Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościBankiWiadomości

Prognoza Banku Światowego: wzrost, jakiego nie było od 80 lat

 

Bank Światowy zrewidował swoją prognozę: zgodnie z nią gospodarka światowa wejdzie na ścieżkę szybkiego wzrostu. Nie równomiernie. Głównymi motorami wzrostu są silne, duże gospodarki, które szybko wychodzą z kryzysu koronowego.  Ale są też ostrzeżenia i wyraźne zagrożenia. Bank Światowy podnosi swoje prognozy globalnego wzrostu w związku z amerykańskimi programami stymulacyjnymi i silnym ożywieniem gospodarczym Chin. Światowa gospodarka prawdopodobnie wzrośnie w tym roku o 5,6 proc., jak przewidywali we wtorek eksperci Banku Światowego w Waszyngtonie.

Byłoby to najsilniejsze wyjście z recesji od 80 lat. Do tej pory zakładał tylko 4,1 proc. po kryzysie koronowym w 2020 r., który doprowadził do spadku o 3,5 proc.  „To ożywienie jest nierównomierne i w dużej mierze odzwierciedla silne ożywienie w niektórych głównych gospodarkach” – ostrzegał Bank Światowy w swoim raporcie. Wiele krajów wschodzących i rozwijających się wciąż borykało się z wieloma nowymi infekcjami koronowymi, przeszkodami w szczepieniach i wycofaniem pomocy państwa.

Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu gospodarki USA z 5,5 do 6,8 proc. Byłby to największy plus od 1984 roku. Rewizja w górę jest zasadniczo spowodowana pomocą gospodarczą biliona dolarów, którą opisuje jako „bezprecedensową w czasie pokoju”.

Prognoza dla strefy euro wzrosła

Oczekiwania dla strefy euro podniesiono z 3,6 do 4,2 proc., prognozy dla Chin z 7,9 do 8,5 proc. Oczekuje się, że światowa gospodarka wzrośnie o 4,3 proc. w 2022 r., a następnie o 3,1 proc. w 2023 r.

Organizacja wskazała również na zagrożenia związane z rosnącą presją inflacyjną. „Jeśli ten wzrost jest tymczasowy, a oczekiwania inflacyjne pozostaną dobrze zakotwiczone, może nie uzasadniać reakcji polityki pieniężnej” – czytamy w raporcie. Jeśli to się zmieni, banki centralne rynków wschodzących mogą być zmuszone do podwyżki stóp procentowych. Z drugiej strony droższe kredyty mogą spowolnić ożywienie gospodarcze.

 

Polecane artykuły
AktualnościTechnologieWiadomości

Profesjonalne wideokonferencje – wybierz najlepsze miejsce

AktualnościITWiadomości

Teamviewer - nowy partner SAP

AktualnościWiadomości

Ile kosztuje wycofanie produktu z rynku?

AktualnościHandelWiadomości

Firmy poszukują handlowców i ekspertów ds. sprzedaży

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: