Langkawi - perła w koronie Malezji

AktualnościWiadomości

Polityka taryfowa Trumpa denerwuje również najbogatszą kobietę świata

Wielu sławnych mężczyzn znajduje się na szczycie rankingów najbogatszych ludzi na świecie. Na szczycie listy znajdują się obecnie: szef Tesli Elon Musk, założyciel Amazona Jeff Bezos i dyrektor generalny Meta Mark Zuckerberg. Za nimi plasują się przedsiębiorcy tacy jak Bernard Arnault (LVMH), Bill Gates ( Microsoft) i inwestor Warren Buffett ( Berkshire Hathaway). 

Musisz trochę przewinąć listę w dół, aż znajdziesz pierwszą kobietę. Ale ostatecznie znalazła się na 14. miejscu w „ Bloomberg Billionaires Index  ”: Alice Walton (75), najbogatsza kobieta na świecie, której majątek szacowany jest na 103 miliardy dolarów (równowartość 94,5 miliarda euro, stan na piątek, 14 marca 2025 r.). Według „ Real-Time Billionaires Ranking  ” amerykańskiego magazynu „Forbes” plasuje się nieco dalej, na 17. miejscu, z majątkiem szacowanym na 94,6 miliardów dolarów. Jednak według obu list, pierwsze miejsce wśród kobiet bez wątpienia należy do niej. Skąd pochodzi ogromny majątek Alice Walton? A co najbogatsza kobieta na świecie robi ze swoimi pieniędzmi?

Dziedzictwo założyciela Walmartu

Alice Walton jest jedyną córką i najmłodszą z czwórki dzieci założyciela Walmartu Sama Waltona . Większość jej obecnego majątku pochodzi z akcji Walmartu, które odziedziczyła po ojcu, który zmarł w 1992 roku. Według  Bloomberga posiada prawie 11,5 procent akcji Walmartu – a jako największy sprzedawca detaliczny na świecie firma ma obecnie wartość rynkową wynoszącą około 680 miliardów dolarów.

Ich majątek opiera się więc niemal wyłącznie na sukcesie korporacyjnym Walmartu i jest w związku z tym niestabilny. Dlatego też w ostatnich latach Walton wielokrotnie toczyła bezpośrednią rywalizację o tytuł najbogatszej kobiety świata z obecną wicemiss, Françoise Bettencourt-Meyers (71). Jako wnuczka i spadkobierczyni Eugène’a Schuellera , założyciela francuskiej firmy kosmetycznej L’Oréal, Bettencourt Meyers dysponuje obecnie majątkiem wartym 80,4 miliarda dolarów.

Karne cła na towary z Chin: Trump wywołuje niepokoje w imperium Walmart

Choć Walton ma obecnie bezpieczną przewagę około 23 miliardów dolarów nad swoim konkurentem, jej kapitał może szybko znów się skurczyć. Na przykład pod koniec lutego nowe dane biznesowe Walmartu spowodowały gwałtowny spadek cen akcji – a co za tym idzie, spadek jej majątku osobistego.

Sprzedaż netto Walmartu wzrosła o 4,1 proc. do 180,6 mld dolarów w ostatnim kwartale i o 5,1 proc. do 681 mld dolarów w całym roku fiskalnym 2024. Skorygowany zysk na akcję wzrósł o 13 procent do 2,51 USD. Mimo to Walmart podchodzi do nowego roku fiskalnego ostrożnie – choć firma znana jest ze swoich ostrożnych prognoz. Sprzedawca detaliczny prognozuje jedynie niewielki wzrost sprzedaży netto o 3–4 procent w 2025 r., a zysk na akcję ma wynieść od 2,50 do 2,60 USD.

Ta rozczarowująca prognoza spowodowała spadek ceny akcji Walmartu o dobre 10 procent w ciągu jednego dnia, a od tego czasu cena akcji Walmartu nadal spada – w ciągu ostatniego miesiąca spadła o około 22 procent. Znalazło to również odzwierciedlenie w portfelu Alice Walton: przed 20 lutego jej aktywa wynosiły 123 miliardy dolarów, ale w ciągu miesiąca straciła prawie 20 miliardów dolarów na skutek korekty cen akcji.

Powód nerwowości: karne cła prezydenta USA Donalda Trumpa przeciwko Chinom, Kanadzie, a wkrótce także UE mogą okazać się kosztowne dla Walmartu i jego globalnych łańcuchów dostaw. W ostatnich tygodniach Walmart znalazł się pod lupą chińskich władz, ponieważ gigant handlu detalicznego rzekomo próbował nękać swoich chińskich dostawców. Powinieneś ponieść część dodatkowych kosztów związanych z taryfami celnymi USA. Napięcia z dostawcami pojawiają się w niekorzystnym dla Walmartu momencie, ponieważ grupa detaliczna jest uzależniona od sprawnego łańcucha dostaw, niezależnie od tego, czy dostawcy pochodzą z Chin, Europy czy Ameryki Południowej. Jednocześnie Walmart prowadzi w Chinach około 500 supermarketów, które generują około 5 miliardów dolarów sprzedaży kwartalnej.

Najbogatsza rodzina na świecie

Jim (76) i Rob Walton (80), starsi bracia Alice, również z niepokojem patrzą na orgię taryfową Trumpa. Jej majątek składa się w dużej mierze z udziałów w rodzinnym przedsiębiorstwie. Na liście najbogatszych ludzi Bloomberga dwójka ta plasuje się obecnie tuż przed swoją siostrą: Rob jest na 13. miejscu z majątkiem wynoszącym 104 miliardy dolarów, a Jim na 11. miejscu ze 106 miliardami dolarów.

John Walton , poprzedni członek rodzeństwa, zginął w 2005 roku w katastrofie samolotu ultralekkiego. Jego część spadku przypadła wdowie Christy (76) i synowi Lukasowi (39). To stawia ich na liście najbogatszych ludzi na świecie – Lukas zajmuje 43. miejsce z majątkiem wynoszącym 36,7 miliarda, a jego matka Christy plasuje się na 125. miejscu z majątkiem wynoszącym 16,6 miliarda.

Waltonowie zawdzięczają swoją pozycję najbogatszej rodziny na świecie przede wszystkim ogromnemu wzrostowi wartości akcji Walmartu w ubiegłym roku. Z niecałych 52 dolarów w styczniu 2024 r. jego wartość podwoiła się do 104 dolarów na początku lutego 2025 r., ale po korekcie ceny wynosiła ostatnio zaledwie nieco poniżej 84 dolarów. Dla Alice Walton oznaczało to wzrost majątku z 70 do 103 miliardów dolarów w ciągu ostatnich 15 miesięcy.
Alice Walton nie ingeruje w Walmart

Oprócz zaangażowania w rodzinne interesy Alice Walton nie ma nic wspólnego z interesami Walmartu. W przeciwieństwie do swoich braci, nigdy nie pełniła funkcji kierowniczej w firmie. W wywiadzie dla „New Yorkera”  z 2011 r. ujawniła, że ​​po ukończeniu college’u w 1971 r. przez krótki czas pracowała w Walmarcie jako kupiec odzieży dziecięcej. „Podobało mi się to, ale mnie to nie interesowało” – dlatego też szybko zrezygnowała z pracy w rodzinnym biznesie, jak wyjaśniła w wywiadzie dla „New Yorkera”.

Później rozpoczęła karierę w finansach i w 1988 roku założyła własny bank inwestycyjny o nazwie „The Llama Company”, który jednak zamknięto po dziesięciu latach. Z drugiej strony Alice nie ma żadnych udziałów w Arvest Bank – mimo że bank ten niemal w całości należy do rodziny Walton, a Jim Walton jest jego prezesem. Mimo to Alicja zawsze trzymała się z dala od spraw swojego klanu.

Miłośnik sztuki i darczyńca – 250 milionów dolarów na szpital

Zamiast tego wolała skupić się na sztuce – w jej kolekcji znajdują się dzieła takich amerykańskich artystów, jak John Singer Sargent , Norman Rockwell i Asher B. Durand . Wiele jej obrazów wisi w muzeum Crystal Bridges Museum of American Art w mieście Bentonville w stanie Arkansas, założonym przez Alice Walton w 2005 roku jako organizacja non-profit.

Jest również aktywną filantropką; według magazynu Forbes,  w ciągu swojego życia przekazała na cele charytatywne 1,5 miliarda dolarów. Na przykład w listopadzie ubiegłego roku przekazała 249 milionów dolarów na rzecz Alice L. Walton School of Medicine, szkoły medycznej nazwanej jej imieniem w jej rodzinnym mieście Bentonville.

Była dwukrotnie zamężna i dwukrotnie rozwiedziona – nie ma dzieci. Nie wiadomo, kto pewnego dnia odziedziczy miliardowy majątek Alice Walton.

Polecane artykuły
Aktualnościataki cyberCheck PointcyberatakicyberbezpieczeństwoWiadomości

Pierwszy na świecie firewall dla blockchain. Check Point i Fuse Network ochronią transakcje w Web3

AktualnościWiadomości

Polityka taryfowa powoduje spadek eksportu USA

AktualnościWiadomości

René Obermann zostanie przewodniczącym rady nadzorczej SAP

AktualnościWiadomości

Chińscy producenci podróbek luksusowych ubrań są uwikłani w wojnę handlową

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *