Światowy rynek nieruchomości będzie za chwile przeżywał transakcję stulecia.
Według doniesień agencji Bloomberga, amerykański mega koncern General Electric chce upłynnić swoje warte 30 miliardów dolarów nieruchomości. Amerykański gigant negocjuje ten mega deal z inwestorem finansowym Blackstone i bankiem Wells Fargo.
Cztery miliardy dolarów zapłacił katarski Emirat za londyńską Canary Wharf, kompleks biurowy położony we wschodniej części stolicy Wielkiej Brytanii.
Położone pod Madrytem według międzynarodowego maklera JLL centrum finansowe Ciudad Financiera została sprzedana hiszpańskiemu bankowi Santander za 2.9 miliarda dolarów.
Na drugim miejscu według JLL – znalazły się obiekty biurowe Coeur Defense w Paryżu. Amerykański bank Lehman Brothers zapłacił za dwa budynki prawie 2.8 miliarda dolarów. Wkrótce potem bank upadł, a jego szefowie trafili za kratki.
Na kolejnych miejscach trzecim i czwartym uplasowały się nieruchomości londyńskie. Broadgate i More London „poszły” w 2013 roku za 2.75 miliarda dolarów. Wysoka cenę uzyskało w 2011 roku centrum handlowe Trafford Centre w Manchesterze, za które zapłacono 2.6 miliarda dolarów.
Na kolejnym miejscu nieruchomość z Hong Kongu. Firma inwestycyjna Mapletree nabyła za 2.4 miliarda dolarów kompleks handlowy Festival Walk Arcade.
Wróćmy do roku 2007, czyli przed kryzysem, kiedy to Macklowe Properties zapłaciło 2.36 miliarda za Credit Lyonnais Building w Nowym Jorku. W tym samym roku właściciela zmienił biurowiec HSBC w Londynie za 2,16 mld dolarów.
Kolejne transakcje oscylowały wokół sum 2 miliardowych. W Londynie za biurowiec
5 Canada Square uzyskano w 2004 roku sumę 2.03 mld dolarów, a nabywca był Royal Bank of Scotland. Trzy lata później właściciela za 1.96 miliarda dolarów zmienił tokijski hotel Toranomon Pastoral.
Jedną z największych transakcji na rynku nieruchomości w Niemczech w ostatnich latach, było nabycie kompleksu nieruchomości przy Potsdamer Platz w Berlinie przez otwarty fundusz nieruchomości SEB Immo Invest. Fundusz z za te nieruchomości zapłacił w 2008 roku około 1,4 mld euro. Obecnie SEB Immo Invest wystawiło do sprzedaży nieruchomość przy Potsdamer Platz za 1,5 mld euro.
Dla porównania najdroższy polski dom, rezydencja w Piasecznie pod Warszawa, kosztuje 105 milionów złotych. A jak dotychczas wysoko na świecie plasuje się łódzka manufaktura, która w 2012 roku uzyskała cenę 390 milionów euro.