
W Kanadzie Agencja Odpowiedzialnego Biznesu (Core) rozpoczęła we wtorek dochodzenie w sprawie kanadyjskiej filii Ralpha Laurena w związku z zarzutami, że firma modowa wspiera pracę przymusową Ujgurów w swoich łańcuchach dostaw w Chinach. Uznała, że „skarga przeciwko Ralphowi Laurenowi wymaga dochodzenia” – powiedziała Sheri Meyerhoffer , rzeczniczka regulatora, odnosząc się do skargi złożonej wspólnie przez 28 organizacji społeczeństwa obywatelskiego w czerwcu 2022 r. Skarga wzywa Ralpha Laurena do zerwania więzi z trzema chińskimi firmami podejrzanymi o wykorzystywanie niewolniczej siły roboczej z muzułmańskiej mniejszości ujgurskiej w swoich łańcuchach dostaw.
Amerykańska grupa Ralph Lauren powiedziała następnie, że jej kanadyjska spółka zależna „nie jest odpowiedzialna za podejmowanie decyzji” i że wszystkie operacje będą nadzorowane przez centralę firmy. W zeszłym miesiącu Core wszczął podobne dochodzenie w sprawie kanadyjskiej spółki zależnej Nike i kanadyjskiej firmy wydobywczej Dynasty Gold. Wraz z postępującą cyfryzacją wymagania dotyczące wielu zawodów uległy zmianie. Wymagane umiejętności są o wiele bardziej rozległe niż te, których można by się nauczyć na czystym „szkoleniu informatycznym”. Tę rolę odgrywa doskonalenie umiejętności.
Organizacja praw człowieka Uyghur Rights Advocacy Project z siedzibą w Ottawie z zadowoleniem przyjęła dochodzenie. „Istnieją wiarygodne dowody na to, że Ralph Lauren ma relacje z wieloma chińskimi firmami, które wykorzystują przymusową pracę Ujgurów w swoich łańcuchach dostaw” – napisano.
Od lat Chiny są oskarżane o systematyczne represje wobec Ujgurów i innych mniejszości muzułmańskich w północno-zachodniej prowincji Xinjiang . Według organizacji praw człowieka w obozach w regionie przetrzymywanych jest ponad milion osób. Między innymi Pekin jest oskarżany o przymusową sterylizację i pracę przymusową.