Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościCzas wolnyWiadomości

Putin boi się Toma Hardy’ego?

 

Rosyjskie Ministerstwo Kultury, na kilka dni przed premierą, zakazało wyświetlania amerykańskiego thrillera SYSTEM (Child 44). Akcja filmu, opartego na powieści Toma Roba Smitha, rozgrywa się w stalinowskiej Rosji.
Film uznano za “niedopuszczalny i szkodliwy” dla wizerunku Rosji. Komentarze ekspertów są jednoznaczne – w Rosji “nic się nie zmieniło”. SYSTEM (Child 44) to opowieść o losach agenta służb bezpieczeństwa (w tej roli Tom Hardy), który wbrew zakazom władz sowieckich, próbuje wytropić zabójcę kilkudziesięciu dzieci. Zarówno powieść, jak i film, została zainspirowana historią seryjnego mordercy Andrieja Czikatiły, znanego jako “Rzeźnik z Rostowa”.
Rosyjskie Ministerstwo Kultury, po wtorkowym pokazie filmu dla rosyjskich urzędników i “ekspertów”, wydało oświadczenie, z którego wynika, że treść filmu “przeinacza fakty historyczne” i w sposób niewłaściwy pokazuje wydarzenia dotyczące historii ZSRR, a także fałszywie przedstawia “wizerunek i charakter obywateli radzieckich tamtych czasów”. Ministerstwo uznało także, że niedopuszczalne jest granie filmu w przeddzień obchodów związanych  z 70. rocznicą zwycięstwa nad nazistowskimi Niemcami.

Stanisław Ciosek, były ambasador w ZSRR i Rosji, powiedział, że film obnaża działanie systemu totalitarnego, pokazuje jak system wciąż próbuje utrzymać status quo  i trzeba go zobaczyć “ku przestrodze”. Zakaz wyświetlania filmu to kolejny przykład zaostrzania rosyjskiej cenzury i blokowania dzieł “ideologicznie niepoprawnych”. Kilka miesięcy temu, międzynarodowy sukces “Lewiatana” Andrieja Zwiagincewa, wywołał szeroką dyskusję w Rosji, a Ministerstwo Kultury w Moskwie w trybie pilnym przygotowało projekt ustawy, zakazującej dystrybucji filmów “oczerniających Rosję i zagrażających jedności narodowej”.

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

7 hamulców dla spadków cen mieszkań

AktualnościWiadomości

Unikalna kolekcja okularów Omega

AktualnościWiadomości

Kredyt hipoteczny nadal osiągalny – nie tylko dla osób na etacie

AktualnościWiadomości

Jak pandemia wpłynęła na rynek alkoholi w Polsce?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: