Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

Johnson wyrzuca Huawei z budowy brytyjskiej sieci 5G

 

Chiński koncern Huawei  powinien zdecydowanie nie być zaangażowany w rozbudowę superszybkiej sieci komórkowej 5G w Wielkiej Brytanii – powiedział  brytyjski minister Oliver Dowden   we wtorek w parlamencie w Londynie. Wielka Brytania postępuje zgodnie z żądaniami rządu USA, który od dawna ostrzega przed współpracą z Huawei, i jest na kursie konfrontacyjnym ze swoim ważnym partnerem handlowym, Chinami.

Zakup komponentów Huawei 5G powinien zostać całkowicie zakazany dla dostawców sieci w Wielkiej Brytanii od końca tego roku. Części już zainstalowane mają zostać usunięte do 2027 r., Według Dowden. Na początku roku rząd premiera Borisa Johnsona (56) przynajmniej częściowo zezwolił Huawei na udział w rynku – poza szczególnie wrażliwą siecią bazową. Oczekuje się, że rozwój sieci 5G w Wielkiej Brytanii zostanie opóźniony o trzy lata w wyniku zawracania i będzie o kilka  miliardów droższy.

Według rządu przyczyną tego ruchu są nie tylko obawy związane z bezpieczeństwem, ale także konsekwencje niedawno nałożonych amerykańskich sankcji wobec Huawei. Waszyngton od miesięcy próbuje wywierać presję na swoich partnerów, aby wykluczyć Huawei z rozszerzenia sieci 5G. Ze swoim przyjacielem Borisem Johnsonem, prezydentowi USA Donaldowi Trumpowi (74) najwyraźniej udało się teraz spełnić jego prośbę. Wielka Brytania ma nadzieję na lukratywną umowę handlową ze Stanami Zjednoczonymi po opuszczeniu Unii Europejskiej. Rząd USA oskarża Huawei o kontrolę urządzeń przez komunistyczny rząd w Pekinie i szpiegostwo. Huawei odrzuca te oskarżenia, bo jak dotąd brakuje na nie dowodów.

Brytyjczycy mieli również nadzieję na zwiększenie handlu z Chinami po Brexicie. Stosunki z Pekinem są obecnie napięte z powodu sporu o prawo bezpieczeństwa wprowadzone przez Chiny w byłej brytyjskiej kolonii koronnej w Hongkongu. Ambasador Chin w Londynie wydał we wtorek ostrzeżenie o pogarszających się stosunkach między tymi dwoma krajami. „Chiny są zagorzałym strażnikiem cyberbezpieczeństwa, a także jedną z największych ofiar hakowania” – czytamy w komunikacie.

Konkurent Ericsson zadowolony – dostawcy ponoszą wysokie koszty

Huawei powinien się  obawiać, że inne kraje zachodnie dołączą do tego ruchu. W Niemczech i Kanadzie nadal trwają prace nad modelem dotyczącym  współpracy i relacji z chińską firmą. W związku z tym brytyjska spółka zależna Huawei  nie kryła  rozczarowania. Firma grozi, że to „poprowadzi kraj do cyfrowego indeksowania, uczyni usługi mobilne droższymi i pogłębi cyfrową niesprawiedliwość”. Niestety nasza przyszłość w Wielkiej Brytanii została upolityczniona, dotyczy polityki handlowej USA, a nie bezpieczeństwa. Huawei ogłosił w ogłoszeniu, że brytyjski przewodniczący Huawei, John Brown , ogłosił swoje wcześniejszą rezygnację  ze stanowiska.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Sztuczna inteligencja staje się bezczelna. Kto jest temu winien?

AktualnościWiadomości

Oszustwo na Coca Colę

AktualnościWiadomości

W jaki sposób zredukować lęk pracowników i zwiększyć ich bezpieczeństwo w miejscu pracy? 

AktualnościWiadomości

Technologie ważnym wsparciem w rekrutacji

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: