Artykuł miesiąca: Pracowniku pamiętaj o 1% dla Fundacji Opiekuńcze Skrzydła

AktualnościPracaWiadomości

Niemieckie rzemiosło nie może sprostać zleceniom. Szansa dla Polaków?

 

Boom w budownictwie w RFN przysparza niemieckim firmom rzemieślniczym pełnego portfela zamówień. Coraz trudniej jest znaleźć firmy rzemieślnicze, które mogłyby w niedługim czasie wykonać usługi.

W pierwszej połowie br. firmy branży budowlanej miały zlecenia na następne 9,4 tygodni, w branży wykończeniowej – na 7,9 tygodnia – poinformował prezes Centralnego Zrzeszenia Niemieckiego Rzemiosła Karl-Sebastian Schulte. W niektórych przypadkach powoduje to, że trudno jest znaleźć firmę, która mogłaby zrealizować szybko usługi. W przypadku większych prac konieczne jest udzielanie zleceń nawet z wyprzedzeniem kilku miesięcy.

Muszą lepiej płacić

Także Centralne Zrzeszenie Firm Instalacyjnych donosi o pełnych portfelach zleceń w tej branży.

– Firmy pracują na najwyższych obrotach – powiedział rzecznik zrzeszenia Frank Ebisch, dodając, że sytuacja nie jest jeszcze dramatyczna. – W awaryjnych sytuacjach kiedy np. zepsuje się ogrzewanie albo zapchane są sanitariaty, oczywiście firma przyjedzie.

Jak informuje Izba Rzemieślnicza Regionu Stuttgart, tam co dziesiąta firma nie może wyrobić się ze zleceniami. W Dolnej Saksonii izby rzemieślnicze utyskują na brak wykwalifikowanych pracowników. – Żeby firma mogła utrzymać dobrych fachowców, musi płacić wyższe stawki – wyjaśnił przewodniczący Izby Rzemieślniczej Dolnej Saksonii Karl-Wilhelm Steinmann. To powoduje oczywiście, że coraz droższe są ich usługi.

Brak narybku

Prezes Centralnego Zrzeszenia Niemieckiego Rzemiosła Schulte wymienia przyczyny boomu budowlanego: dobra koniunktura, niskie odsetki na kredyty i utrzymujący się trend wśród młodych ludzi, którzy przeprowadzają się do miast. Ludzie mają też pieniądze na przeprowadzanie remontów czy modernizację budynków, co jest oczywiście z korzyścią dla rzemieślników. Do tego dochodzą problemy z narybkiem rzemieślniczym, co bierze się z dwóch powodów: niż demograficzny, odczuwalny w szkołach i coraz więcej młodych ludzi, którzy wolą robić maturę i studiować.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Obostrzenia w kolejnych krajach zniechęcają turystów do podróżowania

AktualnościWiadomości

Niemiecki "Amber Gold" wchłonął złoto o wartości 45 milionów euro

AktualnościWiadomości

Benefity po nowemu - pracodawca może ubezpieczyć twój dochód

AktualnościWiadomości

Polacy na zakupach: preferencje bez zmian, wydatki kierowane rozsądkiem

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: