Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Chipowy gigant TSMC z mocnym skokiem sprzedaży

Boom na sztuczną inteligencję  (AI) w dalszym ciągu napędza producenta chipów TSMC. Jak ogłosiło w środę TSMC, w samym czerwcu sprzedaż wzrosła o 33 procent, do 207,87 miliardów dolarów tajwańskich (5,9 miliarda euro). Łącznie w drugim kwartale sprzedaż wzrosła o 32 procent, do 673,51 miliarda dolarów tajwańskich (19,1 miliarda euro). Grupa, do której klientów należą Apple i Nvidia, znacząco przekroczyła oczekiwania analityków. 

Boom na sztuczną inteligencję tworzy atmosferę gorączki złota, szczególnie wśród producentów chipów i amerykańskiego przemysłu technologicznego. Wartość rynkowa 100 najcenniejszych spółek giełdowych świata wzrosła w pierwszej połowie roku o 17 procent, osiągając rekordową wartość 42,3 biliona dolarów amerykańskich. Tak wynika z oceny firmy audytorsko-doradczej EY.

Europie natomiast grozi pozostanie w tyle, jeśli chodzi o sztuczną inteligencję, co widać po znacznie niższych wycenach europejskich spółek giełdowych: Na szczycie rankingu znajduje się firma programistyczna Microsoft z wartością 3,32 biliona dolarów amerykańskich. Microsoft jest zatem wart o 77 procent więcej niż wszystkie spółki z DAX 40 razem wzięte. Na koniec czerwca 40 największych spółek akcyjnych w Niemczech miało łączną kapitalizację rynkową na poziomie 1,9 biliona dolarów.

Drugie miejsce w rankingu zajmuje Apple, a za nim plasuje się firma produkująca chipy Nvidia. Ten ostatni w pierwszej połowie roku zwiększył swoją wartość rynkową o prawie 150 proc., z 1,22 bln dolarów na koniec 2023 r. do 3,04 bln dolarów. Inni producenci półprzewodników, tacy jak TSMC (10. miejsce) i Broadcom (11. miejsce) również odnotowali znaczne zyski. Na koniec czerwca w pierwszej setce znalazło się łącznie 26 firm technologicznych.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomościZarządzanie

Co motywuje wielu dyrektorów generalnych, takich jak Elon Musk?

AktualnościITTechnologieWiadomości

Chipowy gigant TSMC zaskakuje skokiem zysków

AktualnościMotoryzacjaWiadomości

Sprzedaż samochodów w Europie na najwyższym poziomie od pięciu lat

AktualnościFinanseWiadomości

Capital One przekaże 265 miliardów dolarów, aby zostać liderem kart kredytowych

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły