Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Rynek Pracy Specjalistów 2017

Rok 2017 zakończył się z 10% wzrostem liczby ogłoszeń o pracę, w ujęciu rok do roku – to już piąty rok z rzędu, który zamyka się z wynikiem lepszym niż rok poprzedni. W 2017 roku pracodawcy opublikowali na Pracuj.pl 533 553 ofert pracy, natomiast w 2016 było ich 486 146. W 2017 roku królowały oferty pracy skierowane dla specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz IT. W czołówce regionów z największą liczbą ogłoszeń stale utrzymywało się województwo mazowieckie z 14% udziałem w ofertach pracy ogółem.

5 lat rynku pracy specjalistów w liczbach

Branże a zapotrzebowanie na pracowników

W 2017 roku najwięcej ofert pracy opublikowali pracodawcy z branży handel hurtowy/sprzedaż B2B oraz bankowość/ubezpieczenia/finanse/ ekonomia/księgowość – z tych branż pochodziło nieco ponad co dziesiąte ogłoszenie w 2017 roku. Nieco mniej, ale nadal dużo ofert pracy pochodziło z branży handel detaliczny/sprzedaż B2C, produkcja FMCG i dóbr użytkowych oraz przemysł ciężki i chemiczny.

W jakich branżach zanotowano największe wzrosty zapotrzebowania w 2017 roku?

Rekordowy, bo wynoszący niemal 42% w ujęciu rok do roku, wzrost odnotowano w branży budownictwo/inżynieria. Branża budowlana jest w bardzo szczególnym momencie – wciąż brakuje w niej pracowników, co przekłada się także na zwiększoną presję płacową.

Obecnie liczba zatrudnionych w budownictwie jest znacznie niższa niż w latach 2009-2012, kiedy branża była w szczycie koniunktury związanej z EURO 2012. Lata 2018-2020 będą kluczowe dla branży, bo kumulacja przetargów może spowodować spiętrzenie robót w tych latach, co nie pozostanie bez wpływu na zapotrzebowanie na pracowników.

Specjaliści na rynku pracy w 2017 roku

W 2017 roku najwięcej ofert pracy skierowano do specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta, IT, finansów oraz inżynierów. Co ciekawe, pierwsza piątka najbardziej poszukiwanych specjalistów nie zmieniła się w minionych pięciu latach. Od 2013 roku, odkąd Pracuj.pl analizuje zapotrzebowanie pracodawców, na pierwszym miejscu wśród najbardziej poszukiwanych ekspertów znajdują się pracownicy handlu i sprzedaży, tuż za nimi niezmiennie plasują się pracownicy obsługi klienta oraz specjaliści IT.

Zawody związane z usługami oraz ze sprzedażą zawsze będą znajdować się w czołówce największego zapotrzebowania pracodawców, co wynika ze specyfiki tych specjalizacji. W przypadku specjalistów IT z kolei zapotrzebowanie wynika z digitalizacji coraz większej liczby procesów w firmach, nawet tych, które wcześniej nie wykorzystywały takich systemów.

Dane dotyczące wzrostów wyraźnie odzwierciedlają stan polskiej gospodarki – jak widać najbardziej rośnie zapotrzebowanie na specjalistów związanych z budownictwem, logistyką czy produkcją. Tak duży wzrost zapotrzebowania na specjalistów ds. nieruchomości może z kolei być związany z tym, że Polacy coraz chętniej kupują mieszkania w celach inwestycyjnych, a obecna koniunktura na rynku sprzyja takim decyzjom. Jak wynika z prognoz dotyczących PKB dla Polski – polska gospodarka jest we wzrostowej fazie cyklu koniunkturalnego – co nie pozostaje bez wpływu na wyniki dotyczące rynku pracy.

W jakich firmach była praca w 2017 roku?

Najwięcej ofert pracy pochodziło z firm największych – zatrudniających ponad 251 osób – 31%, z firm zatrudniających od 51 do 250 osób pochodziło 28% ofert, z firm zatrudniających od 11 do 50 osób pochodziło 25% a z mikrofirm – zatrudniających do 10 osób pochodziło 15%. Zapotrzebowanie na pracowników wzrosło we wszystkich firmach – niezależnie od ich wielkości.

Województwa a oferty pracy w 2017 roku

Najwięcej ofert pracy opublikowali pracodawcy z województwa mazowieckiego, z którego pochodziło 23% wszystkich ofert pracy. Na drugim miejscu znalazło się województwo dolnośląskie – 10% udziału w ogólnej liczbie ogłoszeń, a następnie małopolskiegowielkopolskiego oraz śląskiego po 9% udziału w całości.

W minionych pięciu latach województwo mazowieckie niezmiennie pozostawało liderem pod względem liczby publikowanych ofert. Co więcej nie uległa zmianie cała

pierwsza piątka województw z największym zapotrzebowaniem na specjalistów od 2013 roku. Są to województwa z dużymi ośrodkami akademickim, z rozwiniętym
przemysłem, w wielu z nich znajdują się centra usług wspólnych, które są jednymi z największych pracodawców w regionach.
W 2017 roku największy wzrost zapotrzebowania na pracowników odnotowano w województwie mazowieckim, jednak warto zwrócić uwagę na to, że na drugim miejscu znalazły się oferty pochodzące z zagranicy. Liczba takich ogłoszeń cały czas rośnie z roku na rok.

Rok 2017 kończyliśmy z rekordowymi wynikiem liczby ogłoszeń publikowanych na Pracuj.pl – pracodawcy opublikowali ponad pół miliona ofert pracy. Także dane z rynku są mocno optymistyczne – stopa bezrobocia w grudniu wyniosła 6,6%. Wynik taki utrzymuje się od października 2017 roku.
Rynek pracy w Polsce jest mocno rozpędzony, a wpływ na to mają zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. Nie możemy zapominać o tym, że do tak niskiej stopy bezrobocia w ostatnim kwartale 2017 roku, na pewno przyczyniła się zmiana w systemie emerytalnym, która pozwoliła pewnej grupie bezrobotnych na przejście na emeryturę. Ta korekta widoczna była w końcówce mijającego roku, w kolejnych miesiącach czynnik ten nie będzie miał już tak dużego znaczenia. Tym, co będzie napędzało koniunkturę rynku pracy jest na pewno fakt wzrostu gospodarczego, co widać także w ocenach przyznawanych Polsce przez zagraniczne agencje ratingowe – prognozy dotyczące wzrostu naszego PKB w 2018 roku są bardzo optymistyczne.
Oznacza to, że możemy spodziewać się kolejnego dobrego roku na naszym rynku pracy. Bezrobocie może jeszcze nieco spaść, choć raczej nie spodziewamy się już tu spektakularnych korekt. Na pewno nie będzie malało zapotrzebowanie na pracowników działów obsługi klienta oraz tych z obszaru finansów czy specjalistów IT. Już dziś widzimy, że rynek nie nadąża za popytem i pracodawcy coraz chętniej sięgają po pracowników zza wschodniej granicy – głównie Ukrainy.

Nadchodzący rok i lata kolejne będą kluczowe dla pracowników handlu i sprzedaży – wchodząca w marcu ustawa regulująca handel w niedzielę, ma jak prognozują przedstawiciele branży, negatywnie wpłynąć na zatrudnienie w tym obszarze. Czy tak będzie? Czas pokaże, już dziś mówi się o rozwiązaniach wydłużających handel w dni poprzedzające niedzielę, co oznacza dłuższy czas pracy i pracę w systemie zmianowym. Kolejne lata będą miały także duże znaczenie dla branży budowlanej, bo tak dobrych wyników nie notowała ona od dawna i co ciekawe, jedynym realnym zagrożeniem dla tej branży wydaje się być ewentualny brak rąk do pracy.

RAFAŁ NACHYNA, DYREKTOR ZARZĄDZAJĄCY PRACUJ.PL

Polecane artykuły
AktualnościWiadomościwojna Ukraina

Zachodnie banki napełniają wojenną skrzynię Moskwy

AktualnościWiadomościwojna Ukraina

Dlaczego Rosja wywłaszcza obecnie zagraniczne firmy

AktualnościWiadomości

Przestępstwa sprzedażowe w Paramount nasilają się wraz ze zmianą szefa

AIAktualnościWiadomości

Samsung ze skokiem zysków w pierwszym kwartale

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: