Artykuł miesiąca: Praca w IT nie tylko dla programistów. TOP 3 zawody z gwarancją zatrudnienia i dobrą pensją

Podatki

Najbogatsza wioska świata

 

Eleganckie wille z kolorowymi dachami, starannie wypielęgnowanymi ogródkami i garażami na dwa samochody. Emerytura w wieku 50 lat dla kobiet i 55 dla mężczyzn, bezpłatna opieka zdrowotna. Witajcie w chińskim raju.

W chińskim wiosce  Huaxi w prowincji Jiangsu, zaledwie trzy godziny drogi autokarem od Szanghaju, wszystko wygląda jak na amerykańskich albo norweskich przedmieściach. Jej mieszkańcy jeżdżą mercedesami, bmw, audi czy sprowadzonymi z Stanów zjednoczonych cadillacami. Zamiast pól ryżowych są fabryki produkujące głównie tekstylia. To najbogatsza miejscowość w Chinach, komunistyczny Disneyland, zwany chińskim Dubajem.

Na wioskowe urodziny
Nie bez powodu. Sztuczne jezioro, nad brzegiem którego umieszczono mini wersje najsłynniejszych budynków z całego świata: Łuk Triumfalny z Paryża, gmach australijskiej Opery z Sydney, czy replika chińskiego Wielkiego Muru. Teraz chińska wioska wzbogaciła się jeszcze o gigantyczny wieżowiec, który znalazł się na 15 pozycji na liście najwyższych budynków świata. 328-metrowy drapacz chmur o 74 piętrach, którego budowa zajęła zaledwie 4 lata i pochłonęła 470 milionów dolarów otwarto w październiku zeszłego roku, aby uczcić 50 rocznicę powstania wioski.
W Zengdi Kongzhong New Village Building, bo tak nazywa się ten budynek, mieści się hotel Lonxi International z 826 pokojami. Jego szczyt wieńczy wielka szklana kula. Motywem dekoracji wnętrz są rzeźby złotego bawoła. Największa z nich została wykonana z jednej tony czystego złota… W wieżowcu znajduje się m. in. sala wystawowa, koncertowa, obracająca się restauracja, basen na dachu i ogrody oraz gigantyczna galeria handlowa. Inwestorami byli okoliczni mieszkańcy, którzy przekazali po 250 tys. dolarów na budowę, stając się tym samym właścicielami mieszkań wewnątrz wieżowca.
Budynek nazywa się tutaj inwestycją w trzykrotny wzrost: wzrost powierzchni miasta (niemal o połowę). Wzrost zatrudnienia (trzy tysiące miejsc pracy) i wzrost bogactwa mieszkańców Huaxi.

Inwestycje sekretarza
A ich bogactwo, jak na Chiny, robi wrażenie. W Huaxi produkt krajowy brutto per capita wynosi  prawie 12 tysięcy dolarów, prawie cztery razy więcej w porównaniu do przeciętnego obywatela Chin. Dochody mieszkańców pochodzą głównie z produkcji żelaza, stali, tekstyliów i turystyki.
Wioska, która coraz mniej wioskę przypomina powstała wraz z otwarciem w 1962 roku przez sekretarza lokalnego oddziału komunistycznej partii  i przywódcy wioski, Wu Renbao pierwszej w tym rolniczych regionie Chin fabryki nylonu. Był to swego rodzaju eksperyment, by przestawić się z rolnictwa na produkcję fabryczną. Jedyna szansa, bo mieszkańcy wioski przymierali wtedy głodem. Ryzyko się opłaciło. Mimo że działalność Renbao nie była całkowicie legalna (fabryka była państwowa, ale partyjny sekretarz zainwestował w nią własne pieniądze),  władze przymykały oczy na to, co robił. Zarobione pieniądze inwestował w kolejne fabryki.
Gdy w 1976 roku umarł przewodniczący Mao okoliczne pola pełne już były magazynów i hal produkcyjnych. Z czasem Wu Renbao zarejestrował całą miejscowość jako spółkę, która dzisiaj jest na giełdzie jako korporacja Jiangsu Huaxi Group Corporation licząca ponad 60 firm produkcyjnych. Ich udziałowcami są mieszkańcy, ale 80 proc. zarobków i 95 proc. dywidend przeznaczają na nowe inwestycje.

Bez wakacji …
Jak twierdzą lokalne władze każdy z mieszkańców Huaxi dysponuje przeciętnie majątkiem rzędu 100 tys. euro. Ocenia się że rok 2011 miejscowość zamknęła obrotem rzędu 6,5 miliarda euro. Bogactwo zawdzięcza ciężkiej pracy jej dwóch tysięcy rdzennych  mieszkańców, udziałowców w tym interesie, którzy zarabiają ok. 30 tys. juanów miesięcznie (ok. 10 tys. zł).
Mniej, ale trochę więcej niż  inni Chińczycy w Państwie Środka zarabia 20 tysięcy pracujących tu emigrantów i 30 tys. pracowników z okolicznych wiosek. Nie mają prawa do udziałów w zyskach i, aby tu pracować, potrzebują specjalnego pozwolenia. A o takie nie łatwo. Chociaż więc niektórzy mieszkańcy uważają sposób ich traktowania za wyzysk, są zgodni, że gdyby nie takie podejście do zewnętrznych pracowników o sukcesie Huaxi nie mogłoby być mowy.
Ceną za ten rynkowy sukces jest wojskowa dyscyplina, praca siedem dni w tygodniu i brak wakacji. Z miejscowego Parku Szczęśliwości praktycznie mało kto ma czas korzystać,  jeśli nie liczyć odwiedzających tłumnie miasteczko chińskich i zagranicznych turystów.

… i audytu
O Huaxi mówi się: „Jedna wioska, jeden człowiek, jeden cud”. Tym cudem jest sposób, w jaki Renbao przekształcił senną rolniczą ubogą prowincję w prosperującego, modelowego przemysłowego giganta. Niektórzy mieszkańcy pamiętają jeszcze czasy, jak w wiosce były pełne błota drogi, po których jeździło się głównie rowerami.
Teraz na czele miasta stoi syn Renbao, Wu Xie’en., szef jednego z zakładów produkcyjnych miasta, w którym, co jest tajemnicą Poliszynela, na stanowiskach kierowniczych pracują głównie członkowie jego rodziny. Chociaż mówi się, że jego fabryka osiągnęła w 2009 roku zysk rzędu 7,7 miliardów dolarów trudno o weryfikację tych danych. Audyt w tym mieście nie istnieje. Informację podała swojego czasu państwowa gazeta lokalna…
Obaj panowie Wu (Renbao ma dzisiaj 84 lata) twierdzą, że cud Huaxi polega na tym, że miejscowość osiągnęła wyższy poziom socjalizmu i że utopia jest bliska rzeczywistej realizacji. „Rozwój Huaxi zależy dzisiaj od kapitalizmu i biznesu – wypowiedział się niedawno Renbao w artykule dziennika The New York Times. – Ale kapitalizm to etap przejściowy. W końcu zbudujemy chiński socjalizm z chińską twarzą”.

Polecane artykuły
AktualnościPodatkiWiadomości

Niedopuszczalne w demokratycznym państwie prawa działania organu wobec przedsiębiorcy

AktualnościPodatkiWiadomości

Niższa stawka podatku, zwolnienie z podatku dla młodych i nowe ulgi

AktualnościPodatkiWiadomości

Pojęcie utrwalonej praktyki interpretacyjnej organów KAS

AktualnościPodatkiWiadomości

Wydatek poniesiony za kogoś a koszty podatkowe

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: