Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościWiadomości

Znakomite wyniki finansowe Amazona

 

Jeff Bezos zainwestował cztery miliardy dolarów w środki antykoronowe i zatrudnił 175 000 nowych ludzi – a mimo to skorzystał na pandemii koronowej więcej niż jakikolwiek inny gigant technologiczny.

W  środku pandemii koronowej Amazon nadal czerpie duże korzyści z boomu zakupów online. W drugim kwartale sprzedaż wzrosła o 40 procent rok w stosunku do ub. roku i wyniosła  88,9 miliarda dolarów, podał w czwartek największy na świecie sprzedawca internetowy po zamknięciu giełdy w Seattle w USA. Zysk wyniósł 5,2 miliarda dolarów, czyli mniej więcej podwoił się do roku 2019, chociaż Amazon, jak wcześniej zapowiadano, zainwestował 4 miliardy dolarów w środki antykoronowe, takie jak sprzęt ochronne, higienę i premie. Według Reutera to największy kwartalny zysk w 26-letniej historii firmy.

Wyniki okazały się znacznie wyższe od prognoz analityków, a akcje początkowo zareagowały silnymi wzrostami. Fakt, że Amazon i jego usługi dostawcze należą do głównych beneficjentów kryzysu koronowego. Ponadto biznes w chmurze z usługami IT i przestrzenią dyskową w sieci nadal się rozwija, mimo że flagowy AWS Amazon nie był ostatnio w stanie w pełni sprostać wysokim oczekiwaniom.

Platforma internetowa używana przez wiele firm zwiększyła sprzedaż w minionym kwartale o 29 procent do 10,8 miliarda dolarów, co znacznie spowolniło wzrost w porównaniu z poprzednim kwartale. Jednak jest to również zgodne z trendem długoterminowym. Ogólnie rzecz biorąc, biznes w chmurze również odnosi korzyści z pandemii, ponieważ na przykład zwiększona ilość pracy domowej zwiększa popyt. Dla Amazona dział ten jest bardzo lukratywny ze względu na wysokie marże zysku W ostatnim kwartale dochód operacyjny wyniósł 3,4 mld USD.

Sam Amazon był również zaskoczony Monster Quarter, powiedział dyrektor finansowy Brian Olsavsky. W minionym kwartale klienci kupowali produkty o niższych marżach. „Wszyscy szukali masek; wszyscy szukali rękawiczek; każdy kupował jedzenie przez internet. Ta mieszanka nie jest super opłacalna”. W minionym kwartale ludzie ponownie zapełniali zwykłe koszyki zakupowe.

Bezos waży teraz 181 miliardów dolarów

Biorąc pod uwagę ofensywę rekrutacyjną i wysokie inwestycje w celu sprostania napływowi klientów podczas pandemii, koszty Amazona również gwałtownie wzrosły. Prezes Jeff Bezos (56 l.) już to ogłosił. Trzy miesiące temu ostrzegał inwestorów: „Jeśli posiadasz akcje Amazona, powinieneś teraz usiąść, bo nie myślimy o małych”. Grupa była początkowo nieco przytłoczona wysokim poziomem aktywności podczas pandemii, dlatego zatrudniono 175 000 dodatkowych pracowników. Amazon jest obecnie jednym z największych pracodawców w Stanach Zjednoczonych.

W bieżącym trzecim kwartale firma spodziewała się sprzedaży na poziomie od 87 do 93 miliardów dolarów, co oznaczałoby silny wzrost o 24 do 33 procent rok do roku. Amazon przewiduje, że zysk operacyjny wyniesie od 2,0 do 5,0 mld USD. W ubiegłym roku firma zarobiła 3,2 miliarda dolarów. To również spotkało się z dobrym przyjęciem na rynku: po giełdzie inwestorzy podnieśli akcje o ponad pięć procent. Ze wzrostem ceny akcji o około 65 procent od początku roku, Grupa Bezos i tak jest jednym z największych beneficjentów na rynku finansowym.

Kryzys nie zaszkodził dobru osobistemu Bezosa – wręcz przeciwnie. W kwietniu 2020 r. Amerykański magazyn „ Forbes ” oszacował  założyciela Amazona na 113 miliardów dolarów; tymczasem eksperci od majątku szacują jego majątek na 181 miliardów dolarów – czyli wzrost o 60 procent.

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

UseCrypt Messenger przetestowany przez globalnych ekspertów

AktualnościWiadomości

Współczesny przywódca, czyli kto?

AktualnościWiadomości

W czasie pandemii wzrosty obciążenia sieci sięgają 50 proc.

AktualnościWiadomości

Ryzyko pełnego lockdownu na razie słabnie

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: