Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościWiadomościZdrowie

Świadectwo szczepień UE jeszcze przed wakacjami

 

Zdaniem kanclerz Merkel dokument nie będzie sam określał, kto może podróżować. Kilka państw członkowskich uważa to za pochopne.

Państwa UE chcą do wczesnego lata ustanowić system wzajemnie uznawanych paszportów szczepień koronacyjnych. 27 szefów państw i rządów wymieniło poglądy na ten temat w czwartek podczas wideo szczytu w celu zwalczania pandemii. Następnie kanclerz Angela Merkel (CDU) powiedziała, że ​​politycznym wymogiem jest „osiągnięcie tego w ciągu najbliższych kilku miesięcy, mówiłem o trzech miesiącach”. Nie było zgody co do tego, jakie korzyści powinny oferować te przepustki. Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen podkreśliła, że ​​każdy kraj będzie musiał sam decydować i że system będzie „politycznie neutralny”.

Merkel dała jasno do zrozumienia, że ​​wprowadzenie nie oznacza, że ​​w przyszłości będą mogli podróżować tylko ci, którzy mają świadectwo szczepień: „Nie podjęliśmy jeszcze żadnych decyzji politycznych w tej sprawie”. Przed wideo szczytem kanclerz federalny Austrii Sebastian Kurz podsycił debatę na temat tego, czy i jakie ułatwienia w podróży powinny przynosić świadectwa szczepień. „Zaszczepieni powinni mieć pełną wolność” – powiedział chadecy w wywiadzie dla Bild Live. „Ale tak jak wszyscy, którzy właśnie mieli koronę i dlatego są odporni, a także wszyscy, którzy mogą wykonać test i udowodnić, że są negatywni”. Kurz zagroził później, że pójdzie sam, jeśli nie będzie postępów na szczeblu UE: „Jeśli nie ma europejskiego rozwiązania, musimy wdrożyć ten projekt na szczeblu krajowym”.

Kraje turystyczne dążą do swobodnego podróżowania zaszczepionych osób

Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis argumentował w podobny sposób w rozmowie z Süddeutsche Zeitung i powiedział, że każdy, kto może udowodnić szczepienie z takim paszportem, powinien mieć możliwość łatwiejszego podróżowania między państwami członkowskimi, na przykład bez obowiązku kwarantanny. . Gospodarka Grecji i Austrii jest silnie uzależniona od turystyki; Rządy mają zatem nadzieję, że pandemia będzie miała mniejszy wpływ na sezon podróżniczy tego lata niż ostatnio. Dyskusję napędza sama branża turystyczna, na przykład biuro podróży Alltours z Düsseldorfu zamierza od listopada wynajmować pokoje w niektórych hotelach osobom zaszczepionym.

Po szczycie kanclerz Kurz wyraził satysfakcję: „Cieszę się, że wśród państw członkowskich UE jest szerokie poparcie” – napisał na Twitterze. „Teraz chodzi o jak najszybsze wdrożenie!” Przewodniczący Rady UE Charles Michel powiedział, że po debacie na szczycie niektóre pytania pozostały bez odpowiedzi, ale niektóre nieporozumienia między państwami członkowskimi zostały wyjaśnione.

Podczas gdy państwa członkowskie zależne od turystyki dążą do ułatwienia podróżowania osobom zaszczepionym, inne kraje są bardziej niechętne. Wysoki rangą dyplomata UE powiedział, że rządy krajów takich jak Francja i Niemcy obawiają się, że takie przepisy mogą wprowadzić obowiązkowe szczepienia „tylnymi drzwiami”. Merkel podkreśliła, że ​​świadczenia dla osób, które zostały zaszczepione, „obecnie nie stanowią problemu, biorąc pod uwagę niski poziom szczepień wśród populacji”. Wszyscy szefowie państw i rządów zwracali uwagę: „Ale trzeba się przygotować”.

Szef Komisji von der Leyen powiedział, że nadal nie jest jasne, czy zaszczepione osoby są zaraźliwe. Niemiec wyjaśnił, jak powinien działać system wzajemnie uznawanych unijnych paszportów szczepień. W związku z tym państwa i Komisja już uzgodniły, jakie dane należy uwzględnić w tych dowodach. Państwa członkowskie musiałyby teraz ustanowić niezbędne systemy w opiece zdrowotnej i na granicach. Zadaniem komisji jest umożliwienie wymiany danych i kompatybilności. Von der Leyen ostrzegł rządy, że „muszą iść naprzód szybko”.

Nadal pozostaje kwestią debaty, jakie korzyści powinny oferować przepustki

Najpóźniej, gdy systemy są gotowe do użytku, nie można już uniknąć trudnej debaty na temat korzyści, jakie powinny oferować przepustki. O tym, jak trudna jest ta dyskusja, świadczy chociażby fakt, że nie ma porozumienia nawet w grupie parlamentarnej SPD w Bundestagu. Ekspert ds. Zdrowia Karl Lauterbach powiedział SZ, że w tej chwili krytycznie odnosi się do ogólnounijnego świadectwa szczepień: nie wiadomo, „czy, a zwłaszcza jak długo szczepionki koronowe zapewniają odporność w sensie ochrony przed zakażeniem i ochrony przed przenoszenie infekcji ”.

Z drugiej strony koleżanka z grupy Lauterbacha, Bärbel Bas, uważa europejskie świadectwo szczepień za przydatne. Dba o to, by na przykład Niemcy nie byli pokrzywdzeni za granicą. Rzeczniczka FDP ds. Polityki zdrowotnej Christine Aschenberg-Dugnus również zaaprobowała unijną przepustkę szczepień, ale tylko pod warunkiem, że wszyscy chętni do szczepień otrzymają ofertę. Karin Maag, polityk zdrowotny CDU, wezwała do ujednolicenia zasad, także w odniesieniu do szczepień przypominających.

Tymczasem rząd grecki tworzy fakty. Od tygodnia wydaje świadectwa szczepień koronowych i zgodziła się z Izraelem na wzajemne uznawanie odpowiednich świadectw szczepień.

Polecane artykuły
AktualnościFinanseITWiadomości

SAP prognozuje wyższe przychody niż się spodziewano

AktualnościFinanseWiadomości

Spada liczba kart kredytowych

AktualnościWiadomościZdrowie

Wyższe stanowisko oznacza więcej stresu

AktualnościGospodarkaWiadomości

W przyszłym roku rynek odpadów czeka rewolucja

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: