W liście do Komisji Europejskiej szefowie pięciu czołowych europejskich firm technologicznych, w tym szef SAP Christian Klein (43 l.) i szef Siemensa Roland Busch , przyłączyli się do krytyki „ustawy o danych” Unii Europejskiej (UE). Ty i szefowie firm technologii medycznej Siemens Healthineers i Brainlab oraz Datev widzicie zagrożenie dla ich konkurencyjności w projekcie ustawy o wymianie danych. Nowe przepisy zmusiłyby firmy do ujawnienia ich tajemnic handlowych, dając jednocześnie Chinom ogromną przewagę konkurencyjną.
„Istnieje ryzyko, że europejska konkurencyjność zostanie osłabiona przez nakaz udostępniania danych – w tym podstawowego know-how i danych projektowych” – ostrzegli dyrektorzy firm we wspólnym liście do Komisji Europejskiej opublikowanym w poniedziałek.
„Może to oznaczać, że firmy z UE będą musiały udostępniać dane konkurentom z krajów trzecich, zwłaszcza tym, którzy nie działają w Europie, wobec których ochrona danych osobowych byłaby nieskuteczna”.
Planowana ustawa unijna powinna między innymi dawać użytkownikom prawo do decydowania o tym, w jaki sposób wykorzystywane są dane generowane przez ich urządzenia. Zobowiązuje również dużych dostawców usług chmurowych, takich jak Amazon Web Services, Microsoft i Google , do zapobiegania nielegalnemu dostępowi do danych oraz do ustanowienia standardów ułatwiających zmianę dostawcy .
„Wymuszając udostępnianie danych, łamiemy kręgosłup przyszłych europejskich modeli biznesowych opartych na danych i mamy niewielką gwarancję na to, co nastąpi później” – czytamy w liście.
Bernd Montag (54 l.), dyrektor generalny firmy Siemens Healthineers zajmującej się technologią medyczną , powiedział, że propozycja zastąpi wymagania bezpieczeństwa dotyczące jej produktów. „Zarówno pacjenci, jak i pracownicy służby zdrowia mogą ucierpieć, gdy złośliwe organizacje manipulują bezpieczeństwem lub jakością urządzeń medycznych” – powiedział.
Dyrektor zarządzający Brainlab Stefan Vilsmeier (56 l.) podkreślił, że plany „osłabią gospodarkę Europy w konkurencji z [innymi], zwłaszcza z Chinami ”. W liście do przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen (64), komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager (55) i komisarza ds. przemysłu Thierry’ego Bretona (68) wzywają zatem do zmiany planowanego prawa. Jednym z sygnatariuszy jest stowarzyszenie branży elektronicznej Digitaleurope. Podczas gdy krajowe firmy skupiają swoją krytykę na zagrożeniu tajemnicami handlowymi, korporacje amerykańskie potępiają prawo jako zbyt restrykcyjne.
W tej chwili państwa członkowskie i ustawodawcy wciąż spierają się o „nierozwiązane kwestie polityczne”, wynika z raportu szwedzkiej prezydencji Rady UE, który jest dostępny dla „Financial Times”. Między innymi należy jeszcze wyjaśnić ewentualny wyjątek dla mniejszych firm i instytucji UE oraz kwestię przekazywania danych w sytuacjach nadzwyczajnych.
Szwecja ma nadzieję na wypracowanie wspólnego stanowiska wśród państw członkowskich do 27 czerwca, donosi Financial Times. Aby projekt mógł zostać przyjęty, ona i Parlament Europejski muszą uzgodnić ostateczny tekst. Cecilia Bonefeld-Dahl (51 l.), dyrektor generalna Digitaleurope, wezwała do opóźnienia: „Wygląda na to, że pędzimy przez proces legislacyjny jak pociąg bez maszynisty”.