Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościWiadomości

Niepokorny kanclerz Schmidt

 

Wraz z odejściem Helmuta Schmidta skończyła się pewna epoka. Pamiętam dobrze lata 70. i 80. Własnie po legendarnym Willy Brandtcie kanclerz Schmidt objął kanclerski urząd w Republice Federalnej Niemiec. Był to okres prawdziwego dobrobytu Niemiec, rosnącej gospodarki i ościennej NRD, która  to stanowiła prawdziwy kontrast dla zamożnych zachodnich Niemców.  Przyjaźnił się z Mieczysławem Rakowskim i byli panowie podobni mentalnie do siebie.

“Kto ma wizje, powinien iść do lekarza” – powiedział Helmut Schmidt w jednym z wywiadów telewizyjnych. Ludzie i media go uwielbiały. Przychodził do studia telewizyjnego pod warunkiem, że może palić papierosa. I palił w wywiadach nagrywanych i tych live.  Z tą wypowiedzią o wizjonerach nie bardzo wpisywał się były kanclerz w nurt wizjonerów biznesu, którzy byli awangardą innowacyjności i nowoczesnego zarządzania. Helmut Schmidt zalecał managerom, którzy chcą osiągnąć sukces aby byli aroganccy.  Poza tym uczył aby nie bać się komplikacji dlatego rozważał jak ewakuować Nowy jork w 20 minut, czy jak kierować mediami, jak panować nad emocjami, z paniką,  Jak masz podjąć decyzje nie spiesz się i zapal papierosa. I bądź pragmatykiem. Zawsze szybkie decyzje podlegają weryfikacji.

A co wizjonerstwa, jeśli nawet jesteś wizjonerem, nigdy się do tego nie przyznawaj. Sam Schmidt był wizjonerem ale nie marzycielem. Same pomysły jeżeli były utopijne były dla Schmidta bezwartościowe.
Jego filozofia różni się tylko nieznacznie od tej wielkiego wynalazcy Thomasa Edisona, który mawiał, że nie chce wymyślić czegoś co się nie sprzedaje. Taki cytat mógłby równie dobrze pochodzić z ust Schmidta. Mógł sobie wyobrazić rewolucję cyfrową za 20 lat ale nie bardzo wyobrażał sobie integracje setek tysięcy uchodźców, bo to już nie była wizja.

Zawsze jednak nawiązywał do tego, ze w prowadzeniu, zarządzaniu warto być aroganckim, i to się opłaca. Warto być niepokornym i zmarłego kanclerza okrzyknięto arogantem.

Odszedł wieli polityk i wielki człowiek. Niemcy w ostatnich latach wydali wielu polityków dużego formatu. Brandt, Adenauer, Kohl i Merkel. SPD, CDU, Zieloni wielcy ludzie i wielkie partie. Panie Kanclerzu dziękujemy za wszystko. Niech Pan spoczywa w spokoju.

 

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Facebook zmienia szefa technologii

AktualnościWiadomości

TOYOTA GAZOO Racing na Rajdzie Dakar 2022

AktualnościWiadomości

Firmy nie inwestują w narzędzia wspierające pracę zdalną i hybrydową

AktualnościITWiadomości

Packeta pomoże polskim e-commercom w ekspansji zagranicznej

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: