Linie Emirates rozszerzyły swoją siatkę połączeń o Meszhed w Iranie. Jest to drugi, po Teheranie, kierunek obsługiwany przez przewoźnika w tym kraju.
Połączenie do Meszhedu obsługiwane jest pięć razy w tygodniu przez Airbusa A330-200 w dwu lub trzyklasowej konfiguracji kabiny. Przyczynia się ono do rozwoju ważnych stosunków handlowych między ZEA a Iranem. Zjednoczone Emiraty Arabskie są największym partnerem tego kraju pod względem wymiany handlowej, wyłączając ropę naftową. Co więcej, są one również głównym partnerem Iranu pod względem importu, którego wartość w 2014 roku oceniono na ponad 93,5 miliarda AED. Natomiast według Ministerstwa Gospodarski ZEA z Iranu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich eksportuje się towary warte 3,8 miliarda AED.
– Uruchomienie lotów do Meszhedu, drugiego co do wielkości miasta w Iranie oraz jednego z najbardziej dynamicznych centrów gospodarczych, nie tylko umocni stosunki handlowe ze ZEA, ale dzięki naszemu hubowi w Dubaju ułatwi również podróżującym dostęp do wielu kierunków z szerokiej siatki Emirates, m.in. na Bliskim Wschodzie, w Europie, Afryce i Azji Zachodniej. Zwiększając liczbę połączeń lotniczych z Meszhedu do krajów tworzących coraz bardziej zintegrowaną gospodarkę światową, przyczyniamy się do wzrostu handlu międzynarodowego, turystyki oraz inwestycji – powiedział Szejk Majid Al Mualla, Divisional Senior Vice President Commercial Operations, Centre.
W uzupełnieniu do przewozów pasażerskich, A330-200 może przewieźć na trasie między Dubajem i Meszhedem do 150 ton cargo tygodniowo. Wśród najchętniej eksportowanych z Meszhedu towarów znajdą się owoce, warzywa, ręcznie tkane dywany, szafran i orzechy. Import mięsa, produktów farmaceutycznych, sprzętu medycznego, maszyn i części samochodowych ma równie duże znaczenie w wymianie handlowej.
Linie Emirates otworzyły pierwsze połączenie do Iranu w 1990 roku, obsługując dwa loty tygodniowo do Teheranu. Obecnie przewoźnik wykonuje cztery codzienne loty do tego kraju. Od tamtej pory linie Emirates przewiozły na trasie do Iranu 7 milionów pasażerów.