Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościInwestycjeWiadomości

Czy inwestując można mieć ekologiczne sumienie?

 

Inwestycje, które prowadzą do czystszych mórz i mniejszej liczby wojen: zielone inwestycje są obecnie bardziej popularne niż kiedykolwiek. Ale jak możesz mieć pewność, że Twoja własna inwestycja przyczyni się do lepszego świata? Eksperci pociągają do odpowiedzialności ustawodawcę.

Czyń dobrze i zarabiaj pieniądze: Zielone inwestycje dają wiele możliwości przyczynienia się do bardziej ekologicznego świata. Zrównoważone inwestycje, takie jak park wiatrowy na norweskich fiordach czy elektrownia wodna z imponującą tamą w Portugalii, przeżywają rozkwit. Wielu dostawców reklamuje kuszące obrazy natury. Jednak obrońcy konsumentów wątpią w to, że ochrona środowiska istnieje wszędzie tam, gdzie występuje zrównoważony rozwój, i wzywają do określenia jaśniejszych kryteriów dla rozwijającego się rynku.

Więcej ludzi chce inwestować z czystym sumieniem

Trend jest jasny: coraz więcej osób uważa, że ​​ważne jest, aby nie inwestować swoich pieniędzy w żadną firmę, ale także mieć czyste sumienie. Początkowo byli to głównie duzi inwestorzy, ale obecnie coraz więcej osób prywatnych inwestuje w produkty, które są zaangażowane w ochronę środowiska, kwestie społeczne oraz uczciwe i odpowiedzialne postępowanie z pracownikami. Według stowarzyszenia branżowego BVI wolumen zrównoważonych funduszy wzrósł o ponad 100 miliardów euro w ciągu kilku lat. Tylko w 2019 roku prywatni inwestorzy prawie podwoili swoje inwestycje w tym obszarze, jak pokazują dane z Forum na rzecz Zrównoważonych Inwestycji.

Jeśli chodzi o cały rynek, zrównoważone fundusze są nadal niszą, ale zielony duch czasu napędza ten temat, mówią eksperci: Piątki dla przyszłości, wyjście z węgla, celebrytka aktywistki Grety Thunberg. Według sondażu przeprowadzonego przez Federację Niemieckich Organizacji Konsumenckich, co drugi konsument jest w zasadzie skłonny do inwestowania pieniędzy w sposób zrównoważony. Jednak prawie czterech na pięciu nie chce się obejść bez zwrotów.

Ekspert: Zrównoważone inwestycje obiecują zwroty

Andreas Oehler, który jako profesor finansów na Uniwersytecie w Bambergu zajmuje się zrównoważonymi inwestycjami, mówi, że z reguły ty też nie musisz. „Poprzednia zasada, że ​​zrównoważone inwestowanie oznaczało wcześniejsze zyski, nie ma już zastosowania” – mówi. W ciągu ostatnich kilku lat fundusze, które działają w sposób wiarygodny i zrównoważony, generowały takie same lub wyższe zwroty niż tradycyjne inwestycje o takim samym ryzyku.

Możesz inwestować w sposób zrównoważony na różne sposoby: od bezpośrednich inwestycji w turbiny wiatrowe i zielone obligacje federalne po aktywnie zarządzane fundusze i ETF, które replikują indeks giełdowy. Zwykle akcje firm, które zarabiają na węglu, ropie, alkoholu lub broni, są wyłączone z takich funduszy. Ale nie ma żadnych ogólnych kryteriów ani żadnego rodzaju pieczęci aprobaty.

Zielone inwestycje wiążą się z ryzykiem

Eksperci uważają to za ryzykowne. „Zrównoważony rozwój to fantastyczna obietnica reklamowa” – mówi szef centrum porad konsumenckich Klaus Müller . Jednak często trudno jest sprawdzić, jak zrównoważona jest firma lub produkt. „Dlatego istnieje pilna potrzeba prawnej definicji zrównoważonego rozwoju, która zapewni konsumentom bezpieczeństwo” – żąda.

Na przykład, zdaniem Oehlera, prawo musi określić, czy energia jądrowa jest zrównoważona i czy należy wyłączyć tylko zakazaną broń, czy też całą broń. Ponadto należy określić wartości progowe: na przykład pytanie brzmi, czy pięć procent sprzedaży w ramach trwałego funduszu powinno pochodzić z pracy dzieci lub energii jądrowej. Oehler uważa, że ​​trudno jest całkowicie wykluczyć taką sytuację. „Trudno to zrobić, jeśli   chcesz zdywersyfikować swoje inwestycje na całym świecie – i polecam to” – mówi.

Unia Europejska pracuje nad systemem klasyfikacji dla ekologicznie zrównoważonego zarządzania. Ponadto doradcy bankowi mogliby wkrótce zostać zmuszeni do zapytania klientów prywatnych, czy woleliby raczej inwestować swoje pieniądze w sposób zrównoważony. Ale w jaki sposób konsumenci mogą być pewni, że zrównoważone inwestycje naprawdę prowadzą do bardziej zrównoważonego rozwoju, tj. Mniej gazów cieplarnianych, czystszych mórz lub mniejszej ilości broni?

Naukowcy: inwestorzy są wprowadzani w błąd

Ekonomiści Marco Wilkens i Christian Klein doszli do wniosku w raporcie dla poradni konsumenckich, że bezpośrednie skutki za pośrednictwem rynku kapitałowego są możliwe, ale obecnie trudno je zweryfikować. „Oferty z branży finansowej, które reklamują się z bezpośrednim wkładem swoich produktów inwestycyjnych w pewne cele zrównoważonego rozwoju i jednocześnie obiecują zyski, które są zwyczajowo na rynku, muszą być zatem poddane krytycznej analizie” – podsumowują zwolennicy konsumentów .

„Wielkim niebezpieczeństwem dla konsumentów jest to, że dostawcy obiecują zieleń z nieba bez ruchu” – mówi Müller. Oehler żąda, aby wyraźnie wykazali, że dotrzymali obietnic. „Dostawcy powinni być zobowiązani do przedstawienia określonego katalogu informacji.” Ostrzega jednak przed zbyt wysokimi oczekiwaniami: „Nie powinno się łudzić, że dostaniesz dokładnie to, czego chcesz. Środowisko, sprawy społeczne i dobry ład korporacyjny to tylko przybliżone i ze skromną przejrzystością. ”Ale to nie jest powód, aby nie inwestować w zrównoważone fundusze.

oprac. Andrzej Mroziński

Polecane artykuły
AktualnościITWiadomości

Jak wybrać oprogramowanie dla gastronomii?

AktualnościInwestycjeWiadomości

Zamieszkaj w słonecznej Hiszpanii

AktualnościITWiadomości

KE w niektórych obszarach chce zakazać sztucznej inteligencji

AktualnościFinanseITWiadomości

SAP prognozuje wyższe przychody niż się spodziewano

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: