Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

LifestyleMotoryzacjaPodróże

Największe jachty świata

 

Co dwa lata czasopismo “Boote Exklusiv” publikuje ranking największych jachtów motorowych świata. W tym roku zwyciężył super jacht wszech czasów “Azzam”, który ze swoją długością wynoszącą 180 metrów wyprzedził znajdującą się na drugim miejscu należącą do Romana Abramowicza „Eclipse” o 17 metrów.

Warunkiem uczestnictwa w rankingu jest długość jednostki minimalnie wynosząca 64, 5 metra.  Ale średnia długość w pierwszej setce jachtów świata to 100 metrów.  Najbardziej luksusowe jednostki można podziwiać w tym roku pod koniec września w Monaco na corocznych Yacht Show.
Budowa największego jachtu motorowego na świecie trwała prawie trzy lata. Miernikiem jego luksusu jest salon, który ma 29 metrów szerokości i 19 metrów długości. Wnętrza zaprojektował francuski designer Christophe Leoni, który nadał salonowi charakter zwany Empire. Jako właściciela najczęściej wymienia się szejka, Kalifa bin Zayed Al Nahyan, prezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich, emira Abu Zabi i przewodniczącego Najwyższej Rady Naftowej.
Drugie miejsce w rankingu, zajął w tym roku 163-metrowy “Eclipse” Romana Abramowicza. Zbudowany w Hamburgu w stoczni Blohm + Voss dysponuje  6 tys. metrów kwadratowych powierzchni pokładowej, którą obsługuje 80 osobowa załoga.
Trzecie miejsce zajął  “Dubai” (także ze stoczni Blohm + Voss) o długości 162 metrów. Na pokładzie tej jednostki jest kort do squasha, kino i dyskoteka. Zbiorniki paliwa mieszczą ponad 1, 2 mln litrów oleju napędowego.
Na czwartym miejscu uplasował się 155 metrowy “Al Said”. Dostarczony sześć lat temu do sułtana Omanu przez bremeńską stocznię Lürssena, ma 23 m szerokości, sześć pokładów podobno i może pomieścić 150 osób załogi, która będzie obsługiwać 65 gości. Sala koncertowa “Al Said” może sam pomieścić orkiestrę 50 muzyków.
Na piątym miejscu znalazł się 147 metrowy „Topaz” wykonany przez stocznię Lürssena należący do szejka Mansour bin Zayed Al Nayhan, brata właściciela „Azzama”.  Miejsce szóste zajął Prince Abdul Aziz, 147 metrowy jacht przez wiele lat największy jacht świata zbudowany dla króla Arabii Saudyjskiej Fajda przez stocznię Vosper Thronycroft.
Czasopismo “Boote Exklusiv” oprócz długości, wyporności, nazwiska i narodowości właścicieli, konstruktorów i projektantów.  Co szósty największy jacht świata pochodzi ze stoczni z Bremy albo z Rendsburga.
Właściciele największych wymienionych w rankingu jachtów świata pochodzą głównie z Bliskiego Wschodu, w sumie 40, a następnie z Ameryki (39) i Europy (37). Z Rosji wymienia się w rankingu 26 właścicieli.

Polecane artykuły
AktualnościPodróżeWiadomości

Tui gra o wszystko

AktualnościPodróżeWiadomości

Unia Europejska otwiera granice dla zaszczepionych a handel fałszywymi certyfikatami covidowymi kwitnie

AktualnościMotoryzacjaWiadomości

Zagrożonych 220 000 miejsc pracy w przemyśle samochodowym

AktualnościPodróżeWiadomości

KLM modernizuje kabiny na trasach europejskich

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: