Handel detaliczny w Niemczech nadal się kurczy: „W porównaniu z 2019 r. straciliśmy około 41 000 sklepów. Sieci handlowe zrezygnowały z 30 proc. swoich lokalizacji” – powiedział gazecie Niemieckiego Stowarzyszenia Handlu Detalicznego (HDE) Alexander von Preen . grupa medialna Funke. Dla porównania: w czasach przed koronawirusem tylko około 5000 sklepów w całym kraju kończyło działalność każdego roku. Obecnie w całym kraju działa około 312 000 sklepów.
Wysokie ceny energii są obecnie „egzystencjalnym obciążeniem dla całego handlu” – powiedział von Preen. „W handlu detalicznym koszty energii wynoszą około 1,5 do 2 proc. sprzedaży. Jednocześnie rentowność sprzedaży to zaledwie 1,5 do 3 proc. Jeśli ceny energii podwoją się, a nawet dziesięciokrotnie wzrosną, to w wielu miejscach zyski skurczą się do zera”.
Niektórzy handlowcy musieliby nawet udać się na swój kapitał, który został już poważnie zaatakowany przez blokady koronowe. Szczególnie cierpi handel żywnością z dużymi ladami chłodniczymi. W zasadzie pomoc państwa na hamowanie cen energii elektrycznej i gazu pomaga, powiedział von Preen. „Dla nas problemem do obliczeń jest okres referencyjny 2021 r. Przynajmniej tutaj należy obliczyć czasy lockdownu” – powiedział prezes HDE. Ważna jest również regulacja trudności – „jeśli hamulce cenowe będą dobrze działać, to miejmy nadzieję, że nie będziemy musieli z nich korzystać”.
Większość sklepów „po cichu znika z rynku – bez postępowania upadłościowego” – powiedział gazetom von Preen. „W czasie kryzysu związanego z koronawirusem wiele firm wykorzystało swoje rezerwy. Może to dotknąć większe firmy nawet szybciej niż mniejsze”. Mimo to prezes HDE nie spodziewa się dużej fali niewypłacalności. „Raczej nastąpi przejście do nowych pomysłów i ofert”.