Air France wczoraj i dziś. Francuska linia obchodzi 90.urodziny

AktualnościWiadomości

Mercedes-Benz przynosi prawie 15-procentowy zysk

Powód do radości Ola Källenius (53 l.): Dyrektor generalny producenta samochodów Mercedes-Benz może nadal korzystać z wysokich cen sprzedaży w obliczu zbliżającego się spowolnienia gospodarczego. Według wstępnych danych z czwartkowego wieczoru, w pierwszym kwartale firma ze Stuttgartu przekroczyła wysoką wartość z tego samego okresu ubiegłego roku swoimi zyskami przed odsetkami i podatkami.

Grupa zarobiła 5,5 miliarda euro w miesiącach od stycznia do marca, o około 5 procent więcej. Ważny dla inwestorów napływ gotówki – liczony bez usług finansowych – również był powyżej szacunków ekspertów na poziomie 2,2 mld euro. Tak zwane wolne przepływy pieniężne dostarczają informacji o aktualnej sile finansowej spółki i mogą być wskazówką, jaką dywidendę może ona wypłacić inwestorom.

Generalnie kluczowe dane dla Szwabów okazały się lepsze od oczekiwań rynku kapitałowego. Przez długi czas niemieccy producenci samochodów mogli oferować wysokie ceny sprzedaży ze względu na ograniczoną podaż wynikającą z braku części i dzięki dużemu popytowi – zdaniem ekspertów branżowych sytuacja może się jednak odwrócić w tym roku, ponieważ konsumenci i firmy, w związku ze spowolnieniem gospodarczym, dokładniej sprawdzają, czy konieczne są drogie zakupy.

Mercedesowi udało się w dużej mierze rozwiać obawy inwestorów – przynajmniej w pierwszych trzech miesiącach roku. Akcje Mercedes-Benz były na szczycie Dax w piątek rano z plusem 1,11 proc. Bank JPMorgan skomentował wstępne dane kwartalne opublikowane poprzedniego wieczoru, że ilustrują one wielką siłę cenową producenta samochodów, a co za tym idzie, jego rentowność. Grupa zamierza opublikować pełne dane kwartalne 28 kwietnia.

W ogłoszeniu Mercedes mówił o zdrowych cenach netto w branży samochodowej, wyższej sprzedaży i dobrym asortymencie produktów. Wzrosły jednak również koszty materiałów i poniesiono wyższe nakłady na badania i rozwój. Producent samochodów sprzedał w pierwszym kwartale 503 500 samochodów, o około 3 procent więcej, przy czym szczególnie wydajne i drogie modele wykazały ponadprzeciętny wzrost. Firma nadal odnotowuje wysokie tempo wzrostu sprzedaży samochodów elektrycznych.

Polecane artykuły
AktualnościWiadomości

Na ME Check24 rozdaje koszulki za 100 milionów euro

AIAktualnościWiadomości

Co porabia współzałożyciel OpenAI Ilya Sutskever

AktualnościITWiadomości

USA zakazują rosyjskiego oprogramowania antywirusowego Kaspersky

AktualnościTechnologieWiadomości

Kod kreskowy kończy 50 lat – sześć faktów na urodziny

Zapisz się do Newslettera
Bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze artykuły
%d bloggers like this: