Check Point wykorzystuje sztuczna inteligencję do walki z oszustwami

AktualnościFinanseGospodarkaWywiady

Wzrost aktywności inwestycyjnej w sektorze non-prime

Według raportu DTZ Investment Market Update, w pierwszej połowie 2015 roku wolumen transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce wyniósł 801 mln euro, co stanowi spadek o 42% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego oraz o 50% w stosunku do poziomu z drugiej połowy 2014 r.

Analiza podjęta przez DTZ wskazuje, że spadek ten był spowodowany brakiem transakcji o wartości powyżej 100 mln euro w pierwszej połowie 2015 r. Dominowały transakcje w średnim przedziale cenowym 50-100 mln euro, stanowiąc 72% całkowitego wolumenu. W rezultacie średnia wartość transakcji spadła w pierwszym półroczu 2015 roku do 40 mln EUR, o jedną trzecią w stosunku do analogicznego okresu roku 2014 r.

— Nastroje na rynku poprawiły się, a popyt na nieruchomości komercyjne w Polsce pozostał stabilny. Pojawili się nowi globalni gracze, wcześniej nieinwestujący w Polsce. Szukają oni możliwości penetracji rynku poprzez zakup nieruchomości lub przejęcie dobrze prosperujących platform inwestycyjnych. Osłabienie na rynku w pierwszej połowie roku to rezultat ograniczonej podaży aktywów w segmencie prime — mówi Kamila Wykrota, Dyrektor Zespołu Doradztwa i Analiz Rynkowych, DTZ.

Biura pozostały najpopularniejszą klasą aktywów, odpowiadając za 45% wolumenu transakcji (362 mln EUR) w pierwszej połowie 2015 r. Sektor handlowy odpowiadał za 32% aktywności na rynku (260 mln EUR) a sektor logistyczny 19% (149 mln EUR). W przeciwieństwie do poprzednich lat, inwestorzy chętniej wybierali nieruchomości w miastach regionalnych — 82% inwestycji miało miejsce poza stolicą. Warszawa odnotowała najsłabszą od trzech lat aktywność we wszystkich sektorach. Niechęć do ryzyka u inwestorów słabnie wraz z poprawą nastrojów na rynku i wzrostem aktywności deweloperskiej poza Warszawą. Aktywność na rynku powierzchni biurowych koncentrowała się więc w wiodących lokalizacjach BPO/SSC, z Wrocławiem i Krakowem na czele. Natomiast w sektorze handlowym inwestowano najchętniej w centra handlowe w średnich aglomeracjach, cechujące się wysokim potencjałem wykreowania wartości dodanej. Popyt na nieruchomości logistyczno-magazynowe wzrasta, oczekujemy więc poprawy w tym sektorze w drugiej połowie roku.

Zagraniczni inwestorzy nadal dominują na rynku nieruchomości komercyjnych — zainwestowali 720 mln euro w pierwszej połowie roku, co stanowi 90% całkowitego wolumenu. Od drugiej połowy 2014 r. obserwujemy wzmożoną aktywność reprezentantów kapitału amerykańskiego — w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zainwestowali w Polsce blisko 1 mld euro. Byli oni najbardziej aktywną grupą inwestorów w pierwszej połowie 2015 r., odpowiedzialną za 45% wszystkich inwestycji zagranicznych. Inwestorzy międzynarodowi mieli jedną trzecią udziału w rynku, zaś kapitał niemiecki — 24%.

Biorąc pod uwagę typ inwestora, fundusze pozostały dominującą grupą, inwestując 600 mln euro w pierwszej połowie 2015 r. Spodziewamy się, że fundusze inwestycyjne pozostaną kluczowym typem inwestora, a także oczekujemy większego zaangażowania ze strony zagranicznych inwestorów instytucjonalnych zainteresowanych dywersyfikacją portfela. Oczekujemy także w najbliższym czasie pojawienia się nowych graczy na rynku, zwłaszcza przedstawicieli krajów skandynawskich oraz rejonu Azji i Pacyfiku.

Po słabym początku roku na polskim rynku inwestycyjnym spodziewana jest poprawa sytuacji w drugiej połowie 2015 r. Ponadto Polska może skorzystać na zwiększonym popycie ze strony inwestorów spoza Europy, którzy coraz częściej wybierają nie tylko najpopularniejsze rynki europejskie (jak Wielka Brytania, Niemcy czy Francja). Oczekujemy, że inwestorzy będą nadal przenosić zainteresowanie na rynki regionalne w poszukiwaniu nowych możliwości i większych zwrotów.

— Bieżący rozwój aktywności inwestycyjnej i oczekiwana finalizacja kilku transakcji o znaczącej wartości we wszystkich sektorach rynku powinny wpłynąć na wzrost wolumenu transakcji w drugiej połowie roku. Szacujemy, że wolumen inwestycji w ciągu całego 2015 r. może przekroczyć poziom 3 mld euro — dodaje Kamila Wykrota.

Polecane artykuły
Aktualnoście-commerceKLMWiadomości

KLM jako pierwszy używa elektrycznych ciężarówek-chłodni

AktualnościCheck PointcyberatakiWiadomości

Hakerzy zagrożeniem dla polskich i europejskich banków

Aktualnoście-commerceWiadomości

Jakie dokumenty są potrzebne do wnioskowania o kredyt?

Aktualnoście-commerceWiadomości

Wyroby czekoladowe znacznie droższe niż rok temu

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *