Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościBankiWiadomości

Polacy otworzyli milion nowych kont

Na koniec pierwszego półrocza 2015 roku 19 ankietowanych banków uniwersalnych prowadziło 29 mln kont osobistych. W ciągu minionego roku rynek urósł o kolejny milion rachunków – wynika z analizy Bankier.pl i PRNews.pl. W ostatnich miesiącach kilka banków rozpoczęło proces wygaszania tzw. martwych kont.

Najwięcej ROR-ów prowadzi PKO Bank Polski (6,6 mln), drugie miejsce zajmuje Bank Pekao SA (3,6 mln), a trzecie mBank (2 951 tys.). Najwięcej rachunków przybyło w PKO BP i Bank BGŻ BNP Paribas. W obu przypadkach to skutek przeprowadzonych fuzji. PKO BP wchłonął Nordeę, a Bank BGŻ połączył się z BNP Paribas Bankiem. Gdybyśmy nie uwzględnili przejęć, największy wzrost organiczny odnotował ING Bank Śląski. Polacy wciąż zakładają nowe konta, ale dynamika wzrostu liczby rachunków spada m.in. z powodu rosnących opłat za ich prowadzenie. Dodatkowo banki wzięły się za zamykanie nieużywanych rachunków.

– Większość banków wycofała z oferty bezwarunkowo bezpłatne konta. Dziś aby korzystać z konta za darmo trzeba wykazać się aktywnością. Oznacza to, że należy często płacić kartą lub zasilać rachunek pensją. Utrzymywanie kilku ROR-ów staje się dla klientów coraz mniej opłacalne. Dlatego część z nich zaczyna zamykać konta. Także i same banki zaczynają robić porządki w statystykach i zamykać martwe konta, czyli rachunki z których klienci już nie korzystają. Jeszcze dwa, trzy lata temu rynek kont rósł o 1,7-1,8 mln rachunków rocznie. Teraz bankom przybyło „zaledwie” 1 mln kont – komentuje Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl.

Obok sektora komercyjnego,konta osobistego oferują też banki spółdzielcze i SKOK-i. Pierwsze prowadzą łącznie 3,6 mln ROR, a kasy blisko 1,2 mln. Łącznie daje nam to 33,6 mln kont osobistych. W ostatnim kwartale kilka banków odnotowało spadek liczby prowadzonych ROR. Kont ubyło w PKO BP, Alior Banku, Citi Handlowym i Deutsche Banku. Banki tłumaczą spadki czyszczeniem bazy z nieużywanych kont. Robią to po to, by nie utrzymywać martwych rachunków, z których klienci nie korzystają.

– Banki zwykle kontaktują się z klientami proponując im inne pakiety lub wypowiadają umowy jednostronnie. Nieużywane konto może skutkować naliczaniem opłat i powstaniem niedozwolonego debetu. W związku ze zmianami w cennikach można oczekiwać, że w najbliższych miesiącach także inne banki odnotują spadek liczby ROR. Pociągnie to za sobą także spadek liczby aktywnych kart debetowych – komentuje Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Złoto chroni przed inflacją – prawda czy fałsz?

AktualnościWiadomości

Niemieccy dyrektorzy generalni zarabiają do 400 000 euro rocznie

AktualnościWiadomości

Amerykański miliarder chce kupić TikTok

AktualnościWiadomościZegarki

Zegarki legendy Formuły 1, Schumachera, sprzedają się za miliony

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: