Wobec wysokiej inflacji Rezerwa Federalna USA ponownie podwyższyła główną stopę procentową o 0,75 punktu procentowego. Obecnie mieści się w przedziale od 2,25 do 2,5 procent, jak ogłosiła w środę Rezerwa Federalna (Fed). Tym środkiem bank centralny największej gospodarki świata chce zapanować nad wysokimi cenami konsumpcyjnymi. Presja na bank centralny jest ogromna: stopa inflacji w USA wynosząca 9,1 procent jest najwyższa od około czterech dekad.
Ameryka w obawie przed recesją
Po raz kolejny niezwykle duża podwyżka stóp podsyca obawy przed recesją. Podwyżki kluczowej stopy procentowej przez bank centralny powodują wzrost kredytów i spowalniają popyt. Pomaga to obniżyć stopę inflacji, ale także osłabia wzrost gospodarczy. Może to również skutkować wyższą stopą bezrobocia. Na poziomie 3,6 procent jest to obecnie bardzo niski poziom w USA: według Departamentu Pracy w czerwcu około 5,9 miliona osób było bezrobotnych. Przed wybuchem pandemii korony w lutym 2020 r. było 5,7 mln.
Fed powinien teraz chcieć wysłać wyraźny sygnał poprzez swoją restrykcyjną politykę monetarną. Chodzi o przekonanie firm i rodzin, że obecna inflacja nie będzie trwała. Bo jeśli ludzie spodziewają się wysokiej inflacji w długim okresie, prędzej czy później będą żądać wyższych wynagrodzeń. W zamian firmy podnoszą ceny, aby pokryć rosnące koszty pracy. W rezultacie ceny wciąż rosną.
Powell uważa również, że możliwe są większe kroki
Po posiedzeniu Fed, Powell powiedział, że Fed może podnieść stopy procentowe po raz trzeci, o 0,75 punktu procentowego. Taki krok jest możliwy w następnym regularnym terminie we wrześniu. Decyzja zależy od rozwoju gospodarczego. Fed nie zawaha się również przed podjęciem jeszcze większego kroku, jeśli zajdzie taka potrzeba, dodał Powell.
Jednocześnie szef banku centralnego przyznał, że podwyżki stóp procentowych będą miały wpływ na wzrost gospodarczy. Z czasem więc może okazać się konieczne spowolnienie tempa zacieśniania monetarnego. W nadchodzącym roku, kiedy rynki finansowe już wyceniają obniżki stóp z powodu obaw o recesję, Fed nadal spodziewa się podwyżek, powiedział Powell.
Giełdy spodziewały się skoku stóp procentowych
Obecna decyzja Fed w dużej mierze nie wpłynęła na inwestorów: indeks dolarowy, który odzwierciedla kurs wobec głównych walut, był notowany na 107,06 pkt, na poziomie tuż przed ogłoszeniem podwyżki stóp procentowych. Indeksy giełdowe Dow Jones, Nasdaq i S&P 500 utrzymały wzrosty do 2,5 proc.
„Fed zrobił to, czego wszyscy się spodziewali”, powiedział menedżer portfela Thomas Altmann z doradcy ds. aktywów QC Partners. „W związku z tym handlowcy mogą zaznaczyć dzisiejszą sesję kursu i wrócić do innych poważnych problemów”. Dax wzrósł dziś o pół procent do 13 166 punktów.