Kluczowa rola lidera-przywódcy w kreowaniu przyjaznych miejsc pracy, a także przełamywanie wewnętrznych stereotypów, od których nie jest wolny żaden człowiek – to tematy tegorocznego, II Ogólnopolskiego Dnia Różnorodności. Podczas spotkania organizatorzy razem z uczestnikami/czkami postarają się dotrzeć do źródeł stereotypowego postrzegania współpracowników/nic – tych, których różni płeć, wiek, niepełnosprawność czy kolor skóry. W analogiczny sposób przyjrzą się żywej materii – organizmowi, którym jest każda firma, wychodząc z założenia, że wszystko zaczyna się od głowy, a więc kadr zarządzających.
Wydarzenie, przygotowywane 22 maja przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu – koordynatora Karty Różnorodności w Polsce, to okazja do spotkania ze specjalistami/tkami zarządzania różnorodnością i HR, wystąpienia i dyskusje. Otworzy je minister Jacek P. Męcina – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, które od lat wspiera Kartę Różnorodności swoim honorowym patronatem. Perspektywę międzynarodową zaprezentuje Manfred J. Wondrak, austriacki ekspert do spraw zarządzania różnorodnością, dzieląc się doświadczeniami dotyczącymi powstawania nieuświadomionych uprzedzeń i ich wpływu na zarządzanie.
W dyskusji wezmą udział przedstawiciele/lki biznesu, reprezentanci/ntki administracji państwowej oraz praktycy, którzy zarządzaniem różnorodnością zajmują się na co dzień. Znaleźli się wśród nich między nimi: Konrad Ciesiołkiewicz – dyrektor komunikacji korporacyjnej i CSR Orange Polska, Karolina Kędziora – wiceprezeska Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, Dorota Jaślan – trenerka specjalizująca się w tematyce rozwoju kadry kierowniczej, oraz Marek Śliboda – prezes firmy Marco.
Wydarzenie będzie okazją do powitania nowych firm w gronie sygnatariuszy Karty Różnorodności: General Electric Company Polska, Instytutu Lotnictwa, Polpharma i Skanska. Kartę Różnorodności podpisze także Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Warsztaty, tworzące przestrzeń do wymiany doświadczeń pomiędzy gośćmi wydarzenia, podzielone zostały na dwa bloki – „Twarzą w twarz ze stereotypami” i „Okiem praktyka – zarządzanie różnorodnością z perspektywy lidera”. Pierwszy z nich skupiać się będzie na trzech najważniejszych dla polskich pracodawców obszarach: płci, wieku oraz niepełnosprawności. Drugi zaś będzie okazją do poznania doświadczeń liderów na tym polu.
– Zarządzaniem różnorodnością w Forum zajmujemy się już od kilku lat i widzimy wyraźnie, że temat ten wśród pracodawców nabiera coraz większego znaczenia. Dostrzegają oni powoli, że w obliczu zwiększającej się konkurencji, muszą umieć wykorzystywać talenty całego zespołu, również te, które do tej pory pracownicy często zostawiali „w domu”. Co więcej, w związku ze zmianami na rynku pracy, firmy będą musiały poszukiwać talentów wśród grup, które znajdowały się do tej pory na uboczu rynku pracy – mówi Ewa Leśnowolska, koordynatorka Karty Różnorodności w Polsce. – W dalszym ciągu jednak kluczem jest angażowanie liderów z biznesu, i to zarówno tych wyższego, jak i niższego szczebla. – dodaje.
Czym jest Karta Różnorodności?
Karta Różnorodności to międzynarodowa inicjatywa, realizowana w takich krajach Unii Europejskiej jak: Polska, Francja, Hiszpania, Włochy, Austria, Niemcy, Szwecja, Belgia, Irlandia, Finlandia, Estonia, Luksemburg, Dania oraz Czechy; promowana przez Komisję Europejską. Karta jest pisemną deklaracją, podpisywaną przez organizacje, firmy i instytucje, które zobowiązują się do wprowadzenia zakazu dyskryminacji w miejscu pracy i podejmowania działań na rzecz tworzenia i promocji różnorodności oraz wyrażają gotowość do zaangażowania wszystkich osób zatrudnionych oraz partnerów biznesowych i społecznych w te działania. Organizacje decydujące się na implementację tego narzędzia, działają na rzecz spójności i równości społecznej.