Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Sekretarz skarbu Wielkiej Brytanii zapowiada ogromne podwyżki podatków

Rynki finansowe w coraz większym stopniu determinują kurs gospodarczy Wielkiej Brytanii. Premier Rishi Sunak (42 l.) podkreślił w poniedziałek, jak ważne jest „sprostanie oczekiwaniom międzynarodowych rynków”. Ponieważ zaufanie do brytyjskiej polityki gospodarczej zostało zachwiane. Szef rządu i jego minister finansów, Jeremy Hunt (56 l.), załamują ręce, próbując pozbierać okruchy pozostawione przez krótkoterminową poprzedniczkę Sunaka, Liz Truss (47 l.), podczas jej chaotycznej kadencji. Koszty prawdopodobnie będą ogromne – Hunt ujawni dokładnie, jak wysokie w ten czwartek.

Następnie kanclerz skarbu przedstawia swój plan finansowy. Kamienie węgielne są już znane. Zamiast radykalnych – a nie współfinansowanych – obniżek podatków, jak w przypadku Truss, rząd idzie teraz przeciwną drogą, wbrew swojej konserwatywnej ideologii. Obciążenia podatkowe są już wyższe niż przez 70 lat.

Szczególnie bogatsi powinni płacić więcej, jak wskazał Hunt. Na przykład próg najwyższej stawki podatkowej może spaść z 150 000 GBP do 125 000 GBP rocznego dochodu. Według analizy przeprowadzonej przez audytora Moore’a Kingstona Smitha dla gazety Times, dotknęłoby to około 246 000 osób. Ale nawet osoby o niskich dochodach nie są zwolnione. „Obawiam się, że wszyscy będziemy musieli płacić wyższe podatki” – powiedział niedawno Hunt, wzywając ludność do „poświęcenia”.

Premier Sunak zapowiedział teraz, że głównym celem jest uporządkowanie finansów publicznych. Jest to pilnie potrzebne: deficyt budżetowy szacuje się na około 40 miliardów funtów (45,7 miliardów euro). Hunt ma więc nie tylko podnieść podatki, ale też ciąć wydatki publiczne, np. na zdrowie – choć eksperci ostrzegają, że służba zdrowia NHS już teraz jest na skraju załamania. Jednak Sunak i Hunt chcą uniknąć przedłużającej się recesji, zgodnie z przewidywaniami Banku Anglii. Inflacja wzrosła ostatnio do ponad 10 proc. – to kosztuje państwo pieniądze, bo rosną wydatki na świadczenia socjalne i emerytury.

Hunt został wyznaczony przez Trussa na następcę nieszczęsnego Kwasi Kwartenga (47 l.) i natychmiast przystąpił do wycofywania swoich zapowiedzi. Nie przeszkodziło to premierowi w szybkim odejściu, ale od tego czasu sytuacja się ustabilizowała. Funt odrobił straty, gdy rentowności długoterminowych obligacji rządowych ponownie spadły. Ale rynki pozostają nerwowe. Ze względu na ryzykowny kurs finansowy Trussa i Kwartenga, wielu właścicieli nieruchomości musi płacić znacznie wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych. Zespół ekspertów Narodowego Instytutu Badań Ekonomicznych i Społecznych (NIESR) szacuje, że do kwietnia 2024 r. jedno na pięć gospodarstw domowych będzie miało niewielkie oszczędności lub nie będzie ich wcale.

Sunak był teraz celowo optymistą. “Minister skarbu powiedział, że częścią naszej pracy jest nie tylko przywrócenie stabilności systemu, co będziemy robić, ale także stworzenie podstaw do ożywienia i wzrostu gospodarczego” – powiedział premier. Wtedy rząd mógłby ponownie obniżyć podatki i wesprzeć usługi publiczne. Pozostaje jednak wątpliwość, czy wkrótce będzie to możliwe.

Jak donosił w poniedziałek dziennik „Financial Times”, zła sytuacja gospodarcza grozi zaciągnięciem długu o dziesiątki miliardów funtów więcej, niż wcześniej sądzono. Urząd Regulacji Odpowiedzialności Budżetowej (OBR) szacuje, że w roku budżetowym 2026/27 (31 marca) potrzebne będą pożyczki w wysokości prawie 100 miliardów funtów (114 miliardów euro). W marcu OBR oszacował nowy dług na ten okres na 31,6 miliarda funtów. Połowa wyższych kredytów wynika ze znacznego wzrostu kosztów obsługi długu. Reszta wynika ze słabszych perspektyw gospodarczych, które szkodzą dochodom podatkowym. Wielkiej Brytanii grozi gospodarcze błędne koło.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Na ME Check24 rozdaje koszulki za 100 milionów euro

AIAktualnościWiadomości

Co porabia współzałożyciel OpenAI Ilya Sutskever

AktualnościITWiadomości

USA zakazują rosyjskiego oprogramowania antywirusowego Kaspersky

AktualnościTechnologieWiadomości

Kod kreskowy kończy 50 lat – sześć faktów na urodziny

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: