Z danych Biblioteki Narodowej wynika, że 19 milionów Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki. Mimo to miłość do książek deklaruje niemal 42% Polaków. Merlin.pl postanowił sprawdzić, jak czytają Polacy. Gdzie i w jakich okolicznościach to robią oraz skąd czerpią czytelnicze inspiracje? W badaniu sprawdzono również spontaniczną znajomość pisarzy, a także zapytano, dlaczego nie wszyscy lubią pogrążać się w lekturze.
Merlin.pl postanowił przyjrzeć się preferencjom czytelników znad Wisły. Z analizy ich przyzwyczajeń wynika m.in., że ponad połowa badanych deklaruje codzienne czytanie, a ponad jedna trzecia oddaje się lekturze kilka razy w tygodniu. Po książki częściej sięgają panie, osoby pozostające w związku i posiadające dzieci oraz ci, którzy legitymują się wyższym wykształceniem.
Jak wynika z raportu książki kupujemy najczęściej w księgarniach internetowych (83%) – to pierwszy wybór, na który wskazują ankietowani. Stacjonarne księgarnie wybiera niespełna połowa z nich, a około 1/3 pożycza książki od rodziny i znajomych. Zdecydowanie najmniejszą popularnością cieszą się książkowe zakupy w supermarketach.
Gdzie szukamy książkowych inspiracji? Respondenci deklarują, że najczęściej pomaga im w tym prowadzony na własną rękę, internetowy research – sprawdzają, co warto aktualnie przeczytać (65%). Połowa miłośników książek (52%) sprawdza listy bestsellerów, natomiast rekomendacjami znajomych czy rodziny kieruje się 42% ankietowanych. Stosunkowo najmniejsza grupa badanych bazuje na recenzjach mediów (37%).
Niemal co trzeci badany sięga zarówno po papierową, jak i elektroniczną wersję książki. Od zapachu druku i przewracania kart książki tradycyjnej, nie może się oderwać 68% badanych, którzy deklarują wyłącznie tę formę lektury. Na e-booki, jako jedyną formę obcowania z książką, wskazuje nieliczna grupa badanych.
Ulubione gatunki literackie polskich czytelników to głównie: kryminał i sensacja, proza polska i obca, fantastyka, literatura piękna, literatura faktu.
W badaniu Merlin.pl, zapytano także o spontaniczną znajomość pisarzy z poszczególnych kategorii literatury. Autorem, który bezwzględnie zyskał najwięcej głosów spośród wszystkich gatunków, jest Stephen King – zdecydowany lider w kategorii Horror (80% głosów). Najliczniejsze grono rozpoznawalnych pisarzy stanowią autorzy bestsellerowych kryminałów: Agatha Christie, Camilla Läckberg, Zygmunt Miłoszewski, Jo Nesbø, Marek Krajewski czy Harlan Coben. Fantastykę zdominował Andrzej Sapkowski (32%) oraz J.R.R. Tolkien (24%), natomiast najpopularniejszym autorem w kategorii literatura faktu jest Ryszard Kapuściński (36%).
Myśląc o czołowych twórcach literatury podróżniczej, czytelnicy w pierwszej kolejności wymieniają: Wojciecha Cejrowskiego (41%), Beatę Pawlikowską (36%) oraz Martynę Wojciechowską (26%). W kategorii Kulinaria rządzą Jamie Oliver i Nigella Lawson, natomiast najbardziej znaną autorką romansów jest Danielle Steel. Według raportu Merlin.pl, najpopularniejsi twórcy literatury dla dzieci, to Jan Brzechwa, Astrid Lindgren oraz Grzegorz Kasdepke.