Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Najbogatsze kobiety na świecie

Według zaktualizowanego rankingu wśród 50 najbogatszych osób świata znajduje się zaledwie sześć kobiet. Jakie osobistości stoją za dziesiątką najbogatszych kobiet świata? Z jakich branż pochodzą i kto znajduje się na czele tego  rankingu? Poniższe rankingi opierają się na przeprowadzanej w czasie rzeczywistym analizie majątku netto i rangi każdej osoby sklasyfikowanej przez Forbesa jako miliardera.

Françoise Bettencourt Meyers po raz trzeci z rzędu została uznana przez magazyn Forbes za najbogatszą kobietę świata. Pomógł dwunastoprocentowy wzrost akcji L’Oréal. Bettencourt Meyers odziedziczyła majątek po zmarłej w 2017 roku matce Liliane, córce założyciela światowego lidera rynku kosmetyków, Eugène’a Schuellera. Według rankingu w ciągu dwunastu miesięcy wzrosła ona z 74,8 do 80,5 mld dolarów. Dzięki Francuzce kobieta była prawie reprezentowana w światowej dziesiątce. 69-latek był tylko o 200 milionów dolarów gorszy od byłego dyrektora generalnego Microsoftu Steve’a Ballmera, który zajmował dziesiąte miejsce.

Na liście najbogatszych kobiet świata dominują dziedziczki. Julia Koch znalazła się w pierwszej dziesiątce w 2020 roku po śmierci męża Davida. Zostawił jej i ich dzieciom około 42 procent konsorcjum naftowo-chemicznego Koch Industries. Od tego czasu majątek 60-latka początkowo stale rósł. W 2023 roku spadła nieznacznie z 60,0 do 59,0 miliardów dolarów. To jednak wystarczyło, aby awansować z trzeciego miejsca na drugie wśród kobiet i na 17. w klasyfikacji generalnej.

Miejsce 3 – Alicja Walton

Kolejna megadziedziczka amerykańskiego przemysłu spożywczego spadła jednak o jedno miejsce w rankingu najbogatszych kobiet w 2023 roku. Alice Walton, córce współzałożyciela Walmartu Sama Waltona, po drugim miejscu w 2022 r., wystarczyło już tylko trzecie miejsce. Forbes obniżył jej majątek z 65,3 miliardów dolarów do 56,7 miliardów dolarów. 73-latek w klasyfikacji generalnej zajął 21. miejsce.

Miejsce 4 – Jacqueline Mars

Jacqueline Mars prawie nie pojawia się publicznie. Jednak wiosną 2023 roku w niemieckich serwisach informacyjnych coraz częściej można było znaleźć zdjęcia 83-latka. Powód: walka o władzę pomiędzy producentem słodyczy a Rewe i Edeką. W 1911 roku Franklin i Ethel Mars położyli podwaliny pod imperium cukierków. Według rankingu Forbesa za 2023 rok jej wnuczka znacząco powiększyła swój majątek z 31,7 do 38,3 miliardów dolarów. Poprawiła się o jedno miejsce na czwarte miejsce.

Po zajęciu w zeszłym roku siódmej pozycji Miriam Adelson była teraz w stanie ponownie zająć piąte miejsce wśród najbogatszych kobiet na świecie. Do klubu miliarderów przeniosła się w 2021 roku po śmierci męża Sheldona Adelsona, byłego dyrektora generalnego firmy kasynowej Las Vegas Sands. Według „Forbesa” 77-latek posiadał niedawno majątek wart 35,0 miliardów dolarów. To o 7,5 miliarda więcej niż w poprzednim rankingu.

Miejsce 6 – Rafaela Aponte-Diamant

Najbogatsza miliarderka na świecie, która dorobiła się samodzielnie, była jedyną nową osobą na liście dziesięciu najbogatszych kobiet świata w 2023 r. Rafaela Aponte-Diamant, współzałożycielka firmy żeglugowej MSC, uplasowała się na 43. miejscu z 31,2 miliardami dolarów i zadebiutowała wśród kobiet na szóstej pozycji. „Forbes” już wcześniej umieścił 78-latkę oraz jej męża i współzałożyciela MSC Gianluigiego Aponte na liście miliarderów. W 2022 r. para zajmowała zaledwie 102. miejsce z łącznym majątkiem wartym 16,8 miliarda dolarów. Z informacji wynika, że ​​w ciągu roku dwukrotnie zamieniło się to na 31,2 miliarda dolarów. Z kolei amerykańska przedsiębiorczyni Abigail Johnson już po roku pożegnała się z 10 najbogatszymi kobietami świata.

Z kolei najbogatsza kobieta w Niemczech była jedną ze wschodzących gwiazd „Forbesa”. Susanne Klatten poprawiła się z ósmego na siódme miejsce, czyli z 24,3 do 27,4 miliarda dolarów. Z informacji wynika, że ​​główny akcjonariusz BMW osiągnął mniej więcej poziom swoich aktywów z 2021 roku. Z informacji wynika, że ​​Klatten odziedziczył około 19 proc. udziałów w BMW od ojca Herberta Quandta i matki Johanny. Wykwalifikowany ekonomista jest także właścicielem firmy farmaceutycznej Altana. Na dzień 10 marca 2023 r. zajęła 51. miejsce w ogólnym rankingu „Forbesa”.

Miejsce 8 – Gina Rinehart

Najbogatsza kobieta w Australii spadła o dwa miejsca w rankingu superbogatek. Magnatka górnicza Gina Rinehart w rankingu Forbesa za 2022 rok awansowała z 70. na 46. miejsce. 69-latek spadł obecnie na 52. miejsce w ogólnym rankingu za sprawą spadku majątku z 30,2 mld dolarów do 27,0 mld dolarów. Od 1992 roku Rinehart kieruje Hancock Prospecting Group, założoną przez jej ojca. Według „Forbesa” spadkobierczyni przekształciła borykającą się z trudnościami firmę w jedną z wiodących w kraju firm górniczo-rolniczych.

„Forbes” opisuje szybkość, z jaką MacKenzie Scott pozbuje się dużej części swojego majątku, jako „karkołomną”. Otrzymała cztery procent udziałów Amazona w wyniku rozwodu z Jeffem Bezosem w 2019 roku. Niedługo potem awansowała na czwarte miejsce w rankingu najbogatszych kobiet z majątkiem wartym 36,1 miliarda dolarów. Wartość ta wynosi obecnie 24,4 miliarda dolarów i zajmuje dziewiąte miejsce (60. w ogólnym rankingu). Z informacji wynika, że ​​52-latek przekazał dotychczas ponad 14 miliardów dolarów około 1600 organizacjom charytatywnym.

Miejsce 10 – Iris Fontbona

Jak zauważył „Forbes” w rankingu z 2023 r., prawie połowa światowych miliarderów dolarowych stała się „biedniejsza”. Niższe aktywa często wystarczały do ​​uzyskania lepszej pozycji w rankingu. Często jednak sytuacja była zupełnie inna w przypadku najbogatszych kobiet świata, jak pokazuje przykład Iris Fontbona. Z informacji wynika, że ​​wdowa po chilijskim magnacie górniczym Andrónico Luksiciu nieznacznie powiększyła swój majątek z równowartości 22,8 do 23,1 miliarda dolarów. W efekcie 80-letnia kobieta, która w momencie publikacji rankingu miała 80 lat, spadła na dziesiąte miejsce w plebiscycie na najbogatsze kobiety świata.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Na ME Check24 rozdaje koszulki za 100 milionów euro

AIAktualnościWiadomości

Co porabia współzałożyciel OpenAI Ilya Sutskever

AktualnościITWiadomości

USA zakazują rosyjskiego oprogramowania antywirusowego Kaspersky

AktualnościTechnologieWiadomości

Kod kreskowy kończy 50 lat – sześć faktów na urodziny

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: