Artykuł miesiąca: Praca w IT nie tylko dla programistów. TOP 3 zawody z gwarancją zatrudnienia i dobrą pensją

AktualnościWiadomościZarządzanie

Szkoleniem w stres

 

Stres jest nieodłącznym elementem naszego życia. Najczęściej związany jest z pracą i w szczególności dotyka osoby na stanowiskach menedżerskich. Ostatnie raporty krajowe i międzynarodowe biją na alarm: Polacy są najbardziej zestresowanym społeczeństwem w Europie. Czy zarządzania czasem i radzenia sobie ze stresem można się nauczyć?

Z biologicznego punktu widzenia stres jest zjawiskiem pozytywnym. W obliczu zagrożenia motywuje do szybkiego działania i stawia nas w stan pogotowia. Problem zaczyna się, gdy staje się przewlekły, demotywuje i uniemożliwia wykonywanie obowiązków. Nieustanne napięcie prowadzi do powstawania psychosomatycznych schorzeń, spadku energii oraz poziomu zadowolenia z życia.

Większość z nas narzeka na brak czasu – na pracę, pasję, życie prywatne czy w końcu brak czasu dla siebie. Nie wiemy, jak pogodzić realizację celów zawodowych i prywatnych. Żyjemy w ciągłym pośpiechu i poczuciu, że „coś” nas goni. Trudno znaleźć nam odpowiedź na pytanie, dokąd tak biegniemy i po co.

Badania pokazują, że czynnikiem najbardziej stresogennym jest praca zarobkowa. Zwraca na to uwagę raport „Workforce View in Europe 2019” sporządzony pod koniec ubiegłego roku przez Automatic Data Processing. Znajdziemy tam m.in. ranking poziomu stresu w pracy wśród poszczególnych społeczeństw europejskich. Polacy zajmują w nim ostatnie miejsce, jawiąc się jako najbardziej zestresowany naród Starego Kontynentu (w najmniejszym stopniu problem ten dotyczy Holendrów). Wśród branż, których pracownicy odczuwają najwyższy poziom stresu, są ochrona zdrowia i sektor finansowy. Najmniej stresujące są turystyka, transport oraz branża IT.

– Stres odczuwany w czasie pracy nie tylko znacząco utrudnia funkcjonowanie, ale również przyczynia się do mniejszej efektywności, przemęczenia czy w końcu wypalenia zawodowego. Z drugiej strony cierpi na tym jakość wykonywanych obowiązków, co może mieć negatywny wpływ na kondycję firmy i jej wyniki. Nauka i praktyczne wykorzystanie metod i narządzi zarządzania sobą w czasie i reagowania na stres, modą być bardzo dobrym rozwiązaniem zarówno dla pojedynczych pracowników, jak i całych zespołów – wyjaśnia Beata Bednarczyk, certyfikowany trener biznesu i coach z Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów.

Na rynku dostępnych jest wiele szkoleń obejmujących te zagadnienia. Ich ceny wahają się najczęściej, w zależności od czasu trwania czy liczby uczestników, od 1 do 3 tys. złotych. Aby taka inwestycja się opłaciła, warto zwrócić uwagę nie tylko na jakość i rzetelność firmy przeprowadzającej kurs oraz kwalifikacje trenerów. Ważne jest również to, czy program odzwierciedla kompleksowe podejście do problemu: czy obejmuje metody i narzędzia zarządzania sobą w czasie oraz planowania i czy uwzględnia aspekty psychofizyczne. Udział w profesjonalnie przeprowadzonym szkoleniu procentuje i daje wymierne korzyści zarówno pracownikom, jak i delegującym ich menedżerom.

– Szkolenie z zarzadzania czasem daje możliwość uzyskania realnego wpływu na nasze życie. Większość z nas ma swoje cele zawodowe, ale oprócz tego chce realizować się prywatnie. W gąszczu spraw trudno się odnaleźć i zachować spokój i równowagę. Wielu uczestników szkoleń nie potrafi odpowiedzieć na pytanie: co jest dla Ciebie najważniejsze? W odpowiedzi często słyszę – wszystko. Inni zastanawiają się, od czego zacząć i co odłożyć na później, bo otrzymują zadania z datą realizacji „na wczoraj” lub nie wiedzą, jak priorytetyzować zadania. Kiedy już uporamy się z pracą, jesteśmy bombardowani ofertami różnorodnych atrakcji, zajęć rozwijających pasje itp. Często zastanawiamy się, co lub kto jest złodziejem czasu oraz jak sobie z tymi złodziejami poradzić. Podczas szkoleń indywidualnie definiujemy problemy. Podpowiadamy, jak ustalać priorytety. Prezentujemy narzędzia, które pomagają zapanować nad czasem i stresem, i uczymy, w jaki sposób z nich efektywnie korzystać, by w efekcie odzyskać czas, komfort i spokój – mówi Beata Bednarczyk z Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów.

Jakie konkretne czynniki decydują o poziomie stresu w pracy? Według raportu „Bezpieczeństwo pracy w Polsce 2019. Mobbing, depresja, stres w miejscu pracy” nie należą do nich paradoksalnie lęk przed utratą stanowiska czy strach przed przełożonym, lecz w większej mierze presja czasu i natłok obowiązków. Znalezienie złotego środka pomiędzy czasem pracy a odpoczynku oraz rozwój miękkich kompetencji umożliwiających unikanie przewlekłego stresu, mają znaczący wpływ na poprawę jakości życia – tak zawodowego, jak i prywatnego.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Firmy inwestują w innowacje, ale nie wykorzystują zewnętrznego wsparcia finansowego

AktualnościWiadomości

5 czynników, które wpływają na wydajność pracowników

AktualnościWiadomości

Checkpoint Systems prezentuje przełomowe rozwiązania technologiczne na targach EuroShop 2020

AktualnościWiadomości

Jak najwięksi w Polsce walczą o reputację i jak przygotować się na przyszłość?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: