45% pacjentów, zniechęconych tłumami w przychodniach, próbuje samodzielnie diagnozować schorzenia na podstawie zwykle nierzetelnej wiedzy z internetu. Lekarze dostrzegają problem i coraz częściej przenoszą działalność do sieci, gdzie służą fachową poradą na odległość, bez wychodzenia z domu. Czy konsultacje online to przyszłość?
Nie wszystkie problemy zdrowotne wymagają wizyty w gabinecie lekarskim. „Zdalnie możemy przeanalizować wyniki badań diagnostycznych lub omówić zagadnienia z zakresu profilaktyki. Internetowa forma kontaktu jest szczególnie ważna dla młodych matek, które chcą natychmiast skonsultować niepokojące objawy u dziecka lub zasięgnąć porady na temat jego pielęgnacji” – mówi serwisowi infoWire.pl lek. med. Paulina Nowak z firmy Telemedi.co.
Marzenie pacjentów o szybkim i łatwym dostępie do lekarza powoli spełnia się dzięki nowoczesnym technologiom. Platformy telemedyczne umożliwiają sprawny kontakt ze specjalistą. Sami decydujemy, czy chcemy się z nim skonsultować natychmiast, czy wolimy umówić się na wizytę w innym, odpowiednim terminie. Z lekarzem porozmawiamy online, używając aplikacji mobilnej na telefonie lub siedząc przed komputerową kamerą. Jeśli jej nie mamy, możemy ograniczyć się do samej rozmowy lub skorzystać z czatu.
Wideokomunikacja nie jest wyłącznie domeną nowoczesnych pacjentów. Także lekarze korzystają z tej formy porozumiewania się. Telekonsylia pozwalają pokonać odległość i uzyskać przydatne informacje od przedstawicieli innych specjalizacji, dzięki czemu można ustalić najlepszy sposób leczenia pacjenta.