Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

Znakomite wyniki finansowe Amazona

 

Jeff Bezos zainwestował cztery miliardy dolarów w środki antykoronowe i zatrudnił 175 000 nowych ludzi – a mimo to skorzystał na pandemii koronowej więcej niż jakikolwiek inny gigant technologiczny.

W  środku pandemii koronowej Amazon nadal czerpie duże korzyści z boomu zakupów online. W drugim kwartale sprzedaż wzrosła o 40 procent rok w stosunku do ub. roku i wyniosła  88,9 miliarda dolarów, podał w czwartek największy na świecie sprzedawca internetowy po zamknięciu giełdy w Seattle w USA. Zysk wyniósł 5,2 miliarda dolarów, czyli mniej więcej podwoił się do roku 2019, chociaż Amazon, jak wcześniej zapowiadano, zainwestował 4 miliardy dolarów w środki antykoronowe, takie jak sprzęt ochronne, higienę i premie. Według Reutera to największy kwartalny zysk w 26-letniej historii firmy.

Wyniki okazały się znacznie wyższe od prognoz analityków, a akcje początkowo zareagowały silnymi wzrostami. Fakt, że Amazon i jego usługi dostawcze należą do głównych beneficjentów kryzysu koronowego. Ponadto biznes w chmurze z usługami IT i przestrzenią dyskową w sieci nadal się rozwija, mimo że flagowy AWS Amazon nie był ostatnio w stanie w pełni sprostać wysokim oczekiwaniom.

Platforma internetowa używana przez wiele firm zwiększyła sprzedaż w minionym kwartale o 29 procent do 10,8 miliarda dolarów, co znacznie spowolniło wzrost w porównaniu z poprzednim kwartale. Jednak jest to również zgodne z trendem długoterminowym. Ogólnie rzecz biorąc, biznes w chmurze również odnosi korzyści z pandemii, ponieważ na przykład zwiększona ilość pracy domowej zwiększa popyt. Dla Amazona dział ten jest bardzo lukratywny ze względu na wysokie marże zysku W ostatnim kwartale dochód operacyjny wyniósł 3,4 mld USD.

Sam Amazon był również zaskoczony Monster Quarter, powiedział dyrektor finansowy Brian Olsavsky. W minionym kwartale klienci kupowali produkty o niższych marżach. „Wszyscy szukali masek; wszyscy szukali rękawiczek; każdy kupował jedzenie przez internet. Ta mieszanka nie jest super opłacalna”. W minionym kwartale ludzie ponownie zapełniali zwykłe koszyki zakupowe.

Bezos waży teraz 181 miliardów dolarów

Biorąc pod uwagę ofensywę rekrutacyjną i wysokie inwestycje w celu sprostania napływowi klientów podczas pandemii, koszty Amazona również gwałtownie wzrosły. Prezes Jeff Bezos (56 l.) już to ogłosił. Trzy miesiące temu ostrzegał inwestorów: „Jeśli posiadasz akcje Amazona, powinieneś teraz usiąść, bo nie myślimy o małych”. Grupa była początkowo nieco przytłoczona wysokim poziomem aktywności podczas pandemii, dlatego zatrudniono 175 000 dodatkowych pracowników. Amazon jest obecnie jednym z największych pracodawców w Stanach Zjednoczonych.

W bieżącym trzecim kwartale firma spodziewała się sprzedaży na poziomie od 87 do 93 miliardów dolarów, co oznaczałoby silny wzrost o 24 do 33 procent rok do roku. Amazon przewiduje, że zysk operacyjny wyniesie od 2,0 do 5,0 mld USD. W ubiegłym roku firma zarobiła 3,2 miliarda dolarów. To również spotkało się z dobrym przyjęciem na rynku: po giełdzie inwestorzy podnieśli akcje o ponad pięć procent. Ze wzrostem ceny akcji o około 65 procent od początku roku, Grupa Bezos i tak jest jednym z największych beneficjentów na rynku finansowym.

Kryzys nie zaszkodził dobru osobistemu Bezosa – wręcz przeciwnie. W kwietniu 2020 r. Amerykański magazyn „ Forbes ” oszacował  założyciela Amazona na 113 miliardów dolarów; tymczasem eksperci od majątku szacują jego majątek na 181 miliardów dolarów – czyli wzrost o 60 procent.

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Powstaje Koalicja na rzecz telemedycyny

AktualnościWiadomości

Nowe, korzystne zasady biletów KLM

AktualnościWiadomości

Pandemia powoduje gwałtowny wzrost sprzedaży gier

AktualnościWiadomości

Szef Rezerwy Federalnej USA ostrzega przed krachem na rynku nieruchomości

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: