Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

Biznes potrzebuje AI

 

Odpowiedzią na tę potrzebę jest Huawei Atlas – rozwiązanie zapewniające kompleksową obsługę inteligentnej cyfrowej transformacji branż, pomagające programistom w tworzeniu innowacyjnych aplikacji AI.

Każdy z nas ma coraz częściej kontakt ze sztuczną inteligencją (Artificial Intelligence, w skrócie: AI), chociaż nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę. A przecież to właśnie dzięki wyspecjalizowanym algorytmom AI udaje się lepiej dostosować do potrzeb użytkowników działanie komputerów, smartfonów czy telewizorów. Bez sztucznej inteligencji coraz trudniej byłoby się nam poruszać nie tylko w życiu codziennym, lecz także w świecie biznesu. AI staje się bowiem ważnym motorem napędowym cyfrowej transformacji przedsiębiorstw, mającej na celu poprawę wydajności oraz tworzenie wartości dodanej. Biznes już dawno zauważył zalety AI. Z niedawno przeprowadzonych badań wynika, że aż 82 proc. przedsiębiorstw już stosuje tę technologię w produkcji, uzyskując znaczną poprawę wydajności, a 40 proc. deklaruje, że będzie się starało stosować ją w procesach analitycznych do wspomagania podejmowania decyzji. Zasoby potrzebne do rozwoju sztucznej inteligencji w każdej organizacji, przez co należy rozumieć dane, algorytmy, moc obliczeniową, sprzęt oraz specjalistów od wszystkich tych obszarów, są jednak deficytowe i kosztowne. Zgodnie z raportem Deloitte z 2019 r. skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) globalnego rynku AI wyniesie 30 proc. w latach 2017–2025, co spowoduje, że jego wartość przekroczy w 2025 r. 6 bln dol. Z kolei Gartner przewiduje, że do 2025 r. moc obliczeniowa zużywana przez AI będzie stanowić ponad 80 proc. całkowitej mocy obliczeniowej zużywanej przez całe społeczeństwo. Wiele branż jest zainteresowanych zastosowaniem efektywnych rozwiązań opartych na AI, ale aby zacząć z niej korzystać, muszą zmienić sposób myślenia i dostosować swoje procedury.

Huawei stawia na AI

Pomimo niewątpliwych korzyści w dobie szybko rosnących wymagań rynku AI jest jednak nadal postrzegana jako technologia trudna do zaadaptowania przez przedsiębiorstwa z przyczyn zarówno biznesowych, jak i technicznych. To właśnie jest jeden z powodów, dla których Huawei niedawno stworzył kompletne rozwiązanie AI, mogące być stosowane w wielu sytuacjach. Jedną z nich jest analiza obrazów, która pozwala na zwiększenie precyzji i wydajności np. w procesach projektowania samochodów autonomicznych, zapewnianiu bezpieczeństwa w transporcie czy w fabrykach. Może też wspierać lekarzy w diagnozowaniu zakażeń wirusem SARS-CoV-2, zwiększając tym samym efektywność służby zdrowia i pomagając w ratowaniu życia. Ogólna strategia rozwoju technik komputerowych przyjęta przez Huawei jest silnie powiązana z AI. W ramach badań podstawowych firma rozwija m.in. architekturę Da Vinci, która została zaprojektowana specjalnie do wspierania sztucznej inteligencji. Od pewnego czasu samodzielnie produkuje też procesory, ale nie tylko ogólnego przeznaczenia (np. Kunpeng), lecz także na potrzeby AI (Ascend), przeznaczone do wykorzystywania w inteligentnych urządzeniach (Kirin) oraz w inteligentnych ekranach (Honghu). Klasyczne procesory oczywiście mogą być wykorzystywane do wykonywania algorytmów AI, ale ponieważ zawierają wiele innych funkcji niepotrzebnych dla AI, nie jest to najbardziej opłacalna opcja obliczeń. Dużo lepiej nadają się do tego procesory dedykowane, za pomocą których można istotnie przyspieszyć obliczenia, wykorzystując mechanizmy przetwarzania równoległego. I chociaż generalnie procesory te nie są sprzedawane bezpośrednio klientom, to firma preferencyjnie wspiera nimi swoich partnerów w integracji serwerów i komputerów PC z rozwiązaniami AI. Chcąc stworzyć otwarty ekosystem dla całej branży AI, uruchomiono też Huawei Developer Program 2.0, w który w ciągu najbliższych pięciu lat Huawei zainwestuje 1,5 mld dol., chcąc zainteresować nim 5 mln programistów, a tym samym wesprzeć globalnych partnerów w procesie tworzenia aplikacji i rozwiązań z obszaru AI. Wszystko po to, żeby pomóc branży AI, dla której obecnie wąskim gardłem jest brak wystarczającej i niedrogiej mocy obliczeniowej dostępnej np. w chmurze, tym bardziej że zapotrzebowanie na nią podwaja się co trzy miesiące. A to właśnie przetwarzanie w chmurze cały czas napędza badania i stosowanie deep learningu, który leży u podstaw AI.

Huawei Atlas

Do tej pory Huawei współpracował z dziesiątkami partnerów w wielu krajach w celu promowania modułów, kart, stacji brzegowych i serwerów z serii Atlas opartych na procesorach AI Ascend Huawei. Produkty i rozwiązania zostały wdrożone w kilkudziesięciu branżach, takich jak inteligentny transport, inteligentna energia elektryczna, inteligentne finanse, inteligentne miasto i inteligentna produkcja. W Polsce Huawei rozpoczyna współpracę i stosowanie rozwiązań AI w handlu detalicznym, opiece zdrowotnej i edukacji. Dzięki wsparciu władz lokalnych i branż, uniwersytetów i organizacji badawczych firma wierzy, że w Polsce sztuczna inteligencja będzie miała szersze zastosowanie. Huawei Atlas zapewnia kompleksową obsługę wszystkich scenariuszy w cyfrowej i inteligentnej transformacji branż, pomagając programistom wprowadzać innowacje w różnych scenariuszach aplikacji AI. Dzięki pełnemu wsparciu globalnych programistów w zakresie lepszego opracowywania aplikacji sztucznej inteligencji Huawei Atlas pozwala rozwiązywać rzeczywiste problemy różnych branż, wnosić wartości dla przedsiębiorstw i społeczeństwa oraz sprawiać, że globalny przemysł i ekosystem sztucznej inteligencji będą lepiej prosperować.

Wojciech Gryciuk

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

UseCrypt Messenger przetestowany przez globalnych ekspertów

AktualnościWiadomości

Współczesny przywódca, czyli kto?

AktualnościWiadomości

W czasie pandemii wzrosty obciążenia sieci sięgają 50 proc.

AktualnościWiadomości

Ryzyko pełnego lockdownu na razie słabnie

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: