Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

Nowa normalność rekrutacji IT

 

Pandemia koronawirusa odmieniła rekrutację w branży IT – wynika z danych Pracuj.pl. Między marcem a czerwcem br. specjaliści od nowych technologii reagowali na oferty pracy nawet trzykrotnie częściej, niż rok wcześniej. Jednocześnie firmy ostrożniej planowały procesy rekrutacyjne, sygnalizując dużą podaż kandydatów na stanowiska juniorskie w IT. W pierwszym półroczu 2020 na Pracuj.pl zamieszczono ponad 33 000 ogłoszeń kierowanych do specjalistów od nowych technologii. W tym samym czasie serwis wdrożył nowe rozwiązania, wspierające branżę IT w rekrutacji w nowych okolicznościach.

Najważniejsze informacje:

  • W I półroczu 2020 roku na Pracuj.pl zamieszczono 33 000 ofert pracy IT.
  • Nawet trzykrotny wzrost liczby kliknięć w pole „aplikuj” pod ofertami IT.
  • Odwilż rekrutacji IT w maju i czerwcu po rekordowym spadku w kwietniu.
  • Wzrost znaczenia stabilizacji firmy i umów o pracę wśród kandydatów IT.
  • Rusza Decode IT, konkurs programistyczny promujący pracę w branży IT.
  • Oferty IT z widełkami wynagrodzeń i wyszukiwaniem po specjalizacji lub języku na Pracuj.pl.

Aktywność kandydatów IT rośnie

Pandemia koronawirusa przyniosła znaczący wzrost aktywności kandydatów pod ofertami na Pracuj.pl związanymi z nowymi technologiami. Dane te są dodatkowo interesujące ze względu na specyfikę rekrutacji specjalistów w tym obszarze – stanowiących duże wyzwanie dla rekruterów ze względu na niedobór kandydatów i ich wysokie oczekiwania dotyczące warunków zatrudnienia.

Według analityków Pracuj.pl znacząco zwiększyła się przeciętna liczby osób wybierających pole „aplikuj” przy ogłoszeniach IT. Między kwietniem a czerwcem 2020 użytkownicy portalu klikali w nie przeciętnie blisko trzykrotnie częściej w wypadku ofert pracy w kategorii internet/ecommerce, a blisko dwukrotnie częściej– w wypadku kategorii administracja IT i rozwój oprogramowania.

Oferty pracy: odwiliż po spadkach

Trudna sytuacja związana z pandemią koronawirusa powodowała z jednej strony ożywienie ze strony kandydatów, ale z drugiej – większą ostrożność firm pod względem aktywności rekrutacyjnej lub nawet zamrażanie całych rekrutacji. Jak wynika z danych Pracuj.pl początek II kwartału 2020 to okres, w którym rynek pracy w IT najsilniej odczuł konsekwencje pandemii koronawirusa. Sytuacja poprawiała się natomiast wraz ze znoszeniem kolejnych obostrzeń i oswajaniem się pracodawców z nowymi okolicznościami. W kwietniu br. spadek liczby ogłoszeń kierowanych do specjalistów IT na Pracuj.pl rok do roku przekroczył 50%, w maju zmalał do 36%, a w czerwcu wyniósł już 14%.

W I półroczu na portalu zamieszczonych zostało ponad 33 tysiące ogłoszeń IT, a spadek rok do roku wyniósł 23%, co odzwierciedlało tendencje na całym rynku pracy.  Jednocześnie jednak warto podkreślić, że oferty IT to aż 14% wszystkich ofert na Pracuj.pl w tym okresie. Według Eurostatu specjaliści IT stanowią około 3% pracowników w kraju, więc zainteresowanie pracodawców znacząco przekracza skalę branży w całej gospodarce. Dlatego ta grupa kandydatów wciąż jest w stosunkowo komfortowej sytuacji w porównaniu do innych, mocniej dotkniętych konsekwencjami pandemii – komentuje Łukasz Marciniak, Dyrektor ds. Rozwoju Sprzedaży w Grupie Pracuj.

W celu zwiększenia wsparcia kandydatów i pracodawców IT, Pracuj.pl wdrożył w I półroczu 2020 roku nową odsłonę strefy Oferty Pracy w IT w wersji beta. Narzędzie jest dopasowane do specyficznych potrzeb związanych z poszukiwaniem pracy i przyciąganiem kandydatów z tej grupy. Strona już z poziomu głównego panelu umożliwia wyszukiwanie ofert pracy po specjalizacji (np. języku programowania) oraz konkretnej lokalizacji. Na stronie głównej automatycznie jako pierwsze prezentowane są oferty, w których określone zostały widełki zarobków oraz rodzaj oferowanej umowy. Kandydaci mogą korzystać też z mapy, na której zaznaczane są konkretne lokalizacje miejsc pracy. Ponadto, podobnie jak w wypadku innych ogłoszeń na Pracuj.pl, pracodawcy otrzymali możliwość oznaczania ofert specjalnymi tagami „praca zdalna” oraz „rekrutacja zdalna”.

Zmiany postaw kandydatów  

Według rekruterów przebadanych przez Pracuj.pl, pandemia koronawirusa miała znaczący wpływ na zachowania kandydatów IT. Podobnie jak na całym rynku, podobnie w branży IT specjaliści częściej niż w minionych latach zwracają uwagę na bezpieczeństwo i stabilizację miejsca pracy. Zdecydowanie częściej niż wcześniej rozważają oni zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, są bardziej ostrożni przy podejmowaniu współpracy na zasadach B2B. Sondują także uważniej ogólną sytuację firmy, która zamieszcza ogłoszenie lub proaktywnie składa im ofertę zatrudnienia.

Eksperci HR z firm technologicznych sygnalizują problemy z przyciągnięciem bardziej doświadczonych kandydatów IT, szczególnie tych posiadających bardziej unikalne kompetencje. Tacy kandydaci wciąż stosunkowo szybko znajdują pracę, jednocześnie jednak są mniej niż wcześniej skłonni do zmiany. Warto zaznaczyć, że postawy stawiające na bezpieczeństwo i mniejszą dynamikę kariery są obecnie uniwersalne wśród osób o unikalnych specjalizacjach w innych branżach, nie tylko w świecie IT – komentuje Paulina Markowicz, Product & Market Researcher w Grupie Pracuj.

Jednocześnie rekruterzy sygnalizują przesyt rynku kandydatami na poziomie juniorskim, z niewielkim doświadczeniem lub dopiero wchodzącymi do branży nowych technologii. Pandemia spowodowała jeszcze większy nacisk firm na rekrutację doświadczonych ekspertów IT, gwarantujących przygotowanie do zadań i dobre efekty wykonywanych zadań niemal od pierwszego dnia pracy.

Rekrutacja IT nie musi być nudna

Według ekspertów HR rekrutacja specjalistów IT ma swoją specyficzną charakterystykę. Oprócz standardowych kanałów rekrutacyjnych (m.in. ogłoszenia online, targi pracy, wydarzenia branżowe) większość firm sięga także po narzędzia grywalizacji, nietypowe kampanie oraz obecność w wydarzeniach nie kojarzonych zazwyczaj z pracą. Tego typu projekty dotyczą zwłaszcza rekrutacji programistów – grupy kandydatów szczególnie ceniącej sobie możliwość sprawdzania swoich umiejętności oraz mierzenia się z innymi specjalistami w formie gier czy konkursów.

Dlatego właśnie Pracuj.pl przygotował DECODE IT– pierwsze tego typu ogólnokrajowe wyzwanie dla programistów. Na dedykowanej stronie użytkownicy mają możliwość stworzenia avatara bohatera, a następnie rozwiązania 7 problemów logicznych. Każde zadanie musi być rozwiązane za pomocą jednego z języków programowania: Java, C#, JavaScript, PHP, C++. Poziom zadań został dostosowany do programistów z większym doświadczeniem zawodowym, zajmujących stanowiska mid/regular i senior. Zwycięzcy oprócz możliwości zmierzenia się z wyzwaniem mają okazję wygrać wartościowe nagrody – zestaw i komputer gamingowy, kartę graficzną oraz vouchery do sklepu x-kom.

Przy kampanii z Pracuj.pl współpracują influencerzy branży gamingowej: Tivolt i Urqueeen, a także serwisy związane z branżą IT: Niebezpiecznik.pl, Zaufana trzecia strona i Strefa Kodera. To kolejna inicjatywa Pracuj.pl organizowana na styku branży IT i gamingu. Pod koniec 2019 roku portal został oficjalnym partnerem T-Mobile Ligi Akademickiej – największych rozgrywek e-sportowych w Polsce skierowanych do społeczności akademickiej. W jej ramach Pracuj.pl został pomysłodawcą i patronem nowej kategorii zawodów – mistrzostw w programowaniu „Coding Masters”.

 

 

 

 

Polecane artykuły
AktualnościHRWiadomości

Zdjęcie z plaży i literówka w imieniu – błędy w CV to nadal norma

AktualnościPracaWiadomości

Polacy gotowi na zmianę pracy

AktualnościITTechnologieWiadomości

Sztuczna inteligencja: trendy na 2021 rok

AktualnościWiadomości

Czy Polacy boją się emerytury?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: