Co chiński raport na temat handlu zagranicznego oznacza dla świata?

AktualnościGospodarkaLudzieWiadomości

Polacy nie czytają książek

Z danych Biblioteki Narodowej wynika, że 19 milionów Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki. Mimo to miłość do książek deklaruje niemal 42% Polaków. Merlin.pl postanowił sprawdzić, jak czytają Polacy. Gdzie i w jakich okolicznościach to robią oraz skąd czerpią czytelnicze inspiracje? W badaniu sprawdzono również spontaniczną znajomość pisarzy, a także zapytano, dlaczego nie wszyscy lubią pogrążać się w lekturze.

Merlin.pl postanowił przyjrzeć się preferencjom czytelników znad Wisły. Z analizy ich przyzwyczajeń wynika m.in., że ponad połowa badanych deklaruje codzienne czytanie, a ponad jedna trzecia oddaje się lekturze kilka razy w tygodniu. Po książki częściej sięgają panie, osoby pozostające w związku i posiadające dzieci oraz ci, którzy legitymują się wyższym wykształceniem.

Jak wynika z raportu książki kupujemy najczęściej w księgarniach internetowych (83%) – to pierwszy wybór, na który wskazują ankietowani. Stacjonarne księgarnie wybiera niespełna połowa z nich, a około 1/3 pożycza książki od rodziny i znajomych. Zdecydowanie najmniejszą popularnością cieszą się książkowe zakupy w supermarketach.

Gdzie szukamy książkowych inspiracji? Respondenci deklarują, że najczęściej pomaga im w tym prowadzony na własną rękę, internetowy research – sprawdzają, co warto aktualnie przeczytać (65%). Połowa miłośników książek (52%) sprawdza listy bestsellerów, natomiast rekomendacjami znajomych czy rodziny kieruje się 42% ankietowanych. Stosunkowo najmniejsza grupa badanych bazuje na recenzjach mediów (37%).

Niemal co trzeci badany sięga zarówno po papierową, jak i elektroniczną wersję książki. Od zapachu druku i przewracania kart książki tradycyjnej, nie może się oderwać 68% badanych, którzy deklarują wyłącznie tę formę lektury. Na e-booki, jako jedyną formę obcowania z książką, wskazuje nieliczna grupa badanych.

Ulubione gatunki literackie polskich czytelników to głównie: kryminał i sensacja, proza polska i obca, fantastyka, literatura piękna, literatura faktu.

W badaniu Merlin.pl, zapytano także o spontaniczną znajomość pisarzy z poszczególnych kategorii literatury. Autorem, który bezwzględnie zyskał najwięcej głosów spośród wszystkich gatunków, jest Stephen King – zdecydowany lider w kategorii Horror (80% głosów). Najliczniejsze grono rozpoznawalnych pisarzy stanowią autorzy bestsellerowych kryminałów: Agatha Christie, Camilla Läckberg, Zygmunt Miłoszewski, Jo Nesbø, Marek Krajewski czy Harlan Coben. Fantastykę zdominował Andrzej Sapkowski (32%) oraz J.R.R. Tolkien (24%), natomiast najpopularniejszym autorem w kategorii literatura faktu jest Ryszard Kapuściński (36%).

Myśląc o czołowych twórcach literatury podróżniczej, czytelnicy w pierwszej kolejności wymieniają: Wojciecha Cejrowskiego (41%), Beatę Pawlikowską (36%) oraz Martynę Wojciechowską (26%). W kategorii Kulinaria rządzą Jamie Oliver i Nigella Lawson, natomiast najbardziej znaną autorką romansów jest Danielle Steel. Według raportu Merlin.pl, najpopularniejsi twórcy literatury dla dzieci, to Jan Brzechwa, Astrid Lindgren oraz Grzegorz Kasdepke.

Polecane artykuły
Aktualnościataki cyberCheck PointWiadomości

Pożary w LA oraz kody QR. Wyłudzono dane 80 osób!

AktualnościWiadomości

Richemont błyszczy rekordową sprzedażą w kwartale świątecznym

AktualnościWiadomości

Niemcy gromadzą na swoich kontach biliony euro

Aktualnoście-commerceWiadomości

Akcje Zalando rosną po dobrych danych biznesowych

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *