Check Point wykorzystuje sztuczna inteligencję do walki z oszustwami

AktualnościWiadomości

Niemcy pozostają największym płatnikiem netto UE

Według badania Niemcy pozostają zdecydowanie największym płatnikiem netto do Unii Europejskiej (UE). Jak wynika z opublikowanego w poniedziałek badania Niemieckiego Instytutu Ekonomicznego (IW Kolonia), największa europejska gospodarka wpłaciła w zeszłym roku do unijnej puli o 17,4 miliarda euro więcej, niż z niej otrzymała. 

„Niemiecki wkład netto jest prawie dwukrotnie wyższy niż wkład Francuzów, którzy wnoszą drugi co do wielkości po Niemczech” – powiedziała agencji informacyjnej Reuters autorka badania i ekonomistka IW Samina Sultan . Pozycja netto zachodniego sąsiada wyniosła zatem prawie dziewięć miliardów euro. „Największym beneficjentem jest jednak Polska” – stwierdził Sułtan. „W 2023 r. kraj otrzymał około osiem miliardów euro więcej, niż wniósł”. W pewnym stopniu za nimi plasują się Rumunia z 6,0 miliardami euro i Węgry z 4,6 miliardami euro.

Według doniesień pozycja netto Niemiec ze względu na słabą sytuację gospodarczą spadła w porównaniu z 2022 r. W tym czasie było to nadal 19,7 miliarda euro, znacznie powyżej średniej wynoszącej 13,5 miliarda euro w latach 2014–2020 przed brexitem, kiedy Wielka Brytania wciąż wpłacała do puli. „W tym roku wkład prawdopodobnie ponownie się zmniejszy; nic nie wskazuje na ożywienie gospodarcze” – stwierdził ekspert IW. „Podczas gdy wkład Niemiec maleje, wkład netto Hiszpanii i Portugalii rośnie, ponieważ gospodarka w tych krajach rośnie – zmieniają się obciążenia finansowe”. Komisja Europejska oczekuje, że Niemcy osiągną w tym roku wzrost gospodarczy jedynie na poziomie 0,1%. Oczekuje się, że w 2024 r. w Hiszpanii nastąpi wzrost o 2,1 proc., a w Portugalii o 1,7 proc .

W wyniku rosyjskiej wojny agresywnej toczy się obecnie dyskusja na temat akcesji Ukrainy i innych państw. „Jednak nasze badanie i wyniki z przeszłości pokazują, że taka ekspansja wymaga również reform ze strony UE” – powiedział Sultan, ekonomista IW. „Oprócz reform w procesach decyzyjnych UE, na to musiałby być przygotowany także budżet UE.” Z badania wynika, że ​​środki z polityki spójności są często wykorzystywane z opóźnieniem. W tym przypadku konieczne wydaje się między innymi uproszczenie przepisów dotyczących zamówień publicznych. „Ponadto w przypadku ewentualnej ekspansji środki te powinny w coraz większym stopniu koncentrować się na najbiedniejszych państwach członkowskich” – stwierdził ekspert IW.
Polecane artykuły
AktualnościChinye-commerceWiadomości

Nowe pozycje z Chin na liście UNESCO

Aktualnoście-commerceWiadomości

Niemiecki eksport ponownie znacząco spada

Aktualnoście-commerceWiadomości

Nie martw się pokoleniem Z – czytają książki i wcześnie chodzą spać

Aktualnoście-commerceWiadomości

6 miejsc które poleca swoim klientom organizatorka luksusowych podróży

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *