Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościPracaWiadomości

Zadowoleni pracownicy to długoterminowa inwestycja dla firm

Polski rynek pracy stoi przed szeregiem wyzwań makroekonomicznych, które kształtują jego przyszłość. Obciążenia podatkowe oraz transformacja energetyczna wymagają znacznych inwestycji, które wpłyną na stabilność i rozwój przedsiębiorstw. Dodatkowo, spadająca liczba osób w wieku produkcyjnym jest główną przyczyną niedoboru pracowników, co jest tematem wymagającym dogłębnej analizy.

Znaczący spadek liczby osób w wieku produkcyjnym w Polsce stanowi poważne wyzwanie, które może prowadzić do niedoboru pracowników. Eksperci przewidują, że sytuacja na rynku pracy nie ulegnie poprawie w najbliższym czasie. Pracownicy będą szukać większego bezpieczeństwa zatrudnienia, wybierając stabilne firmy oferujące pewność i mniejsze ryzyko gwałtownych zmian. Badania PageGroup 2023 potwierdzają, że dla większości (71%) badanych pracowników w Polsce zdrowie psychiczne i równowaga między karierą a życiem prywatnym są najważniejszym kryterium oceny pracy.

Kluczowe Znaczenie Rekrutacji i Kultury Zarządzania

Wyzwaniem nie jest jedynie zmniejszająca się liczba pracowników, ale także efektywność procesu rekrutacji i kultura zarządzania w firmach. Zatrudnienie odpowiednich osób na odpowiednie stanowiska, wyznających właściwe wartości i posiadających niezbędne umiejętności, jest kluczowe. Kompetencje zarządcze i umiejętności komunikacyjne menedżerów odgrywają tu fundamentalną rolę.

Mimo wyzwań, na rynku pracy zawsze istnieją szanse. W każdym cyklu koniunktury można dostrzec możliwości. Obecnie pracownicy są mniej skłonni do zmiany pracy, co stwarza szansę dla pracodawców na budowanie trwałych relacji z zatrudnionymi – uważa Dorota Pałysiewicz, dyrektor HR w firmie Brown-Forman Polska.

W ocenie ekspertów, jasne wyrażanie wzajemnych oczekiwań przez pracodawców i pracowników oraz transparentna komunikacja są kluczowe. Pracownicy chcą wiedzieć, czego mogą oczekiwać od swoich pracodawców, jakie są cele i wymagania. Problemy pojawiają się, gdy brakuje informacji lub zarządzanie jest nieefektywne. Dlatego tak ważne ważne jest inspirowanie i angażowanie pracowników do współpracy w realizacji wspólnych celów oraz wzajemność. Motywujący system wynagrodzeń i benefitów, który promuje proaktywność, sprawczość i skuteczność oraz doceniający przełożony, pomogą stworzyć zdrowe, satysfakcjonujące środowisko pracy.

Employer Brandingu – edukacja kluczem do sukcesu

Employer Branding, czyli rzeczywista komunikacja między firmą a jej obecnymi, potencjalnymi oraz byłymi pracownikami, odgrywa tu znaczącą rolę. Pokazanie, kim jesteśmy jako firma, jakie wartości promujemy i jak wygląda nasza kultura organizacyjna, buduje autentyczny wizerunek pracodawcy. Równość wynagrodzeń oraz zrównoważona reprezentacja wśród menedżerów to przykłady podejścia do równości i etyki w biznesie, które przyciągają wartościowych kandydatów.

Employer branding to również aspekt edukacyjny. Komunikacja o nagrodach i osiągnięciach firmy nie służy jedynie chwale, ale podkreśla znaczenie zaangażowania i zachęca do podobnych działań innych. Budowanie lepszego społeczeństwa, w którym zadowolenie pracowników przekłada się na ogólną jakość życia, jest celem długoterminowym.

Wprowadzenie przejrzystego systemu oceny pracownika jest niezbędne dla zdrowego funkcjonowania firmy. W polskich firmach poziom przekazywania informacji zwrotnej często pozostawia wiele do życzenia. Tymczasem – jak twierdzi Dorota Pałysiewicz z Brown-Forman Polska – system ten powinien być postrzegany nie jako krytyka, ale jako okazja do rozwoju i docenienia dobrze wykonanej pracy. Tworzy on kulturę, w której pracownicy czują się zauważeni, docenieni i mają jasno nakreśloną ścieżkę rozwoju.

Polski rynek pracy stoi przed wieloma wyzwaniami, ale jednocześnie otwiera się na nowe możliwości. Kluczowym elementem będzie odpowiednie zarządzanie zasobami ludzkimi, transparentna komunikacja oraz budowanie autentycznego wizerunku pracodawcy. W tych niepewnych czasach, firmy, które są elastyczne, potrafią dostosować się do zmieniających się warunków, mają szansę nie tylko przetrwać, ale i rozwijać się. Według danych Pew Center Research ponad 60% amerykańskich pracowników, którzy w ubiegłym roku zrezygnowali z pracy, podało, że głównym powodem odejścia był brak możliwości rozwoju kariery. Badania przeprowadzone przez naukowców z MIT Sloan School of Management, New York University’s Stern School of Business oraz Revelio Labs wykazały, że rozwój kariery jest ponad dwukrotnie ważniejszy w utrzymaniu pracowników niż wynagrodzenie.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Robert Szustkowski udziela pierwszego wywiadu od lat. UE powinna powstrzymać media od szerzenia nieprawdy

AktualnościWiadomości

Do 2030 roku Volvo nie będzie producentem samochodów wyłącznie elektrycznych

AIAktualnościWiadomości

Współzałożyciel OpenAI zabezpiecza 1 miliard dolarów na super sztuczną inteligencję

AktualnościWiadomości

Pracownicy wolą bardziej elastyczne godziny pracy niż pracę w niepełnym wymiarze godzin

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły