Artykuł miesiąca: Praca w IT nie tylko dla programistów. TOP 3 zawody z gwarancją zatrudnienia i dobrą pensją

AktualnościWiadomości

PGS zaniepokojona opłatami za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż alkoholu

 

Do końca stycznia należy złożyć oświadczenie o wartości sprzedaży brutto alkoholu za ubiegły rok oraz wpłacić pierwszą ratę opłaty za korzystanie z zezwolenia. Jak wnioskuje Rząd, nowe opłaty mają być nakładane od wartości brutto sprzedaży. Największa polska grupa spożywcza – Polska Grupa Supermarketów – reprezentująca prawie 600 placówek  wskazuje na wady nowej ustawy oraz ogromne koszty dla branży.

Według przedstawicieli Polskiej Grupy Supermarketów (PGS) błędnym jest rozumienie ustawodawcy wprowadzającego system opłat od wartości brutto sprzedaży, bowiem wiąże się to z powtórnym opodatkowaniem towaru.

– Polska stanie się chyba wyjątkiem na tle Europy, gdzie towary lub usługi są opodatkowane dwukrotnie. Co więcej, towar opodatkowany podatkiem VAT, stanie się przedmiotem nowego podatku – podkreśla Michał Sadecki, prezes PGS.

Według szacunków PGS nowe regulacje oznaczają dla branży realne straty rzędu 0,2% – 0,5%, które potencjalnie uszczuplą marżę z już niskiego zysku szacowanego na około 1% – 1,5%. Takie zmiany mogą spowodować, że działalność gospodarcza przestanie być opłacalna dla wielu podmiotów. Co więcej, jak twierdzi PGS wprowadzone zmiany są sprzeczne z podstawową zasadą fiskalną w zdrowo funkcjonującej gospodarce rynkowej.

Obecnie rynek towarów spożywczych wart jest około 200 mld złotych, z czego udział alkoholu szacowany jest na ok 10%. Branża spożywcza płaci zatem do budżetu państwa około 4 mld złotych VAT z tytułu sprzedaży alkoholu rocznie.

W przypadku napojów alkoholowych – do 4,5% oraz piwa, a także alkoholu od 4,5% do 18% – przy przekroczeniu wartości sprzedaży przekraczającej 37,5 tys. złotych przedsiębiorca ponosi opłatę w wysokości 1,4% ogólnej wartości sprzedaży tych napojów. W przypadku napojów zawierających powyżej 18% alkoholu, na sprzedawcę nakładana jest kwota 2,7% wartości całkowitej przy założeniu sprzedaży przekraczającej 77 tys. zł.

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Firmy inwestują w innowacje, ale nie wykorzystują zewnętrznego wsparcia finansowego

AktualnościWiadomości

5 czynników, które wpływają na wydajność pracowników

AktualnościWiadomości

Checkpoint Systems prezentuje przełomowe rozwiązania technologiczne na targach EuroShop 2020

AktualnościWiadomości

Jak najwięksi w Polsce walczą o reputację i jak przygotować się na przyszłość?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: