Check Point wykorzystuje sztuczna inteligencję do walki z oszustwami

AktualnościWiadomości

Polscy pracodawcy otwierają się na nowe kierunki rekrutacji

Polskie firmy najczęściej zatrudniają zdalnych pracowników mieszkających w Brazylii, Kanadzie, Indiach, Argentynie i Niemczech. Rekrutują przede wszystkim specjalistów z branży IT. Jak przedstawiają się najnowsze trendy w zatrudnianiu osób pracujących zdalnie w Polsce i na świecie? Deel, światowy lider cyfrowych rozwiązań dla HR, opublikował raport „State of Global Hiring 2022”

Kierunek: świat

Nowe technologie i zmiana przyzwyczajeń związanych z komunikacją umożliwiły powszechną i skuteczną pracę zdalną. Ta z kolei otworzyła nowe możliwości przed polskimi przedsiębiorcami. W obliczu braku rąk do pracy na rodzimym rynku poszukują oni kandydatów w innych krajach, a nawet kontynentach. Według raportu Deel „State of Global Hiring”, obejmującego pierwszą połowę 2022 roku, Polacy zdalnie pozyskują pracowników nie tylko z Europy, lecz także z Ameryki Łacińskiej, Ameryki Północnej i Azji. Nie dziwi fakt, że w kraju, w którym brakuje nawet 350 tys. informatyków, najchętniej rekrutowane są osoby na stanowiska z branży IT, takie jak Software Engineer, Data Analyst, Software Developer, QA Engineer i Product Manager. Co ciekawe, kolejną popularną grupą zawodową wśród polskich pracodawców są eksperci ds. sprzedaży (Sales Development Representative i Sales Manager). A kto najczęściej zatrudnia Polaków? Z badania Deel wynika, że najwięcej polskich specjalistów pracuje zdalnie w organizacjach ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Kanady, Irlandii, Francji, Niemczech i Szwecji.

Praca bez granic

Jak trendy w zdalnym zatrudnianiu przedstawiają się na świecie? Według raportu Deel od stycznia do czerwca 2022 roku Argentyna, Filipiny, Indie, USA i Wielka Brytania były najbardziej atrakcyjnymi krajami, z których rekrutowano zdalnych specjalistów. Z kolei w regionie EMEA, najwięcej pracowników pochodziło z Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Ukrainy. Jeśli chodzi o wynagrodzenia, najwyższe wzrosty płac odnotowano we Włoszech, Brazylii i Indiach. Co ciekawe, w badanym okresie około 5 proc. wszystkich wypłat zostało dokonanych za pomocą kryptowalut.

– Dzięki pracy zdalnej lokalizacja przestała być barierą, na czym zyskują zarówno kandydaci, jak i pracodawcy. Osoby z mniejszych miejscowości mogą aplikować na stanowiska w dużych aglomeracjach. Firmy zlokalizowane w mniejszych ośrodkach mogą natomiast rekrutować pracowników nie tylko w obrębie własnego państwa, ale też z całego świata, co na pewno zwiększa ich konkurencyjność na rynku. – mówi Liina Laas, Dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel. – Na potrzeby raportu State of Global Hiring przeanalizowaliśmy dane pochodzące od ponad 100 tys. pracowników i 6 tys. klientów z 150 krajów. Nasze badania potwierdzają, że możliwość zatrudniania pracowników z dowolnego miejsca na Ziemi wyrównuje szanse, pomaga w rozwoju biznesu i przyczynia się do wzrostu płac – dodaje Liina Laas z Deel.

Zdalnie, globalnie, kompleksowo

Technologia Deel umożliwia szybkie i sprawne zatrudnianie oraz obsługę HR globalnych zespołów: od podpisania umowy zgodnej z lokalnym prawem pracy, przez prowadzenie dokumentacji kadrowej, rozliczenia podatkowe i ubezpieczeniowe, pensje oraz bonusy. Dzięki usługom Deel polskie podmioty, zarówno startupy, jak i wielkie przedsiębiorstwa, mogą szybko i wygodnie zatrudniać specjalistów z całego globu, zawierać z nimi umowy i rozliczać się bez zbędnej biurokracji.

– Chcemy jeszcze lepiej pomagać pracodawcom znaleźć, zarządzać i rozwijać ich międzynarodowe zespoły. W tym celu nawiązujemy współpracę z globalnymi firmami – do tej pory pozyskaliśmy ponad 2500 partnerów. Nasi klienci mogą obecnie korzystać z elastycznej przestrzeni do pracy od WeWork, używać narzędzi do współpracy zespołów dzięki Slack oraz rozwiązań chmurowych i serwerowych od Amazon Web Services (AWS) a także wypożyczać samochody od AVIS i Hertz. Wierzymy, że odpowiedni ludzie, technologia oraz partnerzy mogą sprawić, że zdalne, globalne zatrudnianie będzie odnosić coraz większe sukcesy – mówi Liina Laas, Dyrektor ds. ekspansji w Europie Środkowo-Wschodniej w Deel.

Polecane artykuły
AktualnościChinye-commerceWiadomości

Nowe pozycje z Chin na liście UNESCO

Aktualnoście-commerceWiadomości

Niemiecki eksport ponownie znacząco spada

Aktualnoście-commerceWiadomości

Nie martw się pokoleniem Z – czytają książki i wcześnie chodzą spać

Aktualnoście-commerceWiadomości

6 miejsc które poleca swoim klientom organizatorka luksusowych podróży

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *