Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

W Niemczech jest o 300 superbogatych ludzi więcej niż w roku ubiegłym

W ubiegłym roku superbogaci w Niemczech zdecydowanie najwięcej powiększyli swoje aktywa finansowe. Tak wynika z raportu Global Wealth Report opublikowanego w środę przez Boston Consulting Group (BCG). Według tego aktywa osób posiadających ponad 100 milionów dolarów wzrosły w zeszłym roku o ponad 10 procent. Zdaniem BCG, im niższe aktywa, tym skromniejszy był wzrost. Osoby posiadające do pięciu milionów dolarów nadal odnotowały wzrost o ponad 5 procent. Aktywa do 250 000 dolarów wzrosły jednak jedynie o 1,5 procent, a zatem mniej niż stopa inflacji.

„Bardzo zamożni inwestorzy większą część swoich aktywów lokują na rynku kapitałowym oraz w klasach aktywów o wysokiej stopie zwrotu, takich jak private equity” – mówi Akin Soysal, partner BCG. „Mniej zamożni ludzie tradycyjnie polegają na klasach aktywów o niższym ryzyku, takich jak depozyty bankowe, gotówka lub ubezpieczenia – kosztem zysków”.

Według badania w Niemczech jest łącznie 3300 superbogatych ludzi. Oznacza to wzrost o 300 w porównaniu z rokiem poprzednim i jest trzecią co do wielkości liczbą na świecie po USA (26 000) i Chinach (8 300). Superbogaci w Niemczech posiadają prawie 2,1 biliona dolarów amerykańskich, co stanowi 23 procent wszystkich aktywów finansowych – prawie o dziewięć punktów procentowych więcej niż średnia światowa dla tej grupy. Dla porównania, 66,5 miliona Niemców posiada aktywa finansowe o wartości mniejszej niż 250 000 dolarów, co odpowiada udziałowi na poziomie 42 procent. 

Zdaniem autorów dystrybucja majątku w Niemczech jest „nierówna powyżej średniej”. Obliczenia wykazały, że tendencja ta będzie się pogłębiać. Superbogaci posiadają wówczas około 26 procent wszystkich aktywów finansowych w Niemczech.

Ogólnie rzecz biorąc, według raportu, w zeszłym roku globalne aktywa netto ponownie znacząco wzrosły, o 4 procent. Aktywa finansowe, które obejmują środki pieniężne, salda rachunków, obligacje, akcje i fundusze inwestycyjne, a także emerytury, wzrosły najbardziej znacząco i wyniosły 7%. Aktywa rzeczowe, takie jak nieruchomości, metale szlachetne i inne inwestycje rzeczowe, odnotowały wzrost zaledwie o 2 proc. – tutaj szczególnie spadające ceny nieruchomości spowolniły wzrost.
Polecane artykuły
AktualnościWiadomościZarządzanie

Co motywuje wielu dyrektorów generalnych, takich jak Elon Musk?

AktualnościITTechnologieWiadomości

Chipowy gigant TSMC zaskakuje skokiem zysków

AktualnościMotoryzacjaWiadomości

Sprzedaż samochodów w Europie na najwyższym poziomie od pięciu lat

AktualnościFinanseWiadomości

Capital One przekaże 265 miliardów dolarów, aby zostać liderem kart kredytowych

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły