Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościWiadomości

„Pałac na szynach” – luksusowy pociąg o wartości 350 milionów dolarów

 

Kolej przeżywa renesans, bo w zasadzie pociąg można łatwo eksploatować z wykorzystaniem energii odnawialnej. Projektant Thierry Gaugain przedstawił swoją wizję luksusowego prywatnego pociągu.

W Azji, Japonii, Korei Południowej i Chinach zespoły pracują nad swoją wizją  pociągów, które są szybsze niż samoloty komercyjne, podczas gdy w Europie sieć pociągów nocnych jest rozważana jako alternatywa dla podróży lotniczych. Francuski projektant Thierry Gaugain przedstawił teraz swoją wizję prywatnego luksusowego pociągu – G-Train – który ma podróżować po świecie jako „pałac na szynach”.

Prywatne pociągi były kiedyś popularne wśród monarchów, polityków i innych potentatów. Teraz pociąg może stać się kontynentalną alternatywą dla superjachtów. Gaugain jest znany między innymi z projektu 80-metrowego jachtu „Venus” opracowanego z Philippem Starckiem , współzałożyciela Apple, Steve’a Jobsa.

„Ten pociąg jest przeznaczony dla jednego właściciela” – powiedział Gaugain CNN. Właściciel rozumie, że nie chodzi tylko o transport. Chodzi o podróż, a nie o to, jak szybko można dostać się z punktu A do punktu B”. W umyśle Gaugaina pociąg jest celem podróży. „W podróżowaniu nie chodzi o prędkość” – powiedział. „Chodzi o poświęcenie czasu, ponieważ czas jest jedynym skarbem, jaki mamy”.

Więcej niż tylko renderowanie

Pociąg o długości 400 metrów składa się z 14 wagonów. Zewnętrzna powłoka wykonana jest ze szkła, które może zmieniać się od nieprzejrzystego do całkowicie przezroczystego. Cały pociąg  może pomieścić tylko około 18 gości i może podróżować z umiarkowaną prędkością 100 mil na godzinę po szynach w Ameryce i Europie. Eksperci, tacy jak szwajcarski konstruktor pociągów Stadler, producent szkła Saint-Gobain i brytyjska firma inżynierska Eckersley O’Callaghan, zapewniają, że ta koncepcja jest realna.

Technologia pociągu jest złożona, ponieważ nie ma określonego kraju użytkowania, a technologia musi być w stanie poradzić sobie z wieloma systemami torów i sterowania. W razie potrzeby pociąg może podzielić się w środku i obie części mogą jechać niezależnie od siebie. Pośrodku pociągu znajduje się „sień” prowadząca do jego głównej części mieszkalnej z kwaterą właściciela. Całość przypomina pełnowymiarowe samochody w pociągu z filmu science fiction Bong Joon-ho Snowpiercer.

Dalej znajduje się strefa rozrywki i część dla gości, pokój socjalny i wreszcie wspaniały Wielki Salon, specjalnie zaprojektowany na przyjęcia. W pozycji stojącej część ścian bocznych można złożyć, następnie przedziały powiększane są o zewnętrzne tarasy.

Gaugain uważa, że ​​pociągi nie są przedmiotami z przeszłości. „Pociągi spotykają się z teraźniejszością. Nie ma nic bardziej zrównoważonego niż pociągi, jeśli chodzi o podróżowanie.  Projektant szacuje koszt takiego cacka na około 350 milionów dolarów – czas budowy powinien wynosić dwa i pół roku.

Luksusowy pociąg na bocznicy?

Jak realistyczny jest projekt? W czasach, gdy celebruje się turystykę kosmiczną, ogromne koszty nie powinny odstraszać. Jednak trudno sobie wyobrazić rzeczywiste zastosowanie. Jacht związany jest z morzami, wybrzeżami i wielkimi rzekami. Z drugiej strony sieć kolejowa łączy wszystkie większe miasta. Jednak część idyllicznych tras kolejowych jest bardzo ograniczona. Sieć kolejowa po prostu nie jest przystosowana do tego, aby prywatne pociągi mogły zaparkować na kilka dni w najpiękniejszym miejscu. A kto chce poznawać świat z bocznicy?

Polecane artykuły
AktualnościEkologiaWiadomości

Ciężarówka Daimlera na wodór przejedzie 1000 kilometrów

AktualnościWiadomości

Nowa umowa społeczna dla Hongkongu

AktualnościITWiadomości

Polskie IT – nie tylko dla “elity”

AktualnościWiadomościZarządzanie

Tina Müller zostaje członkiem rady nadzorczej Autoscout24

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: