Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościMotoryzacjaWiadomości

Przełom w Wolfsburgu – Volkswagen z rozmachem wychodzi z roku pandemii

 

Grupa Volkswagena zamknęła trudny rok 2020 z zyskiem miliardów dolarów. Po znacznym załamaniu spowodowanym stagnacją sprzedaży, zamknięciami fabryk i uszkodzonymi łańcuchami dostaw w drugim kwartale, firmie z Wolfsburga udało się w międzyczasie znacznie zmienić straty na zysk. Ostatecznie największy europejski producent samochodów zarobił 8,8 miliarda euro po opodatkowaniu, jak pokazują kluczowe dane przedstawione w piątek 26 lutego.

Wynik operacyjny przed uwzględnieniem pozycji specjalnych, takich jak koszty prawne związane z kryzysem związanym z dieslem, wyniósł 10,6 mld euro. Obroty wyniosły 222,9 mld euro, dostawy osiągnęły poziom 9,3 mln pojazdów. Pod koniec roku sprzedaż ponownie wzrosła, zwłaszcza w przypadku samochodów elektrycznych i hybrydowych. Jednak w porównaniu z rokiem 2019 łączne liczby oznaczają znaczące spadki dla grupy. W roku poprzedzającym pandemię Grupa VW miała zysk po opodatkowaniu w wysokości 14 miliardów euro i sprzedaż przekraczającą ćwierć biliona (252,6 miliarda) euro. Z prawie 11 milionami dostaw zajmował również czołową pozycję na świecie, wyprzedzając Toyotę. W codziennej działalności wynik był prawie dwukrotnie wyższy niż rok wcześniej (19,3 mld euro).

Biznes w Chinach tworzy siłę VW

Zaskakujące jest, że grupa nie chce ograniczać wypłat dla akcjonariuszy. Dywidenda za ubiegły rok powinna wynieść 4,86 ​​euro na akcję uprzywilejowaną. To tyle samo, co w ubiegłych latach. Zgodnie ze Statutem zwykli akcjonariusze otrzymują o 6 centów mniej na akcję niż akcjonariusze uprzywilejowani. W zamian jednak korzyści nie dają prawa głosu. Holding Porsche SE kontroluje ponad połowę akcji zwykłych należących do rodzin właścicieli Porsche i Piëch. 20 procent udziałów należy do kraju związkowego Dolna Saksonia, a do funduszu państwowego z Kataru kolejne 17 procent.

Akcje Volkswagena wzrosły w piątek o 1,3 procenta do wartosci 173.34 euro. To zepchnęło ich poniżej najwyższych wartości w indeksie Dax. Analityk Frank Schwope z NordLB pochwalił roczne dane. „Volkswagen wypadł znacznie lepiej niż wielu konkurentów w roku pandemii 2020 i biorąc pod uwagę okoliczności, nadal osiągał dobry wynik operacyjny”. Działalność operacyjna Grupy Volkswagen była wspierana zarówno w minionym roku jak iw styczniu 2021 roku, głównie przez Chiny.

W perspektywie najbliższych miesięcy VW zachowuje ostrożność ze względu na niepewną sytuację związaną z pandemią. Można by nadal rosnąć – „pod warunkiem skutecznego powstrzymania pandemii Covid-19”. Dyrektor finansowy Frank Witter również podkreślił: „Chcemy przenieść mocną dynamikę ze znacznie lepszej drugiej połowy roku na bieżący rok”.

Oprac. Andrzej Mroziński

 

 

Polecane artykuły
AktualnościFinanseITWiadomości

SAP prognozuje wyższe przychody niż się spodziewano

AktualnościFinanseWiadomości

Spada liczba kart kredytowych

AktualnościWiadomościZdrowie

Wyższe stanowisko oznacza więcej stresu

AktualnościGospodarkaWiadomości

W przyszłym roku rynek odpadów czeka rewolucja

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: