Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

Tak będzie wyglądać nowa fabryka Tesli pod Berlinem

 

Elon Musk (49),  głównie uszczęśliwia swoich 36,8 milionów obserwujących na Twitterze krótkimi wiadomościami tekstowymi. Teraz przekazał swojej grupie zwolenników wyjątkowy wgląd w projekt nowej fabryki Tesli pod Berlinem.

Wygenerowany komputerowo obraz przesłany przez Muska przedstawia głównie parterowy budynek – w sumie cztery budynki gospodarcze. Przed głównym wejściem do zakładu znajduje się mały, trapezoidalny staw, zgodnie z renderingiem, dach z poprzeczką zewnętrzną można umieścić na dachu nad głównym wejściem.

Znaczna część płaskiego dachu wydaje się być pokryta ogniwami słonecznymi na renderingu. Musk wysłał zdjęcie z notatką tekstową „Giga Berlin”, skrót od „Gigafactory Berlin”, jak Tesla nazywa swoją bogato wymiarowaną fabrykę samochodów i akumulatorów w Grünheide. Zapytany przez użytkowników Twittera, czy będzie „jaskinia rave” i basen, Musk prawdopodobnie żartobliwie odpowiedział, że na dachu będzie rave / indoor rave – i „oczywiście” basen na dachu.

Fabryka samochodów Tesli ma zostać wybudowana w Grünheide pod Berlinem i zostanie uruchomiona pod koniec 2021 r.  wniosek o pozwolenie na budowę złożono w styczniu, który jednak nie zawierał umieszczenie ogniw słonecznych na dachu. W międzyczasie Tesla dwukrotnie uzupełniła wniosek. Początkowo nie było możliwe ustalenie, czy i w jakim zakresie zażądano zgody na instalację systemów fotowoltaicznych.

Wyścig o ulgi podatkowe dla drugiej fabryki Tesli w USA

Oczywiste jest jednak, że amerykański producent samochodów elektrycznych może rozpocząć działalność po zakończeniu budowy fabryki w Berlinie, choć nadal oczekuje się na pełne zatwierdzenie organów odpowiedzialnych za ochronę środowiska. Krajowa Agencja ds. ochrony Środowiska Brandenburgii dała zielone światło we wtorek 14 lipca, na rozpoczęcie  prac budowlanych. Zgodnie z obecnymi planami Tesla planuje rozpocząć produkcję samochodów w Grünheide w lipcu 2021 roku i produkować do 500 000 samochodów rocznie. Według lokalnych raportów medialnych produkcja akumulatorów w Grünheide i własne ogniwa akumulatorowe zostały na razie wstrzymane.

Oprócz niemieckiej fabryki Tesli, producent samochodów elektrycznych planuje również uruchomienie drugiego zakładu w USA, w którym mają zjechać z linii montażowej e-pickup i kompaktowy SUV. Władze hrabstwa w amerykańskim stanie Teksas chcą dać pionierowi samochodu elektrycznego perspektywę budowy fabryki pojazdów w Austin, z ulgami podatkowymi w wysokości prawie 15 milionów dolarów. Teksas rywalizuje z Oklahomą o lokalizację na nowy zakład produkcyjny pojazdów użytkowych i cyber-ciężarówek Tesli Y-Sport. Dzięki temu łączna kwota ulg podatkowych dla amerykańskiego producenta samochodów wynosi prawie 65 milionów USD.

Władze dzielnicy, w której można zbudować fabrykę, zatwierdziły już w ubiegłym tygodniu inwestycję w wysokości 50 milionów dolarów.  Założyciel i dyrektor generalny Tesli, Elon Musk, ma tylko jedną fabrykę pojazdów w Kalifornii i planuje rozpocząć budowę dużej drugiej fabryki w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych w trzecim kwartale.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Sztuczna inteligencja staje się bezczelna. Kto jest temu winien?

AktualnościWiadomości

Oszustwo na Coca Colę

AktualnościWiadomości

W jaki sposób zredukować lęk pracowników i zwiększyć ich bezpieczeństwo w miejscu pracy? 

AktualnościWiadomości

Technologie ważnym wsparciem w rekrutacji

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: