowania na komputerze PC i przesłany na serwer Kaspersky w celu analizy.

UE ostrzega przed agresywną wojną Rosji przeciwko Ukrainie

Według doniesień amerykańskich mediów pracownik amerykańskiej służby przechwytującej nielegalnie pobrał tajne oprogramowanie na swój prywatny komputer, na którym działało oprogramowanie antywirusowe firmy Kaspersky. Firma zapewniła, że ​​pliki zostały usunięte po tym, jak analityk poinformował o odkryciu szefa firmy Eugene’a Kaspersky’ego. Nie zostały one nikomu udostępnione. W USA przyjmuje się jednak, że narzędzia NSA trafiły do ​​rosyjskich tajnych służb.

The Wall Street Journal napisał wówczas, powołując się na władze amerykańskie, że oprogramowanie firmy Kaspersky specjalnie wyszukiwało takie terminy, jak „ściśle tajne” i nazwy tajnych amerykańskich programów. BSI ostrzegało przed użyciem oprogramowania Kaspersky w marcu 2022 r. w związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę. W takiej sytuacji rosyjski producent IT mógłby albo sam przeprowadzić ofensywne działania, albo zostać wykorzystany jako narzędzie cyberataków bez jego wiedzy – argumentował organ. Kaspersky stwierdził wówczas również, że ostrzeżenie było motywowane politycznie.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomościZarządzanie

Co motywuje wielu dyrektorów generalnych, takich jak Elon Musk?

AktualnościITTechnologieWiadomości

Chipowy gigant TSMC zaskakuje skokiem zysków

AktualnościMotoryzacjaWiadomości

Sprzedaż samochodów w Europie na najwyższym poziomie od pięciu lat

AktualnościFinanseWiadomości

Capital One przekaże 265 miliardów dolarów, aby zostać liderem kart kredytowych

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły