Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

AMD atakuje Intela

 

Według wtajemniczonych firma AMD atakuje swojego wielkiego rywala, Intela, możliwym zakupem Xilinx. Umowa, która wyceniłby Xilinx na około 30 miliardów dolarów, może zostać ogłoszona w tym tygodniu, podała agencja Bloomberg w piątek, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą.

„Wall Street Journal” informował wcześniej o rozmowach między obiema firmami. Przejęcie dałoby AMD impuls do rozwoju biznesu z chipów do centrów danych. W tym obszarze szczególnie Intel tradycyjnie zajmuje silną pozycję.

Chipy firmy Xilinx były do ​​tej pory wykorzystywane głównie w branży telekomunikacyjnej, ale ostatnio grupa skupiła się również na biznesie z centrami danych. Rynek ten dynamicznie się rozwija w trakcie cyfryzacji, z coraz większą liczbą usług z Internetu.

Kryzys koronowy nadał biznesowi dodatkowy rozmach, ponieważ ruch danych z biur domowych i wideokonferencji nadal gwałtownie wzrastał i ciągle rośnie. Kupując Xilinx, AMD mogło również wejść na rynek chipów telekomunikacyjnych, który obecnie korzysta z globalnego rozwoju sieci 5G .

Xilinx w chwili zamknięcia czwartkowej sesji kosztował około 106 USD za akcję czyli wartość firmy wyniosła prawie 26 miliardów USD. AMD  jest warte cztery razy więcej na giełdzie i wynosi około 100 miliardów dolarów. Dla porównania: długoterminowy rywal Intel przynosi 227 miliardów dolarów.

Od jakiegoś czasu w branży chipów rośnie liczba przejęć. Nvidia, specjalista w dziedzinie kart graficznych, zwraca się do projektanta układów scalonych ARM, kluczowej firmy w branży smartfonów. Ponadto amerykańska firma Analog Devices zajmująca się półprzewodnikami wykorzystuje obecnie swojego rywala Maxim Integrated Products w transakcji wartej miliard dolarów. Kilka miesięcy temu grupa Dax Infineon, silnie nastawiona na przemysł motoryzacyjny, połknęła amerykańskiego konkurenta Cypress za 9 miliardów euro.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Hakerzy przekazali pieniądze na cele charytatywne

AktualnościWiadomości

Ujawniono interesy biznesowe Donalda Trumpa w Chinach

AktualnościWiadomości

W związku z pandemią koronawirusa pogarsza się rynek pracy

AktualnościWiadomości

Innowacje w obszarze IT zaczynają się od konsumentów

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: