Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Zaplanuj swoje życie w siedmiu krokach

Przewodnik po życiu pomaga zachować spokój w trudnych chwilach i udziela wskazówek w dobrych momentach. Autorzy Rainer Strack, Susanne Dyrchs i Allison Bailey opisali  w artykule, jak go opracować . Opiera się na projekcie „Strategize your Life”, w którym autorzy przenieśli rozwój strategii firm na życie jednostek. Z tego wyprowadzili siedem kroków, dzięki którym można opracować swoją strategię życiową, która pomoże w sukcesie i satysfakcji.

1. Zdefiniuj sukces

Najpierw zastanów się, co oznacza dla Ciebie sukces. Nie myśl tylko o pieniądzach, sławie i władzy. Ponieważ tak długo, jak zaspokajane są podstawowe potrzeby, relacje społeczne czynią cię znacznie szczęśliwszym niż bogactwo finansowe, jak pokazuje wiele badań. Twórz kategorie, które są dla Ciebie ważne i ustalaj priorytety poszczególnych kategorii na podstawie tego, jak ważne są dla Ciebie.

2. Sformułuj swój cel

Na tym etapie patrzysz na wszystko z szerszej perspektywy, zadając pytanie o sens swojego życia. Jednym ze sposobów jest udzielenie odpowiedzi na cztery poniższe pytania i poproszenie innych osób w Twoim otoczeniu, aby również pomyślały o tych pytaniach w odniesieniu do Ciebie.

  • W czym jesteś dobry?
  • Jakie są Twoje wartości?
  • Jakie czynności wykonujesz?
  • Jak wnieść pozytywny wkład w społeczeństwo?
3. Pomyśl o swojej przyszłości

Zadaj sobie pytanie, kim chcesz się stać. Choć przyszłość nie jest pewna, wizja może poprowadzić Cię w pożądanym kierunku. Aby stworzyć wizję, możesz powiesić zdjęcia swojej przyszłości (tzw. tablicę wizji) lub zastanowić się, co chcesz, żeby ludzie mówili o Tobie za pięć lat i czego nie chcesz przegapić w swoim życiu. Jak prawidłowo przekazywać informację zwrotną? Co łączy mój zespół? Jak podjąć kolejne kroki w swojej karierze? W zestawie narzędzi Harvard Business Manager menedżerowie mogą znaleźć wiedzę, którą można bezpośrednio zastosować w swojej codziennej pracy zarządczej.

4. Zastanów się nad swoimi inwestycjami

Autorzy Strack, Dyrchs i Bailey dzielą życie na sześć strategicznych obszarów (z odpowiednimi podkategoriami):

  • Relacja
  • Ciało Umysł i Dusza
  • Firma
  • Kariera, nauka i finanse
  • zainteresowania i rozrywka
  • Dbanie o siebie i życie codzienne

Patrząc na miniony rok, zapisz, w jakie obszary zainwestowałeś, ile czasu. Następnie oceń, które obszary są dla Ciebie ważne i porównaj to ze swoimi notatkami. W ten sposób wiesz, gdzie powinieneś nadal inwestować dużo czasu, który obszar wymaga więcej uwagi, a gdzie powinieneś inwestować mniej czasu w przyszłości.

5. Zwiększ swoją satysfakcję

Zastanów się, kogo podziwiasz w swoim otoczeniu i jakie czynniki za to odpowiadają. Czy możesz zastosować te czynniki również w swoim życiu, aby być bardziej usatysfakcjonowanym? Na tym etapie możesz także wykorzystać badania dotyczące satysfakcji. Według badań relacje, dzieci, ćwiczenia i odżywianie, ale także humor i wdzięczność czynią ludzi szczęśliwszymi.

6. Dokonaj zmiany

Szósty krok polega na rozważeniu, w jaki sposób musisz zmienić swoje życie, aby móc zastosować spostrzeżenia z pierwszych pięciu kroków w praktyce. Zrób konkretny plan dotyczący tego, co chciałbyś zmienić. W przypadku zasadniczych zmian możliwe jest także stworzenie częściowej strategii dla konkretnego obszaru życia.

Zaplanuj każdą zmianę dokonaną w poprzednim kroku. Dodaj daty do celów i podziel je na różne elementy działania z odpowiednimi terminami. Podziel się swoimi planami z innymi, abyś nie czuł się, jakbyś był w podróży sam, nagradzaj się za sukcesy i regularnie cofaj się o krok, aby mieć pewność, że nadal jesteś na dobrej drodze do udanego życia.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomościZarządzanie

Co motywuje wielu dyrektorów generalnych, takich jak Elon Musk?

AktualnościITTechnologieWiadomości

Chipowy gigant TSMC zaskakuje skokiem zysków

AktualnościMotoryzacjaWiadomości

Sprzedaż samochodów w Europie na najwyższym poziomie od pięciu lat

AktualnościFinanseWiadomości

Capital One przekaże 265 miliardów dolarów, aby zostać liderem kart kredytowych

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły