Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościBankiFinanseFunduszeGiełda

Udany debiut SoftBlue

 

Spółka SoftBlue komercjalizująca badania i projekty naukowe zadebiutowała na rynku 17 grudnia na tzw. małej giełdzie – rynku NewConnect.

SoftBlue rozpoczęła działalność w 2003 roku od konsultingu w dziedzinie zdobywania i wdrażania funduszy unijnych. Założycielem spółki jest m.in. Michał Kierul, który do dziś pozostaje jej prezesem. Pierwsze projekty z zakresu ICT dla samorządów zaczęła wykonywać już w 2005 roku. Wtedy też rozpoczęła współpracę partnerską z Simens dotyczącą wsparcia w zakresie współfinansowania projektów ICT. Dwa lata później nastąpił intensywny rozwój spółki, która zajęła się realizacją kilkudziesięciu kontraktów dla klientów takich jak Urząd Miasta Wrocławia, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA oraz Instytut Ochrony Środowiska. W 2009 roku pozyskała pierwszych zagranicznych klientów. Przez cały czas intensywnie się rozwijała aż w 2012 roku przekształciła się w spółkę akcyjną, a stanowisko prokurenta objął mgr inż. Tomasz Kierul. Rozpoczął karierę w SoftBlue jeszcze w trakcie studiów jako kierownik projektów IT. Obecnie jest odpowiedzialny za tworzenie i koordynowanie projektów IT oraz kreację innowacyjnych rozwiązań z zakresu ICT. Spółka jest również członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej.

610_9140

Prezes SoftBlue – Michał Kierul

Firma w miesiąc przed debiutem opublikowała swoje rekordowe wyniki finansowe. Do ponad 5,9 mln zł wzrosła sprzedaż po trzech kwartałach bieżącego roku. To o ponad 134 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Bydgoska spółka zanotowała najlepszy kwartał w historii. Przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 2,96 mln zł (wzrost o 93 proc.), Softblue wypracował w III kw. 2015 r. 0,82 mln zł zysku operacyjnego (wzrost o 283 proc.). Zysk netto wyniósł w omawianym okresie 0,66 mln zł (wzrost o 210 proc.). Jeszcze bardziej imponująco wyglądają wyniki spółki narastająco. Sprzedaż bydgoskiej firmy zwiększyła się na koniec września do 5,9 mln zł (wzrost o 134 proc.), zysk operacyjny do 1,41 mln zł a zysk netto do 1,14 mln zł.

– Dynamicznie rozwijamy wszystkie nasze trzy filary działalności – produkcje oprogramowania, usługi konsultingowe oraz badania i rozwój – co ma wymierny wpływ na wyniki finansowe spółki. Na koniec trzeciego kwartału posiadaliśmy ponad 11,4 mln zł środków pieniężnych co oznacza wzrost o 10,5 mln zł. To efekt bieżącej działalności i wpływów z emisji prywatnej. Środki te przeznaczymy na inwestycje w nasze innowacyjne przedsięwzięcia – zaznacza w rozmowie z Manager24.pl Michał Kierul, prezes spółki. -Stajemy się Centrum Badawczo Rozwojowym. Stworzenie własnego centrum badawczo-rozwojowego jest na liście naszych planów na najbliższe lata. Obecnie jednak staramy się jak najefektywniej wykorzystywać zasoby naukowe jakie zapewnia nam współpraca z uczelniami krajowymi, jak UTP czy UMK. W 2012 r., dostrzegając niszę w komercjalizacji osiągnięć polskiej nauki, oraz mając na uwadze możliwości związane z perspektywą unijną – innowacje – uruchomiliśmy Dział Badań i Rozwoju. Zarządzany przez Kingę Kierul (doktorantkę Uniwersytetu Humboldta specjalizującą się w genetyce bakterii) zespół ekspertów skupia się obecnie na trzech obszarach: biotechnologii, teleinformatyce i programowaniu. Skomercjalizowaliśmy już kilka projektów, jednocześnie stale rozwijajmy kolejne – dodaje prezes Kierul.

Debiutując na NewConnect wartość akcji spółki wzrosły o 122 proc. do 5,5 zł. Jest to 421 spółka notowana na rynku oraz 19 debiutującą w tym roku. Do obrotu wprowadzone zostało 13737 500 akcji zwykłych na okaziciela serii A oraz 4 000 000 akcji na okaziciela serii B o wartości nominalnej 0,1 zł każda. Prezes spółki nie wyklucza planowania kolejnej emisji akcji, aczkolwiek obecnie koncentruje się na rozwoju biznesu i jak najefektywniejszym wykorzystaniu pozyskanych już środków. Forma przyszłych emisji może mieć różny charakter zależny od sytuacji spółki.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z debiutu. Jak widać po wynikach inwestorzy nam ufają i doceniają nasz unikalny model biznesowy, jakim jest połączenie nauki z biznesem. W dniu debiutu akcje drożały o 122 procent. Cena za akcję wyniosła 5,5 zł. Taki wynik jest dobrą prognozą na przyszłość, rynek NewConnect traktujemy jako jeden z etapów rozwoju naszej Spółki w drodze na rynek główny – tak podsumował czwartkowy debiut Michał Kierul, prezes spółki SoftBlue.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Pierwszy raz w historii Swatch zanotował stratę w pierwszym półroczu

AktualnościWiadomości

Johnson wyrzuca Huawei z budowy brytyjskiej sieci 5G

AktualnościWiadomości

Tak będzie wyglądać nowa fabryka Tesli pod Berlinem

AktualnościWiadomości

Ile jesteśmy skłonni wydać na city break i gdzie najchętniej jedziemy?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: