Podczas swojej konferencji Worldwide Developers Conference, firma Apple ogłosiła zupełnie nową wersję aplikacji Siri. Dzięki temu 15-letni cyfrowy pomocnik może dorównać takim konkurentom, jak ChatGPT i Google Gemini.
Gigant technologiczny ogłosił również ulepszenia wydajności oprogramowania dla iPhone’ów, komputerów Mac i iPadów oraz nowe funkcje bezpieczeństwa dzieci. Nowa Siri to jednak największy jak dotąd dowód na to, jak Apple modernizuje swoje produkty, ponieważ coraz więcej osób korzysta z chatbotów i asystentów AI w codziennych zadaniach.
Wiele osób będzie chciało sprawdzić, czy dotychczasowe osiągnięcia Apple w przekształcaniu nowych technologii w popularne produkty znajdą zastosowanie w dziedzinie sztucznej inteligencji, zwłaszcza po tym, jak ambicje firmy w zakresie sztucznej inteligencji zostały opóźnione.
Sztuczna inteligencja Siri
Nowa Siri, którą Apple nazywa Siri AI, będzie dostępna na urządzeniach Apple zarówno w samodzielnej aplikacji, jak i w całym oprogramowaniu firmy. Będzie w stanie analizować zawartość ekranu użytkownika i wykorzystywać informacje z jego urządzeń Apple, aby lepiej odpowiadać na pytania.
Apple planuje udostępnić wersję beta Siri AI jeszcze w tym roku. Firma zazwyczaj publikuje nowe aktualizacje oprogramowania jesienią, dając deweloperom i użytkownikom możliwość ich przetestowania.
Nowa Siri będzie miała także bardziej konwersacyjny interfejs, przypominający chatbota, i będzie działać na wszystkich urządzeniach i w aplikacjach Apple.
Apple chce, aby użytkownicy mogli komunikować się z Siri w taki sam sposób, jak robią to z ChatGPT, w przypadku zadań takich jak burza mózgów i planowanie wydarzeń, na przykład pytając Siri o harmonogram nadchodzących meczów Mistrzostw Świata, a następnie prosząc asystenta o zaplanowanie wspólnego oglądania. Nowa aplikacja Siri pozwoli użytkownikom powrócić do poprzednich rozmów.
Aplikacja aparatu będzie również posiadać nowy tryb Siri, który będzie mógł odpowiadać na pytania i podejmować działania w oparciu o to, na co użytkownik kieruje kamerę. W restauracji mogłoby to oznaczać, że klient skierowałby kamerę na rachunek, wybrał zamówione produkty i zlecił Siri obliczenie kwoty, którą jest winien. Na komputerach Mac wkrótce będzie można zaznaczyć treść na ekranie, a następnie wpisać do Siri pytanie dotyczące wybranych multimediów.
Aktualizacje te są efektem udostępnienia przez Google i OpenAI narzędzi, które umożliwiają użytkownikom dodawanie zdjęć i innych multimediów do zapytań AI.
Firma zauważyła również, że niektóre funkcje, takie jak generowanie obrazów, mogą mieć dzienne limity użytkowania, ponieważ wymagają wydajnych modeli, których eksploatacja prawdopodobnie wiąże się z dużymi kosztami.
Siri będzie również obsługiwać dokładniejsze dyktowanie i bardziej realistyczne opcje głosowe na niektórych urządzeniach, takich jak iPhone Air, iPhone 17 Pro oraz modele iPada i Maca, które działają na najnowszych procesorach Apple.
Apple pokazało również, jak wdraża więcej sztucznej inteligencji w aplikacjach takich jak Wiadomości, przeglądarka Safari i aplikacja Dom do zarządzania inteligentnymi urządzeniami domowymi. Apple Intelligence będzie w stanie organizować karty Safari według tematów, a użytkownicy będą mogli tworzyć nowe rozszerzenia przeglądarki za pomocą monitu. Aplikacja Wiadomości będzie sugerować działania, takie jak utworzenie przypomnienia lub notatki, na podstawie treści rozmowy. Aplikacja Dom będzie z kolei analizować nagrania z podłączonych kamer i generować opisy.
Niepowodzenia Apple w zakresie sztucznej inteligencji
Apple pozostaje w tyle w wyścigu sztucznej inteligencji; modernizacja Siri napotkała opóźnienia, a niektóre funkcje zaprezentowane w poniedziałek miały pierwotnie pojawić się w zeszłym roku. Obecne narzędzia AI firmy Apple dla iPhone’ów, iPadów i komputerów Mac, zwane Apple Intelligence, nie są na tyle wyjątkowe, by wyróżnić się na tle konkurencji.
Apple wprowadziło już wcześniej funkcje tłumaczenia mowy, pomagające użytkownikom wyszukiwać treści wyświetlane na ekranie iPhone’a i generujące niestandardowe emoji. Jednak firmy takie jak Google i OpenAI wprowadzają na rynek agentów AI, którzy, jak twierdzą, mogą wykonywać całe zadania w imieniu użytkownika.
„(Apple) nie zrobiło niczego, co by naprawdę zrobiło wrażenie na ludziach” – powiedział Gene Munster, współzałożyciel i partner zarządzający firmy inwestycyjnej Deepwater Asset Management, zajmującej się technologiami, w wywiadzie dla CNN przed konferencją WWDC. Udoskonalona Siri może pomóc Apple nadrobić zaległości.
Apple nawiązało współpracę z Google w zakresie modeli, które będą obsługiwać nową aplikację Siri i inne funkcje. Firmy ogłosiły to w styczniu, co może znacząco poprawić wydajność asystenta cyfrowego, twierdzi Anurag Rana, starszy analityk ds. oprogramowania i usług informatycznych w Bloomberg Intelligence. „ Modelki Gemini po prostu rozkwitają” – powiedział Rana w rozmowie z CNN przed WWDC . „Obecnie radzą sobie naprawdę dobrze”.
Inwestorzy i analitycy wypytywali Apple o strategię AI podczas konferencji prasowych w ciągu ostatniego roku. Chociaż sprzedaż iPhone’ów rośnie, Wall Street chce wiedzieć, jak AI wpisuje się w długoterminową wizję firmy. Wkrótce będzie to zależało od nowego prezesa Apple, Johna Ternusa , który obecnie nadzoruje dział inżynierii sprzętowej Apple i obejmie stanowisko dyrektora generalnego we wrześniu. Cook obejmie nowe stanowisko przewodniczącego rady dyrektorów. Poniedziałkowe przemówienie było prawdopodobnie ostatnim dużym wydarzeniem Cooka jako dyrektora generalnego.
„Jeśli chodzi o mnie osobiście, to właśnie takie wydarzenia były dla mnie największym osiągnięciem w czasie pełnienia funkcji dyrektora generalnego” – powiedział Cook pod koniec prezentacji Apple.
Dan Ives, globalny szef badań technologicznych w Wedbush Securities, nazwał ulepszenia Siri „krokiem we właściwym kierunku” w strategii Apple dotyczącej sztucznej inteligencji i dodał, że dzięki temu Cook będzie mógł przekazać pałeczkę firmie Ternus. Duży udział Apple w rynku (na całym świecie w użyciu jest ponad 2,5 miliarda urządzeń Apple) może zapewnić tej firmie przewagę w dziedzinie sztucznej inteligencji.
To może być wielka szansa dla Apple. Ponad połowa iPhone’ów używanych na świecie, czyli około miliarda iPhone’ów, nie obsługuje Apple Intelligence, ponieważ technologia ta jest dostępna tylko w iPhonie 15 Pro i nowszych, według Rany. „Nie spieprzą tego” – powiedział Munster. „Mają zbyt wiele do stracenia, żeby odpuścić”.



