Artykuł miesiąca: Dom Opiekuńczych Skrzydeł - pamiętaj o 1% podatku KRS 630706.

AktualnościWiadomości

Nie tylko kindergeld – jakie świadczenia można uzyskać w Niemczech?

 

Niemcy mają bardzo rozbudowany system socjalny. Zasiłek rodzinny w Niemczech może obejmować nie tylko standardowe kindergeld, czyli odpowiednik polskiego 500+, ale również kinderzuschlag, czyli dodatek do świadczenia rodzinnego, a także szereg innych korzyści. Komu przysługują? Jak je uzyskać? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czym jest kinderzuschlag?

Większość osób mieszkających i pracujących na stałe w Niemczech dobrze wie, czym jest kindergeld, czyli zasiłek rodzinny. Polacy wykonujący pracę u naszych zachodnich sąsiadów zapominają jednak, że to nie jedyne świadczenie rodzinne, jakie można uzyskać w tym kraju. O ile kindergeld przysługuje każdej osobie mieszkającej i pracującej na stałe w Niemczech, a także mającej dzieci, o tyle do otrzymania kinderzuschlag trzeba spełnić kilka warunków. To świadczenie przysługuje bowiem wyłącznie osobom samotnie wychowującym dziecko, a także małżeństwom, których dziecko mieszka z rodzicami i nie ukończyło jeszcze 25 roku życia.

Jakie są wymogi kinderzuschlag?

Dochody rodziny muszą nadto wynosić minimum 900 euro brutto w przypadku małżeństwa i 600 euro brutto w przypadku osób samotnie wychowujących dzieci. Jednocześnie istnieje górny próg dochodowy, który wyliczony jest na podstawie przepisów Kodeksu prawa socjalnego oraz kosztów mieszkania i całkowitych dochodów z kinderzuschlag. Dodatkowo kinderzuschlag nie mogą uzyskać rodzice bezrobotni, którzy pobierają jednocześnie zapomogę socjalną Hartz IV.

Jak uzyskać kinderzuschlag?

Kinderzuschlag uzyskuje się podobnie jak kindergeld. Należy zatem złożyć stosowny wniosek we właściwej Famillienkasse, czyli Kasie Świadczeń Rodzinnych. Do podania należy dołączyć odpowiednie załączniki, w tym przede wszystkim umowę najmu mieszkania, zaświadczenie o wysokości uiszczanego czynszu, wyciągi z konta, decyzję o Wohngeld (jeżeli została wydana), paski wypłaty lub inne zaświadczenia o uzyskiwanych dochodach, bilety na środki transportu publicznego. A jaką kwotę można w ten sposób uzyskać? Kinderzuschlag dla rodziców o niskich dochodach zostało zwiększone od 1 stycznia 2021 r. ze 185 euro miesięcznie do 205 euro miesięcznie na każde dziecko.

Inne profity

Kindergeld i kinderzuschlag to świadczenia, które znacznie poprawiają sytuację wielu rodzin, mieszkających w Niemczech. Dodatkowo rodzice o niskich dochodach zwolnieni są z opłat za opiekę dzienną. Uzyskują tak zwany pakiet edukacyjny, który obejmuje bezpłatne obiaty w przedszkolu i szkole, darmowe korepetycje dla dzieci, miesięczny dodatek na udział dzieci w zajęciach pozalekcyjnych w kwocie 15 euro, a także roczny pakiet w wysokości 154,50 euro na szkolne potrzeby dziecka.

 

Polecane artykuły
AktualnościITWiadomości

Hakerzy wykradli cenne informacje od producenta gier FIFA

AktualnościTechnologieWiadomości

Profesjonalne wideokonferencje – wybierz najlepsze miejsce

AktualnościITWiadomości

Teamviewer - nowy partner SAP

AktualnościWiadomości

Ile kosztuje wycofanie produktu z rynku?

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: